Art. 11. - [Zasady prowadzenia ksiąg hodowlanych dla określonych gatunków zwierząt gospodarskich] - Organizacja hodowli i rozród zwierząt gospodarskich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2021.36

Akt obowiązujący
Wersja od: 8 stycznia 2021 r.
Art.  11.  [Zasady prowadzenia ksiąg hodowlanych dla określonych gatunków zwierząt gospodarskich]
1. 
Księgi hodowlane dla zwierząt gospodarskich, o których mowa w art. 2 pkt 1 lit. b, prowadzi się odrębnie dla poddawanych ocenie wartości użytkowej:
1)
gatunków, ras, linii hodowlanych albo odmian w obrębie gatunku lub rasy jeleniowatych, alpak i jedwabników morwowych;
2)
rodów lub linii drobiu w obrębie jego poszczególnych gatunków;
3)
gatunków zwierząt futerkowych;
4)
linii hodowlanych pszczół.
2. 
Księga hodowlana dzieli się na część główną i część wstępną.
3. 
Część główna księgi hodowlanej może być podzielona na klasy, do których zwierzęta są wpisywane w zależności od wyników oceny ich wartości użytkowej.
4. 
W przypadku gdy część główna księgi hodowlanej jest podzielona na klasy, wpisy o zwierzętach hodowlanych czystorasowych przenoszone z księgi prowadzonej na terytorium innego państwa do księgi hodowlanej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dla danej rasy są dokonywane w odpowiedniej klasie, w zależności od wyników oceny wartości użytkowej tych zwierząt.
5. 
Zwierzę gospodarskie, o którym mowa w art. 2 pkt 1 lit. b, w tym matkę pszczelą, stado zwierząt futerkowych oraz ród drobiu, wpisuje się tylko do jednej księgi hodowlanej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
6. 
Do części głównej księgi hodowlanej mogą być wpisywane zwierzęta z gatunków zaliczanych do jeleniowatych, alpaki, jedwabniki morwowe, rody drobiu, stada zwierząt futerkowych oraz matki pszczele, które:
1)
pochodzą co najmniej od dwóch pokoleń przodków tego samego gatunku, rasy, odmiany w obrębie rasy, stada, rodu lub linii hodowlanej, wpisanych do księgi hodowlanej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub księgi prowadzonej na terytorium innego państwa;
2)
zostały zidentyfikowane w sposób określony w programie hodowlanym.
7. 
Do części wstępnej księgi hodowlanej mogą być wpisywane zwierzęta z gatunków zaliczanych do jeleniowatych, alpaki, jedwabniki morwowe, rody drobiu, stada zwierząt futerkowych oraz matki pszczele, które:
1)
zostały zidentyfikowane w sposób określony w programie hodowlanym;
2)
odpowiadają standardowi hodowlanemu;
3)
spełniają minimalne wymagania określone dla zwierząt wpisywanych do danej księgi.