Rozdział 3 - Dochodzenie dyscyplinarne. - Organizacja i sposób powoływania komisji dyscyplinarnych dla rzeczników patentowych oraz zasady i tryb postępowania dyscyplinarnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1959.59.351

Akt utracił moc
Wersja od: 2 listopada 1959 r.

Rozdział  3.

Dochodzenie dyscyplinarne.

§  15.
1.
Dochodzenie wszczyna rzecznik dyscyplinarny z chwilą, gdy otrzyma zawiadomienie lub w inny sposób dowie się o popełnieniu przewinienia przez rzecznika patentowego.
2.
O wszczęciu dochodzenia rzecznik dyscyplinarny powiadamia Prezesa Urzędu Patentowego.
3.
Rzecznik dyscyplinarny zawiadamia prokuratora wojewódzkiego o wszczęciu dochodzenia w sprawie o przewinienie zawierające znamiona przestępstwa ściganego i urzędu; zawiadomienie to rzecznik przesyła prokuratorowi również wtedy, gdy znamiona przestępstwa ściganego z urzędu ujawnią się dopiero w toku dochodzenia.
§  16.
Prokurator wojewódzki może w każdej sprawie zastrzec sobie zawiadomienie go o wynikach dochodzenia prowadzonego przez rzecznika dyscyplinarnego. Może on wówczas stawiać w toku dochodzenia wnioski o przeprowadzenie poszczególnych dowodów; wnioski te są dla rzecznika dyscyplinarnego wiążące.
§  17.
1.
Rzecznik dyscyplinarny może zaniechać dochodzenia, jeżeli uzna, że okoliczności sprawy nie dają podstawy do wszczęcia dochodzenia.
2.
Rzecznik dyscyplinarny umorzy dochodzenie, jeżeli po jego przeprowadzeniu uzna, że nie ma podstaw do wniesienia aktu oskarżenia.
3.
W razie wszczęcia postępowania na wniosek Prezesa Urzędu Patentowego lub Zrzeszenia Rzeczników Patentowych umorzenie dochodzenia może nastąpić tylko za ich uprzednią zgodą.
§  18.
1.
O zaniechaniu lub umorzeniu dochodzenia rzecznik dyscyplinarny zawiadamia obwinionego, pokrzywdzonego i prokuratora, jeżeli prokurator zastrzegł sobie zawiadomienie go o wynikach dochodzenia. Zawiadomienie następuje przez doręczenie wypisu postanowienia z uzasadnieniem.
2.
Postanowienie rzecznika dyscyplinarnego o zaniechaniu lub umorzeniu dochodzenia powinno zawierać uzasadnienie faktyczne i prawne.
3.
Od postanowienia rzecznika dyscyplinarnego w przedmiocie zaniechania lub umorzenia dochodzenia przysługuje prokuratorowi i pokrzywdzonemu odwołanie do komisji dyscyplinarnej, która rozstrzyga sprawę ostatecznie na posiedzeniu niejawnym.
§  19.
1.
Przed sporządzeniem aktu oskarżenia rzecznik dyscyplinarny jest obowiązany umożliwić obwinionemu zapoznanie się z treścią zebranych dowodów oraz złożenie wyjaśnień ustnie lub na piśmie.
2.
Jeżeli dochodzenie zostało wszczęte na wniosek Prezesa Urzędu Patentowego lub Zrzeszenia Rzeczników Patentowych, przed sporządzeniem aktu oskarżenia rzecznik dyscyplinarny zapoznaje Prezesa Urzędu Patentowego lub Zarząd Zrzeszenia z wynikami dochodzenia.
3.
Prowadzone przez rzecznika dyscyplinarnego dochodzenie powinno być zakończone w ciągu trzech miesięcy; w przypadkach uzasadnionych Prezes Urzędu Patentowego może przedłużyć ten termin o dalsze trzy miesiące.