Organizacja i tryb postępowania komisji lokalowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1963.2.13

Akt utracił moc
Wersja od: 2 lutego 1963 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 stycznia 1963 r.
w sprawie organizacji i trybu postępowania komisji lokalowych.

Na podstawie art. 47 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. z 1962 r. Nr 47, poz. 227) zarządza się, co następuje:
Do rozstrzygania odwołań od decyzji wydanych przez właściwe do spraw lokalowych organy prezydiów rad narodowych powołane są powiatowe komisje lokalowe, a w miastach stanowiących powiaty i w miastach wyłączonych z województw - miejskie komisje lokalowe. Powiatowe i miejskie komisje lokalowe są organami prezydiów powiatowych rad narodowych oraz rad narodowych miast stanowiących powiaty i miast wyłączonych z województw.
1.
W skład powiatowej i miejskiej komisji lokalowej wchodzą:
1)
przewodniczący i zastępca przewodniczącego, powoływani i odwoływani przez prezydium właściwej rady narodowej, które w razie potrzeby może powołać więcej niż jednego zastępcę; przewodniczący i jego zastępcy powinni posiadać wykształcenie prawnicze,
2)
członkowie powołani w odpowiedniej liczbie przez prezydium właściwej rady narodowej; jedną trzecią część członków komisji powołuje prezydium spośród osób przedstawionych przez wojewódzkie komisje związków zawodowych.
2.
Przewodniczący, zastępcy przewodniczącego i członkowie komisji powinni być powoływani spośród osób o wysokim wyrobieniu społecznym, zamieszkałych na terenie właściwej rady narodowej.
W skład miejskich komisji lokalowych nie mogą wchodzić pracownicy właściwych do spraw lokalowych organów prezydiów rad narodowych.
Komisja lokalowa rozpoznaje sprawę na rozprawie w składzie: przewodniczący komisji lub jego zastępca oraz dwaj członkowie komisji. Przewodniczący komisji lub jego zastępca wyznacza rozprawę i ustala skład komisji w danej sprawie; w każdym składzie powinien być jeden spośród członków powołanych na wniosek wojewódzkiej komisji związków zawodowych.
1.
W razie rozpatrywania przez komisję lokalową sprawy, w której zainteresowane są organy wojskowe w związku z zakwaterowaniem żołnierzy, jednostek (instytucji) i przedsiębiorstw wojskowych oraz osób zamieszkałych w pomieszczeniach przeznaczonych na zakwaterowanie stałe żołnierzy - w skład komisji wchodzi przedstawiciel właściwego dowódcy garnizonu.
2.
W razie rozpatrywania przez komisję lokalową sprawy, w której zainteresowana jest jednostka wojsk wewnętrznych, Milicji Obywatelskiej lub Służby Więziennej albo zakład poprawczy - w skład komisji wchodzi przedstawiciel danej jednostki wojsk wewnętrznych, powiatowej (miejskiej) komendy Milicji Obywatelskiej lub centralnego więzienia albo zakładu poprawczego, a w m.st. Warszawie - przedstawiciel Ministra Spraw Wewnętrznych lub Ministra Sprawiedliwości.
3.
W razie rozpatrywania przez komisję lokalową sprawy pomiędzy najemcą zamieszkałym w domu spółdzielni budownictwa mieszkaniowego a spółdzielnią - w skład komisji wchodzi przedstawiciel spółdzielczości mieszkaniowej delegowany przez właściwy terenowo oddział Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego.
1.
Na rozprawie przed komisją lokalową referuje sprawę przewodniczący lub wyznaczony przez niego członek komisji.
2.
Po przeprowadzonej rozprawie i naradzie komisja lokalowa wydaje decyzję. Decyzja zapada zwykłą większością głosów; decyzję podpisują przewodniczący i członkowie komisji.
3.
Narada komisji lokalowej jest tajna. W czasie narady i głosowania mogą być obecni jedynie przewodniczący i członkowie komisji oraz protokolant.
1.
Członkowie komisji lokalowych za posiedzenia odbyte poza godzinami służbowymi w ciągu jednego dnia otrzymują wynagrodzenie w wysokości ustalonej przez prezydium rady narodowej, którego organem jest komisja. Wynagrodzenie nie może przekraczać wysokości przewidzianej w przepisach o wynagrodzeniu za udział w posiedzeniach komisji resortowych. Protokolant otrzymuje wynagrodzenie w wysokości równej wynagrodzeniu członka komisji.
2.
Przewodniczący składu orzekającego komisji lokalowej otrzymuje za posiedzenia wynagrodzenie w wysokości 150% wynagrodzenia przewidzianego w ust. 1.
Obsługa biurowa komisji lokalowej wykonywana jest przez właściwy do spraw lokalowych organ prezydium rady narodowej.
1.
Sprawy wszczęte w komisjach lokalowych i nie zakończone przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia będą rozpatrywane w trybie przewidzianym w niniejszym rozporządzeniu.
2.
Sprawy wszczęte w kolegiach do spraw lokalowych będą rozpatrywane w trybie określonym w dotychczasowych przepisach.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 marca 1959 r. w sprawie organizacji i trybu postępowania komisji lokalowych oraz kolegiów do spraw lokalowych i zasad wynagrodzenia za udział w posiedzeniach tych komisji i kolegiów (Dz. U. Nr 23, poz. 149).
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Gospodarki Komunalnej.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.