Rozdział 2 - Zakres działania urzędów. - Organizacja i zakres działania izb skarbowych oraz podległych im urzędów i organów wykonawczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1939.18.118

Akt utracił moc
Wersja od: 28 sierpnia 1947 r.

Rozdział  2.

Zakres działania urzędów.

§  21.
(1)
Urzędy skarbowe powołane są do orzecznictwa i nadzoru w sprawach podatków bezpośrednich i danin pokrewnych, do orzecznictwa i nadzoru w sprawach karnych dotyczących tych podatków i danin, do poboru tych podatków i danin oraz do wykonywania w administracyjnym postępowaniu egzekucyjnym czynności wierzyciela tych należności.
(2)
W okręgach, w których nie ma osobnych urzędów opłat stemplowych, urzędy skarbowe powołane są także do wykonywania czynności, o których mowa w § 22 ust. (1).
(3)
Ponadto w granicach obowiązujących przepisów urzędy skarbowe sprawują czynności władzy egzekucyjnej dla należności pieniężnych, które mogą być ściągane w trybie egzekucji administracyjnej, sprawują nadzór nad akcją wymiarową i poborową instytucyj prawa publicznego, którym zlecono wymiar i pobór podatków oraz wykonują inne czynności w zakresie administracji podatkowej zlecone odrębnymi przepisami.
(4)
W szczególności:
a)
dział 1 wymiarowy przeprowadza wymiar, orzeka o karach i wykonuje kontrolę w zakresie podatków bezpośrednich i danin pokrewnych, a w przypadkach, o których mowa w ust. (2), także opłat stemplowych i danin pokrewnych, wykonuje w granicach obowiązujących przepisów nadzór nad akcją wymiarową, zleconą instytucjom prawa publicznego oraz w zakresie swego działania spełnia czynności urzędu skarbowego jako wierzyciela należności własnych;
b)
dział 2 egzekucyjny przeprowadza egzekucję należności pieniężnych, które mogą być ściągane w trybie egzekucji administracyjnej, spełnia czynności urzędu skarbowego, jako wierzyciela należności własnych, z wyjątkiem czynności, należących do zakresu działania działów wymiarowego i rachunkowo-kasowego, nadto w zakresie swego działania orzeka o karach;
c)
dział 3 rachunkowo-kasowy:

1) spełnia czynności rachunkowo-kasowe w zakresie należności własnych, sprawuje nadzór nad rachunkowością podatków, których wymiar i pobór zlecono innym instytucjom prawa publicznego oraz - w zakresie swego działania - spełnia czynności urzędu skarbowego jako wierzyciela należności własnych i jako władzy egzekucyjnej,

2) spełnia czynności rachunkowo-kasowe, wynikające z zakresu działania urzędu jako władzy państwowej,

3) spełnia czynności kasowe objęte przepisami rachunkowo-kasowymi, wynikające z zakresu działania władz i urzędów państwowych, związków samorządowych i innych instytucyj prawa publicznego.

Dział rachunkowo-kasowy używa nazwy: "Kasa Urzędu Skarbowego w

Kasy urzędów skarbowych, spełniające czynności wymienione w pkt 1 i 2 są kasami poborowymi, a spełniające również czynności wymienione w pkt 3 - kasami poborowo-płatniczymi.

Urzędy skarbowe, przy których czynne są kasy poborowe, a przy których poborowo-płatnicze - wskazuje oddzielne zarządzenie.

§  22.
(1)
Urzędy opłat stemplowych powołane są do orzecznictwa, kontroli i nadzoru w sprawach opłat stemplowych i danin pokrewnych, a na obszarze, na którym obowiązuje kodeks cywilny austriacki - także należytości sądowych, o ile wymiar tych należytości podlega urzędowi opłat stemplowych, do orzecznictwa i nadzoru w sprawach karnych dotyczących tych opłat, danin i należytości, do poboru tych opłat, danin i należytości oraz do wykonywania w administracyjnym postępowaniu egzekucyjnym czynności wierzyciela wymienionych należności.
(2)
W szczególności:
a)
dział 1 opłat wymierza opłaty stemplowe, podwyżki i kary bądź doraźnie, bądź za pomocą nakazu płatniczego lub innych decyzyj, przeprowadza kontrolę stemplową, wykonuje nadzór nad sprzedażą znaków stemplowych oraz - w zakresie swego działania - spełnia czynności urzędu opłat stemplowych jako wierzyciela należności własnych;
b)
dział 2 podatku spadkowego przeprowadza wymiar i wykonuje kontrolę w zakresie podatku spadkowego i od darowizn oraz należytości sądowych, o ile ich wymiar podlega urzędowi opłat stemplowych, w zakresie swego działania orzeka o karach oraz w tymże zakresie spełnia czynności urzędu opłat stemplowych jako wierzyciela należności własnych;
c)
dział 3 rachunkowo-kasowy spełnia czynności rachunkowo-kasowe w zakresie opłat, danin i należytości, o których mowa w paragrafie niniejszym, oraz w zakresie swego działania spełnia czynności urzędu opłat stemplowych jako wierzyciela należności własnych.

Dział rachunkowo-kasowy używa nazwy: "Kasa Urzędu Opłat Stemplowych w....".

Kasa ta jest kasą poborową.

§  23.
(1)
Urzędy skarbowe akcyz i monopolów państwowych powołane są do orzecznictwa, poboru i nadzoru w sprawach podatków i opłat pośrednich, monopolów państwowych, do kontroli produkcji i obrotu artykułów, podlegających z mocy specjalnych przepisów ograniczeniom w produkcji i obrocie, do orzecznictwa i nadzoru w sprawach karnych dotyczących tych podatków, opłat i monopolów oraz do wykonywania w administracyjnym postępowaniu egzekucyjnym czynności wierzyciela wymienionych należności.
(2)
W szczególności:
a)
dział 1 akcyzowo-monopolowy załatwia sprawy orzecznictwa, poboru i nadzoru w zakresie podatków i opłat pośrednich, monopolów państwowych oraz kontroli produkcji i obrotu artykułów, podlegających z mocy specjalnych przepisów ograniczeniom w produkcji i obrocie, załatwia sprawy obrotu między Polską a W. M. Gdańskiem wymienionymi wyżej artykułami oraz wykonuje w zakresie swego działania w administracyjnym postępowaniu egzekucyjnym czynności wierzyciela należności własnych;
b)
dział 2 karny skarbowy - w zakresie przewidzianym w prawie karnym skarbowym - prowadzi dochodzenia w sprawach o przestępstwa skarbowe, sprawuje orzecznictwo, wnosi i popiera oskarżenia oraz wykonuje prawomocne rozstrzygnięcia w tych sprawach, załatwia sprawy karne skarbowe wynikające z innych szczególnych przepisów, tudzież sporządza wnioski o przyznanie nagród pieniężnych za wykrycie przestępstw skarbowych w powyższych sprawach, nadto - w zakresie swego działania - wykonuje w administracyjnym postępowaniu egzekucyjnym czynności wierzyciela należności własnych.