Rozdział 4 - Rozród zwierząt - Organizacja hodowli i rozród zwierząt gospodarskich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.207.1762 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 maja 2004 r.

Rozdział  4

Rozród zwierząt

1. 45
Reproduktory wpisane do ksiąg lub rejestrów, a w przypadku bydła buhaje, których pochodzenie zostało potwierdzone za pomocą badania grup i białek krwi lub wyniku badania markerów DNA, z zastrzeżeniem art. 23 ust. 2, dopuszcza się do wykorzystania w rozrodzie naturalnym.
1a. 46
Dopuszcza się do hodowli:
1)
czystorasowe samice hodowlane gatunków: bydło, świnie, owce i kozy;
2)
samice będące mieszańcami świń hodowlanych.
1b. 47
Dopuszcza się do wykorzystywania w hodowli zarodki i komórki jajowe pochodzące od:
1)
czystorasowych zwierząt hodowlanych gatunków: bydło, świnie, owce i kozy;
2)
mieszańców świń hodowlanych.
2.
Nie ogranicza się użycia reproduktorów, z wyjątkiem koniowatych, również ich nasienia:
1)
w ilości niezbędnej do przeprowadzenia oceny wartości hodowlanej lub oceny mieszańców w zakresie określonym dla poszczególnych gatunków w programach hodowlanych;
2)
jeżeli zostały poddane ocenie wartości hodowlanej lub ocenie mieszańców i na tej podstawie oszacowano ich wartość hodowlaną.
3.
Nasienie koniowatych może być używane zgodnie z warunkami określonymi w ust. 2, o ile wynika to z krajowego programu hodowlanego danej rasy lub odmiany w obrębie rasy.
4. 48
(uchylony).
1.
W punkcie kopulacyjnym mogą być wykorzystywane reproduktory:
1)
wpisane do księgi albo rejestru, a w przypadku świń również pochodzące od rodziców wpisanych do ksiąg albo rejestrów;
2)
spełniające warunki weterynaryjne określone odrębnymi przepisami;
3)
dopuszczone do użytkowania w punkcie kopulacyjnym.
2. 49
Starosta, na wniosek posiadacza reproduktora, wydaje, na czas określony, decyzję o dopuszczeniu reproduktora do użytkowania w punkcie kopulacyjnym, jeżeli posiadacz reproduktora uzyskał pozytywną opinię podmiotu prowadzącego księgę lub rejestr o użytkowaniu tego reproduktora w punkcie kopulacyjnym.
3.
Do wniosku powinny być załączone:
1)
zaświadczenie potwierdzające wpis reproduktora do księgi albo rejestru lub świadectwo pochodzenia reproduktora;
2)
świadectwo zdrowia,
3) 50
opinia, o której mowa w ust. 2.
4.
Od decyzji, o której mowa w ust. 2, przysługuje odwołanie do wojewody.
5. 51
Posiadacz reproduktora po uzyskaniu decyzji, o której mowa w ust. 2, przekazuje kopię tej decyzji, w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania, podmiotowi prowadzącemu księgę lub rejestr oraz powiatowemu lekarzowi weterynarii.
1. 52
W sztucznym unasiennianiu może być wykorzystywane wyłącznie nasienie reproduktora:
1)
ocenionego na podstawie wyniku oceny własnych cech użytkowych i jego rozwoju osobniczego lub dla którego dokonano oceny wartości hodowlanej, a w przypadku świń również pochodzącego z linii hodowlanej, dla której dokonano oceny wartości użytkowej i hodowlanej;
2)
wpisanego do księgi albo rejestru;
3)
którego pochodzenie zostało potwierdzone za pomocą:
a)
badania grup i białek krwi - w przypadku kozła i tryka ras mlecznych,
b)
badania grup i białek krwi lub wyniku badania markerów DNA - w przypadku buhaja.
2.
Reproduktor lub jego nasienie jest dopuszczane do wykorzystania w sztucznym unasiennianiu bydła decyzją Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej 53 , wydaną na czas określony.
3. 54
Reproduktor lub jego nasienie dopuszczone do wykorzystania w kraju członkowskim Unii Europejskiej może być używane na podstawie zaświadczeń hodowlanych wydanych przez prowadzącego księgę w kraju pochodzenia oraz stację unasienniania uprawnioną do pozyskiwania nasienia.

Decyzja, o której mowa w art. 24 ust. 2, jest wydawana, na wniosek właściciela lub posiadacza reproduktora lub nasienia tego reproduktora, po zasięgnięciu opinii właściwego związku hodowców albo podmiotu prowadzącego księgę lub rejestr.

1.
Wprowadzane do obrotu komórki jajowe i zarodki mogą być pobierane, konserwowane oraz przechowywane przez podmioty posiadające zezwolenie.
2.
Zezwolenie na prowadzenie działalności określonej w ust. 1 wydaje minister właściwy do spraw rolnictwa, na wniosek podmiotu, jeżeli spełnia on warunki weterynaryjne określone w przepisach o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 2, powinien zawierać:
1)
określenie nazwy i siedziby podmiotu;
2)
szczegółowy opis przedmiotu wykonywanej działalności.
4.
Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o wpisie do rejestru prowadzonego przez powiatowego lekarza weterynarii.
5.
Minister właściwy do spraw rolnictwa cofa zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, jeżeli działalność objęta zezwoleniem będzie prowadzona z naruszeniem przepisów, a w szczególności gdy nie zostaną spełnione warunki weterynaryjne określone w przepisach, o których mowa w ust. 2.
6. 55
Minister właściwy do spraw rolnictwa ogłasza, w drodze obwieszczenia, w dzienniku urzędowym ministra właściwego do spraw rolnictwa, listę podmiotów uprawnionych do pobierania, konserwowania, przechowywania i dostarczania komórek jajowych i zarodków.
1.
W rozrodzie pszczół mogą być używane tylko trutnie pochodzące od matek pszczelich lub ich córek z linii hodowlanych wpisanych do ksiąg lub rejestrów.
2.
Wojewoda, na wniosek jednostki prowadzącej księgę linii pszczół, może, w drodze rozporządzenia, zakazać na terenie województwa lub jego części utrzymywania pszczół lub dopuścić utrzymywanie pszczół określonej linii.
1. 56
Podmiot prowadzący sztuczne unasiennianie jest obowiązany do:
1)
zaopatrywania się w nasienie wyłącznie u podmiotu posiadającego zezwolenie na pozyskiwanie, konfekcjonowanie, przechowywanie i dostarczanie nasienia lub przechowywanie i dostarczanie nasienia;
2)
używania nasienia od reproduktorów dopuszczonych do wykorzystywania w sztucznym unasiennianiu i wybranych przez usługobiorcę;
3)
wydawania zaświadczenia o wykonaniu usługi;
4)
prowadzenia dokumentacji wykonywanych usług;
5)
przekazywania do systemu informatycznego, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 3, informacji o zabiegach unasienniania wykonanych w stadach objętych oceną wartości użytkowej;
6)
przestrzegania wymagań weterynaryjnych określonych w przepisach o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.
1a. 57
Niezwłocznie po wykonaniu zabiegu unasienniania informację, o której mowa w ust. 1 pkt 5, przekazuje się prowadzącemu system informatyczny, w formie elektronicznej, w formacie określonym przez prowadzącego system informatyczny.
1b. 58
Przekazywanie informacji, o której mowa w ust. 1 pkt 5, podmiot prowadzący sztuczne unasiennianie może zlecać podmiotowi dostarczającemu nasienie, który może dokonać przekazania tych informacji bezpłatnie.
2.
Osoby bezpośrednio wykonujące sztuczne unasiennianie powinny ukończyć kurs organizowany przez podmiot upoważniony przez Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej 59 .
3.
Kurs, o którym mowa w ust. 2, jest prowadzony na podstawie programu zatwierdzonego przez Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej 60 .

1.
Prowadzenie działalności w zakresie:
1)
pozyskiwania, konfekcjonowania, przechowywania i dostarczania nasienia,
2)
przechowywania i dostarczania nasienia

- wymaga zezwolenia ministra właściwego do spraw rolnictwa.

2.
Zezwolenie na prowadzenie działalności, o której mowa w ust. 1, wydaje się, jeżeli podmiot:
1)
wskaże miejsce i zasięg terytorialny wykonywania działalności objętej zezwoleniem;
2)
w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, przedstawi ponadto, odrębnie dla każdego gatunku i rasy zwierząt, program oceny i selekcji reproduktorów, pozytywnie zaopiniowany przez związek hodowców lub inny podmiot prowadzący księgę albo rejestr oraz podmiot prowadzący ocenę wartości użytkowej lub hodowlanej zwierząt, których dotyczy program.
3.
Do wniosku o wydanie zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, dołącza się zaświadczenie o wpisie wnioskodawcy do rejestru prowadzonego przez powiatowego lekarza weterynarii.

(uchylony).

Zezwolenie na prowadzenie działalności wymienionej w art. 29 ust. 1 może być cofnięte w przypadku, gdy działalność objęta zezwoleniem będzie prowadzona z naruszeniem przepisów dotyczących działalności, na którą zostało wydane zezwolenie.

Przepisy art. 22, 24, 26, 27 i art. 29 ust. 1 nie dotyczą badań naukowych i prac badawczo-rozwojowych z dziedziny hodowli i rozrodu zwierząt prowadzonych przez jednostki naukowo-badawcze i wyższe szkoły rolnicze.

Program oceny i selekcji reproduktorów ma na celu zapewnienie postępu hodowlanego lub zachowanie określonych cech i obejmuje w szczególności:

1)
zasady wyboru reproduktorów na ojców następnego pokolenia;
2)
zasady wyboru samic na matki reproduktorów;
3)
sposób i zasady doboru rodziców w celu uzyskania następnego pokolenia reproduktorów;
4)
zasady selekcji potomstwa męskiego oraz sposób prowadzenia oceny tego potomstwa;
5)
zasady i metody oceny wartości hodowlanej reproduktorów;
6)
zakres i cel wykorzystywania rozpłodników i materiału biologicznego pochodzących z importu.
1.
Pisklęta drobiu mogą być wprowadzone do obrotu, jeżeli są uzyskane z jaj pochodzących od rodów wpisanych do ksiąg lub mieszańców wpisanych do rejestrów.
2. 63
(uchylony).
3. 64
(uchylony).

Dopuszcza się przywóz bydła, świń, owiec, kóz i koniowatych oraz materiału biologicznego od nich pochodzącego z terytorium państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej, jeżeli:

1)
pochodzą od zwierząt wpisanych do ksiąg lub rejestrów prowadzonych przez podmioty znajdujące się na liście ogłoszonej przez Komisję Europejską;
2)
są zaopatrzone w zaświadczenia hodowlane.

Minister właściwy do spraw rolnictwa określi, w drodze rozporządzenia, wzory zaświadczeń hodowlanych, o których mowa w art. 33a, oraz warunki i sposób ich wystawiania, mając na względzie ich zgodność z przepisami Unii Europejskiej w tym zakresie.

(skreślony).

(skreślony).

Minister właściwy do spraw rolnictwa, w drodze rozporządzenia, określi:

1)
warunki zootechniczne, które powinien spełniać materiał biologiczny,
2)
wzory zaświadczeń o wykonaniu usługi w zakresie rozrodu zwierząt oraz obieg dokumentacji,
3)
wykaz materiału biologicznego będącego przedmiotem odprawy celnej

- mając na względzie bezpieczeństwo obrotu materiałem biologicznym.

1.
Minister Skarbu Państwa 68 , na wniosek Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej 69 , wniesie do jednoosobowych spółek Skarbu Państwa utworzonych w celu prowadzenia działalności w zakresie sztucznego unasienniania część mienia, które stanowiło przedmiot zarządu Centralnej Stacji Hodowli Zwierząt lub jej oddziałów.
2.
Do udostępniania akcji lub udziałów w spółkach, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397), z tym że ilekroć w tych przepisach jest mowa o:
1)
uprawnionych rolnikach - rozumie się przez to osoby fizyczne i prawne prowadzące chów i hodowlę zwierząt gospodarskich, które w okresie 5 lat przed wejściem ustawy w życie korzystały z usług sztucznego unasienniania Centralnej Stacji Hodowli Zwierząt i jej oddziałów;
2)
przedsiębiorstwie państwowym - rozumie się przez to stację hodowli i unasienniania zwierząt, będącą oddziałem Centralnej Stacji Hodowli Zwierząt;
3)
dniu wykreślenia z rejestru komercjalizowanego przedsiębiorstwa państwowego - rozumie się przez to dzień likwidacji stacji hodowli i unasienniania zwierząt.

Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej 70 w porozumieniu z Ministrem Skarbu Państwa 71 , w drodze rozporządzenia, określi szczegółowe zasady i tryb nabywania akcji przez osoby, o których mowa w art. 37 ust. 2 pkt 1.

1.
Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej 72 , tworząc jednostkę organizacyjną, o której mowa w art. 6, wyposaży ją w część mienia będącego w zarządzie Centralnej Stacji Hodowli Zwierząt.
2.
Domy, lokale mieszkalne i budynki gospodarcze wraz z niezbędnymi gruntami, które nie zostaną wniesione do jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, o których mowa w art. 37 ust. 1, lub które nie zostaną przekazane zgodnie z ust. 1, mogą być przeznaczone do sprzedaży ich dotychczasowym najemcom.
3.
Sprzedaż następuje po cenie rynkowej:
1)
pomniejszonej o 4% za każdy rok pracy najemcy w Centralnej Stacji Hodowli Zwierząt lub jej oddziałach albo
2)
pomniejszonej o 3% za każdy rok najmu mieszkania od zakładów pracy, o których mowa w pkt 1,

- nie więcej jednak niż o 90%.

4.
Do okresu pracy albo najmu, od których zależy pomniejszenie ceny sprzedaży, wlicza się także odpowiednio okres pracy albo najmu w zlikwidowanym zakładzie pracy, którego mienie zostało przejęte przez Centralną Stację Hodowli Zwierząt lub jej oddziały.
5.
Na wniosek osoby bliskiej, która pozostała w lokalu po śmierci najemcy, cenę sprzedaży pomniejsza się, uwzględniając, zamiast okresu własnej pracy lub najmu, okres pracy najemcy w zakładach pracy, o których mowa w ust. 3 pkt 1.
6.
W rozumieniu ust. 5 za osoby bliskie zmarłego najemcy uważa się dzieci własne lub przysposobione, małżonka (wdowę lub wdowca), rodziców oraz dzieci własne i przysposobione tych osób.
7.
Przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio do sprzedaży ogródków przydomowych i garaży osobom, które z nich korzystają.

Przy sprzedaży domów, lokali mieszkalnych i budynków gospodarczych ich najemcom w sprawach nieuregulowanych w art. 39 stosuje się odpowiednio przepisy rozdziału 9 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz. U. z 2001 r. Nr 57, poz. 603, Nr 115, poz. 1229, Nr 122, poz. 1323 i Nr 154, poz. 1793 i 1800 oraz z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 74, poz. 676 i Nr 155, poz. 1287).

45 Art. 22 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 20 lit. a) ustawy z dnia 12 marca 2004 r. (Dz.U.04.91.866) zmieniającej nin. ustawę z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
46 Art. 22 ust. 1a dodany przez art. 1 pkt 20 lit. b) ustawy z dnia 12 marca 2004 r. (Dz.U.04.91.866) zmieniającej nin. ustawę z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
47 Art. 22 ust. 1b dodany przez art. 1 pkt 20 lit. b) ustawy z dnia 12 marca 2004 r. (Dz.U.04.91.866) zmieniającej nin. ustawę z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
48 Art. 22 ust. 4 uchylony przez art. 1 pkt 20 lit. c) ustawy z dnia 12 marca 2004 r. (Dz.U.04.91.866) zmieniającej nin. ustawę z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
49 Art. 23 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 21 lit. a) ustawy z dnia 12 marca 2004 r. (Dz.U.04.91.866) zmieniającej nin. ustawę z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
50 Art. 23 ust. 3 pkt 3 dodany przez art. 1 pkt 21 lit. b) ustawy z dnia 12 marca 2004 r. (Dz.U.04.91.866) zmieniającej nin. ustawę z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
51 Art. 23 ust. 5 dodany przez art. 1 pkt 21 lit. c) ustawy z dnia 12 marca 2004 r. (Dz.U.04.91.866) zmieniającej nin. ustawę z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
52 Art. 24 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 22 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. (Dz.U.04.91.866) zmieniającej nin. ustawę z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
53 Obecnie: ministra właściwego do spraw rolnictwa, zgodnie z art. 4 ust. 1, art. 5 pkt 17 i art. 22 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz.U.99.82.928), która weszła w życie z dniem 1 kwietnia 1999 r.
54 Art. 24 ust. 3 zmieniony przez art. 3 pkt 16 ustawy z dnia 25 lipca 2001 r. (Dz.U.01.129.1438) zmieniającej nin. ustawę z dniem przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej.
55 Art. 26 ust. 6 zmieniony przez art. 1 pkt 23 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. (Dz.U.04.91.866) zmieniającej nin. ustawę z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
56 Art. 28 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 24 lit. a) ustawy z dnia 12 marca 2004 r. (Dz.U.04.91.866) zmieniającej nin. ustawę z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
57 Art. 28 ust. 1a dodany przez art. 1 pkt 24 lit. b) ustawy z dnia 12 marca 2004 r. (Dz.U.04.91.866) zmieniającej nin. ustawę z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
58 Art. 28 ust. 1b dodany przez art. 1 pkt 24 lit. b) ustawy z dnia 12 marca 2004 r. (Dz.U.04.91.866) zmieniającej nin. ustawę z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
59 Obecnie: ministra właściwego do spraw rolnictwa, zgodnie z art. 4 ust. 1, art. 5 pkt 17 i art. 22 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz.U.99.82.928), która weszła w życie z dniem 1 kwietnia 1999 r.
60 Obecnie: ministra właściwego do spraw rolnictwa, zgodnie z art. 4 ust. 1, art. 5 pkt 17 i art. 22 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz.U.99.82.928), która weszła w życie z dniem 1 kwietnia 1999 r.
61 Art. 29 zmieniony przez art. 1 pkt 25 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. (Dz.U.04.91.866) zmieniającej nin. ustawę z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
62 Art. 29a uchylony przez art. 1 pkt 26 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. (Dz.U.04.91.866) zmieniającej nin. ustawę z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
63 Art. 33 ust. 2 uchylony przez art. 1 pkt 27 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. (Dz.U.04.91.866) zmieniającej nin. ustawę z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
64 Art. 33 ust. 3 uchylony przez art. 1 pkt 27 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. (Dz.U.04.91.866) zmieniającej nin. ustawę z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
65 Art. 33a dodany przez art. 1 pkt 28 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. (Dz.U.04.91.866) zmieniającej nin. ustawę z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
66 Art. 33b dodany przez art. 1 pkt 28 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. (Dz.U.04.91.866) zmieniającej nin. ustawę z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
67 Art. 36 zmieniony przez art. 1 pkt 29 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. (Dz.U.04.91.866) zmieniającej nin. ustawę z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
68 Obecnie: minister właściwy do spraw Skarbu Państwa, zgodnie z art. 4 ust. 1, art. 5 pkt 19 i art. 25 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz.U.99.82.928), która weszła w życie z dniem 1 kwietnia 1999 r.
69 Obecnie: ministra właściwego do spraw rolnictwa, zgodnie z art. 4 ust. 1, art. 5 pkt 17 i art. 22 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz.U.99.82.928), która weszła w życie z dniem 1 kwietnia 1999 r.
70 Obecnie: minister właściwy do spraw rolnictwa, zgodnie z art. 4 ust. 1, art. 5 pkt 17 i art. 22 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz.U.99.82.928), która weszła w życie z dniem 1 kwietnia 1999 r.
71 Obecnie: ministrem właściwym do spraw Skarbu Państwa, zgodnie z art. 4 ust. 1, art. 5 pkt 19 i art. 25 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz.U.99.82.928), która weszła w życie z dniem 1 kwietnia 1999 r.
72 Obecnie: minister właściwy do spraw rolnictwa, zgodnie z art. 4 ust. 1, art. 5 pkt 17 i art. 22 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz.U.99.82.928), która weszła w życie z dniem 1 kwietnia 1999 r.