Rozdział 8 - Wznowienie postępowania. - Organizacja i sposób powoływania komisji dyscyplinarnych dla rzeczników patentowych oraz zasady i tryb postępowania dyscyplinarnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1959.59.351

Akt utracił moc
Wersja od: 2 listopada 1959 r.

Rozdział  8.

Wznowienie postępowania.

§  40.
1.
Jeżeli po zakończeniu postępowania dyscyplinarnego wyjdą na jaw nowe fakty lub dowody, które mogłyby mieć istotny wpływ na treść orzeczenia, komisja dyscyplinarna, która wydała ostatnie orzeczenie, może na wniosek oskarżyciela lub skazanego zarządzić wznowienie postępowania.
2.
O wznowieniu postępowania komisja dyscyplinarna postanawia na posiedzeniu niejawnym. Przed wydaniem postanowienia komisja dyscyplinarna zarządzi w razie potrzeby sprawdzenie powołanych we wniosku okoliczności.
3.
Podstawą wznowienia mogą być tylko takie fakty i dowody, które przed zakończeniem postępowania nie były znane ani stronie składającej wniosek, ani komisji dyscyplinarnej.
4.
Wznowienie postępowania na niekorzyść skazanego nie może być zarządzone, jeżeli nastąpiło już przedawnienie ścigania. W razie wznowienia postępowania na korzyść skazanego nie można mu wymierzyć kary surowszej niż ta, na którą go poprzednio prawomocnie skazano.
5.
W razie śmierci lub choroby umysłowej skazanego wniosek o wznowienie postępowania na jego korzyść mogą zgłosić: małżonek skazanego, jego krewny w linii prostej, brat lub siostra oraz oskarżyciel.
6.
Wznowione postępowanie toczy się według zasad ogólnych.