Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Organizacja i sposób powoływania komisji dyscyplinarnych dla rzeczników patentowych oraz zasady i tryb postępowania dyscyplinarnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1959.59.351

Akt utracił moc
Wersja od: 2 listopada 1959 r.

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

§  1.
W sprawach dyscyplinarnych rzeczników patentowych orzekają:
1)
Komisja Dyscyplinarna przy Urzędzie Patentowym Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej jako pierwsza instancja,
2)
Odwoławcza Komisja Dyscyplinarna przy Prezesie Rady Ministrów jako druga instancja.
§  2.
1.
Każda z komisji dyscyplinarnych, o których mowa w § 1, składa się z przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i sześciu członków.
2.
Komisje dyscyplinarne orzekają w zespołach. Każdy zespół orzekający składa się z trzech członków, w tym z przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego komisji dyscyplinarnej.
3.
Skład zespołu orzekającego ustala przewodniczący lub wiceprzewodniczący komisji dyscyplinarnej. W skład zespołu orzekającego komisji dyscyplinarnej powinien wejść co najmniej jeden rzecznik patentowy.
§  3.
Komisję Dyscyplinarną powołuje Prezes Urzędu Patentowego spośród pracowników Urzędu Patentowego i rzeczników patentowych. Odwoławczą Komisję Dyscyplinarną powołuje Prezes Rady Ministrów.
§  4.
Postępowanie dyscyplinarne obejmuje:
1)
dochodzenie,
2)
postępowanie przed komisją dyscyplinarną.
§  5.
Komisje dyscyplinarne samodzielnie rozstrzygają nasuwające się zagadnienia prawne i wydają swe orzeczenia na mocy przekonania opartego na swobodnej ocenie całokształtu dowodów w sprawie.
§  6.
1.
Komisja dyscyplinarna rozstrzyga na posiedzeniu niejawnym lub na rozprawie.
2.
Rozstrzygnięcia są wydawane w postaci orzeczeń lub postanowień. Orzeczenie może zapaść jedynie na rozprawie.
3.
Komisja dyscyplinarna pisemnie uzasadnia orzeczenia, postanowienia o tymczasowym zawieszeniu w czynnościach zawodowych i postanowienia o umorzeniu postępowania, nie ma natomiast obowiązku uzasadniania innych postanowień.
§  7.
1.
Rozprawa przed komisjami dyscyplinarnymi jest jawna dla rzeczników patentowych i pokrzywdzonego oraz dla osób wezwanych na rozprawę w charakterze świadków po złożeniu przez nich zeznań, chyba że zachodzą wymagane przez przepisy kodeksu postępowania karnego przypadki prowadzenia postępowania przy drzwiach zamkniętych.
2.
Prezesowi Urzędu Patentowego oraz osobom przez niego w tym celu delegowanym służy prawo wglądu do akt dyscyplinarnych i obecności na rozprawach dyscyplinarnych.
3.
Orzeczenia dyscyplinarne można podawać do wiadomości publicznej jedynie po ich uprawomocnieniu się na podstawie postanowienia właściwej komisji dyscyplinarnej.
§  8.
1.
Postępowanie dyscyplinarne toczy się niezależnie od postępowania karnego o ten sam czyn, może ono jednak być zawieszone do czasu ukończenia postępowania karnego.
2.
Postępowaniu dyscyplinarnemu podlegają również czyny popełnione przed wpisaniem na listę rzeczników patentowych, które, gdyby były uprzednio znane, stanowiłyby przeszkodę do dokonania wpisu na listę rzeczników patentowych lub które stałyby się przedmiotem postępowania karnego.
3.
Przedawnienie dyscyplinarne następuje po upływie pięciu lat od chwili popełnienia czynu; jeżeli jednak czyn ten zawiera znamiona przestępstwa, przedawnienie dyscyplinarne nie następuje wcześniej niż przedawnienie karne.
§  9.
W przypadkach nie unormowanych przepisami niniejszego rozporządzenia komisje dyscyplinarne kierują się odpowiednimi przepisami kodeksu postępowania karnego.
§  10.
Czynności kancelaryjne komisji dyscyplinarnych prowadzi Urząd Patentowy.