Rozdział 4 - Rozprawa. - Organizacja i sposób powoływania komisji dyscyplinarnych dla rzeczników patentowych oraz zasady i tryb postępowania dyscyplinarnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1959.59.351

Akt utracił moc
Wersja od: 2 listopada 1959 r.

Rozdział  4.

Rozprawa.

§  20.
Komisja dyscyplinarna wszczyna postępowanie na żądanie rzecznika dyscyplinarnego.
§  21.
1.
Akt oskarżenia wnosi się do komisji dyscyplinarnej i doręcza w odpisie obwinionemu, a w przypadkach przewidzianych w § 15 ust. 3 także prokuratorowi wojewódzkiemu.
2.
W sprawach wszczętych na wniosek Prezesa Urzędu Patentowego rzecznik dyscyplinarny przesyła odpis aktu oskarżenia również Prezesowi Urzędu Patentowego.
3.
Prokurator zawiadamia komisję dyscyplinarną, czy zamierza popierać oskarżenie na rozprawie.
4.
Obwinionemu przysługuje prawo złożenia wniosków dowodowych w ciągu 7 dni od doręczenia mu aktu oskarżenia.
§  22.
1.
Komisja dyscyplinarna na wniosek oskarżyciela (rzecznika dyscyplinarnego lub prokuratora) albo z urzędu może w każdym stadium postępowania powziąć postanowienie o tymczasowym zawieszeniu rzecznika patentowego w czynnościach zawodowych. Postanowienie o tymczasowym zawieszeniu może zapaść na rozprawie lub na posiedzeniu niejawnym.
2.
Przed powzięciem postanowienia o tymczasowym zawieszeniu komisja dyscyplinarna umożliwi obwinionemu złożenie wyjaśnień ustnie lub na piśmie. Od obowiązku tego można odstąpić w stosunku do rzecznika patentowego pozbawionego wolności.
3.
Postanowienie komisji dyscyplinarnej o tymczasowym zawieszeniu jest natychmiast wykonalne. Od postanowienia tego służy odwołanie.
4.
Okres tymczasowego zawieszenia w czynnościach może być w całości lub w części zaliczony na poczet kary zawieszenia w czynnościach zawodowych.
§  23.
1.
Po wpłynięciu aktu oskarżenia przewodniczący komisji dyscyplinarnej:
1)
rozpisuje rozprawę, wzywa według swego uznania świadków i biegłych oraz sprowadza inne dowody, w szczególności wskazane przez oskarżyciela lub zgłoszone przez obwinionego,
2)
wnosi sprawę na posiedzenie niejawne, jeżeli uzna, że należy uzupełnić dochodzenie; w razie zapadnięcia postanowienia o uzupełnieniu dochodzenia akta sprawy zwraca się rzecznikowi dyscyplinarnemu.
2.
W zawiadomieniach o rozprawie dla prokuratora, rzecznika dyscyplinarnego i obwinionego wymienia się również skład orzekający komisji dyscyplinarnej.
§  24.
1.
Prawo wyłączenia członka zespołu orzekającego komisji dyscyplinarnej służy stronom w przypadkach określonych w kodeksie postępowania karnego dla wyłączenia sędziego.
2.
Wniosek o wyłączenie może być złożony w terminie trzech dni od daty doręczenia zawiadomienia o dniu rozprawy.
3.
Jeżeli po zawiadomieniu o dniu rozprawy nastąpiła zmiana składu zespołu orzekającego komisji dyscyplinarnej, termin określony w ust. 2 przedłuża się do dnia rozpoczęcia rozprawy.
§  25.
1.
Na rozprawę wzywa się obwinionego, jego obrońcę i rzecznika dyscyplinarnego, a także zawiadamia się o terminie rozprawy pokrzywdzonego oraz prokuratora, jeżeli prokurator zapowiedział popieranie oskarżenia na rozprawie.
2.
Udział oskarżyciela w rozprawie jest konieczny.
3.
Niestawiennictwo obwinionego lub jego obrońcy nie wstrzymuje rozpoznania sprawy, chyba że komisja dyscyplinarna uzna ich obecność za niezbędną.
§  26.
Komisja dyscyplinarna może wzywać i przesłuchiwać świadków i biegłych.
§  27.
1.
Rozprawę rozpoczyna odczytanie aktu oskarżenia, po czym następuje przesłuchanie obwinionego.
2.
Akta postępowania sądowego i dochodzenia dyscyplinarnego mogą być bez odczytania uznane przez komisję dyscyplinarną w całości lub w części za materiał dowodowy; komisja dyscyplinarna zarządza bezpośrednio przeprowadzenie dowodów dostarczonych w czasie dochodzenia lub zgłoszonych później, jeżeli uzna to za potrzebne.
3.
Rozprawę kończą przemówienia oskarżycieli i obrońcy, po czym głos ostatni ma obwiniony.
4.
Z przebiegu rozprawy sporządza się protokół.
§  28.
W razie ujawnienia w toku rozprawy przewinienia nie objętego aktem oskarżenia, komisja dyscyplinarna może rozpoznać sprawę co do tego czynu tylko za zgodą obwinionego.
§  29.
Jeżeli obwiniony popełnił kilka przewinień dyscyplinarnych, komisja dyscyplinarna wymierza karę łączną.
§  30.
1.
Po zamknięciu rozprawy i naradzie przewodniczący ogłasza stronom podpisaną przez zespół orzekający sentencję orzeczenia.
2.
W sprawach szczególnie zawiłych komisja dyscyplinarna może odroczyć ogłoszenie sentencji orzeczenia najwyżej na 3 dni.
3.
Uzasadnienie orzeczenia należy sporządzić w ciągu 14 dni i doręczyć orzeczenie wraz z uzasadnieniem obwinionemu, rzecznikowi dyscyplinarnemu, Prezesowi Urzędu Patentowego, a także pokrzywdzonemu i prokuratorowi, jeżeli brali udział w rozprawie albo jeżeli w terminie 7 dni od ogłoszenia sentencji orzeczenia zażądali jego doręczenia.