Organizacja i przepisy postępowania komisyj powołanych do wydawania orzeczeń kwalifikujących oficerów do przeniesienia do rezerwy w myśl p. b. art. 76 ustawy o podstawowych obowiązkach i prawach oficerów wojsk polskich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1925.55.392

Akt utracił moc
Wersja od: 5 czerwca 1925 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 14 maja 1925 r.
o organizacji i przepisach postępowania komisyj powołanych do wydawania orzeczeń kwalifikujących oficerów do przeniesienia do rezerwy w myśl p. b. art. 76 ustawy o podstawowych obowiązkach i prawach oficerów wojsk polskich.

Na zasadzie punktu b. art. 76 ustawy z dnia 23 marca 1922 roku o podstawowych obowiązkach i prawach oficerów wojsk polskich (Dz. U. R. P. № 32, poz. 256) oraz zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1925 r. zarządza się co następuje:
Minister Spraw Wojskowych ustanowi corocznie komisje, celem wydawania orzeczeń kwalifikujących oficerów do przeniesienia do rezerwy, względnie w stan spoczynku:
a)
dla generałów, pułkowników i podpułkowników - przy Ministerstwie Spraw Wojskowych,
b)
dla majorów i oficerów młodszych - przy Ministerstwie Spraw Wojskowych, oraz przy każdem Dowództwie Okręgu Korpusu.

W komisjach wymienionych pod b. zasiadają w charakterze informacyjnym delegaci fachowych organów Ministerstwa Spraw Wojskowych.

Komisję dla generałów, pułkowników i podpułkowników, jedną dla całego wojska, składającą się z 7 członków, wyznaczy corocznie Minister Spraw Wojskowych z pośród inspektorów armji i broni oraz wyższych dowódców.

Komisje dla majorów i oficerów młodszych składać się mają z 7 członków, z których trzej mają być w stopniach generalskich, a czterej w stopniach oficerów sztabowych.

Przewodniczącym komisji jest generał najstarszy stopniem, jego zastępcą zaś ten z generałów, który jest stopniem najstarszy po przewodniczącym.
Komplet orzekający składa się z przewodniczącego, względnie zastępcy i czterech członków.

Skład kompletu wyznacza przewodniczący (zastępca) dla każdej sprawy oddzielnie.

Nie mogą wchodzić w skład kompletu:

a)
krewni oficera, przeciwko któremu toczy się sprawa w linji bocznej do 4 stopnia włącznie, powinowaci do 2 stopnia włącznie, oraz zstępni i wstępni,
b)
przełożeni, którzy wydali danemu oficerowi kwalifikację.
W skład komisji nie mogą wchodzić oficerowie, przeciwko którym toczą się dochodzenia dyscyplinarne, sądowo-honorowe, lub sądowo-karne.
Wyznaczenie komisyj przez Ministra Spraw Wojskowych następuje corocznie w ciągu miesiąca grudnia.

W razie zdekompletowania komisji z przyczyn, uniemożliwiających członkowi, względnie członkom na stałe pełnienie funkcji w komisji, Minister Spraw Wojskowych uzupełnia komisję przez natychmiastowe wyznaczenie innego członka, względnie innych członków.

Uzupełnienie komisji następuje też, gdy przeciwko członkowi, względnie członkom zostanie wdrożone dochodzenie (§ 5).

Po wpłynięciu do Ministerstwa Spraw Wojskowych wszystkich rocznych uzupełnień do list kwalifikacyjnych, Minister Spraw Wojskowych zarządzi przesłanie komisjom imiennego spisu wszystkich' tych oficerów, podlegających danej komisji, którzy otrzymali drugą ujemną roczną kwalifikację, wraz z listami kwalifikacyjnemi.
Komisje zbierają się natychmiast po otrzymaniu aktów z Ministerstwa Spraw Wojskowych celem powzięcia wstępnej uchwały, które sprawy mogą być załatwione bez dochodzeń, które zaś wymagają dokładnego zbadania.

Co do spraw, nie wymagających dochodzeń, komisje mają powziąć ostateczną uchwałę i wydać orzeczenie w najkrótszym czasie.

Ustęp ostatni § 1 niniejszego rozporządzenia obowiązuje komisje dla majorów i oficerów młodszych także w przypadkach, w których orzeczenie zapada bez wstępnych dochodzeń.

Dla każdej sprawy, która, stosownie do wstępnej uchwały komisji, wymaga dokładniejszego zbadania, wyznacza przewodniczący komisji (zastępca) referenta z kompletu, ustanowionego dla danej sprawy.
Referentowi przysługuje prawo badania odpowiednich aktów oraz przesłuchiwania wszystkich tych osób, których przesłuchanie uzna za potrzebne.
Wynik swych badań wraz z wnioskiem przedstawia referent na następnem zebraniu kompletu orzekającego w tej sprawie, które to zebranie ma się odbyć po miesiącu.

Oficer, przeciwko któremu toczy się dochodzenie, powinien być przez komisję przesłuchany i ma prawo bronić się osobiście.

Komisja może uchwalić potrzebę przeprowadzenia pewnych dochodzeń w obecności komisji, jak np. przesłuchania świadków lub rzeczoznawców, przejrzenia aktów i t. d.

Komisja może również uchwalić, że sprawa ma być przez referenta dodatkowo zbadana w kierunku wskazanym w uchwale. W tymi ostatnim przypadku przewodniczący (zastępca) wyznacza termin do przeprowadzenia badań uzupełniających, oraz termin następnego posiedzenia komisji w tej sprawie.

Obrady komisji odbywają się tajnie; kieruje niemi przewodniczący (zastępca).
Uchwały i orzeczenia komisji zapadają większością głosów.

Członkowie kompletu głosują w kolejności stopni (starszeństwa), zaczynając od najmłodszego. Przewodniczący (zastępca) głosuje ostatni.

Orzeczenie (§ 14) komisja wpisuje do listy kwalifikacyjnej danego oficera.

Komisja może orzec, że:
a)
oficer nie nadaje się wogóle do służby zawodowej.
b)
oficer nadaje się do służby zawodowej.
Orzeczenie zostaje przedłożone wraz z aktami sprawy Ministrowi Spraw Wojskowych, celem powzięcia decyzji.
Jeżeli Minister Spraw Wojskowych przychyla się do orzeczenia komisji, stwierdzającego nienadawanie się oficera do służby zawodowej, przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej wniosek stosownie do art. 76 ustawy o podstawowych obowiązkach i prawach oficerów wojsk polskich.
Na podstawie orzeczenia komisji, brzmiącego dla oficera dodatnio, Minister Spraw Wojskowych zarządza wpisanie motywów do tego orzeczenia do listy kwalifikacyjnej.
Wyznaczenie pierwszych komisyj, mających funkcjonować do czasu przejęcia czynności przez nowe komisje, ustanowione w terminie przewidzianym w § 6 niniejszego rozporządzenia, nastąpi w ciągu jednego miesiąca od dnia ogłoszenia niniejszego rozporządzenia.

Komisje te wydadzą orzeczenia na podstawie kwalifikacyj wydanych za rok 1923 i 1924.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Spraw Wojskowych.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.