Organizacja ekspozytur urzędów wojewódzkich i tryb załatwiania w nich spraw.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.13.107

Akt utracił moc
Wersja od: 14 lutego 1934 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH
z dnia 8 stycznia 1934 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych o organizacji ekspozytur urzędów wojewódzkich i trybie załatwiania w nich spraw.

Na podstawie art. 17 ust. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o zespoleniu urzędów ziemskich z władzami administracji ogólnej i organizacji komisyj ziemskich (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 635) zarządza się co następuje:
Tworzy się Ekspozyturę Urzędu Wojewódzkiego Łódzkiego z siedzibą w Piotrkowie i Ekspozyturę Urzędu Wojewódzkiego Nowogródzkiego z siedzibą w Grodnie.
Terytorjalny zakres działania Ekspozytury w Piotrkowie obejmuje cały obszar województwa łódzkiego, terytorjalny zaś zakres działania Ekspozytury w Grodnie obejmuje cały obszar województwa nowogródzkiego.
Ekspozytura jest organem właściwego wojewody dla załatwiania wszystkich spraw administracji reform rolnych, włączonych do zakresu działania wojewody, o ile z rozporządzenia niniejszego lub innych przepisów nie wynika inaczej.

Szczegółowy podział czynności ekspozytury ustala Minister Rolnictwa i Reform Rolnych na wniosek właściwego wojewody.

Ekspozytura oraz wchodzący w jej skład funkcjonarjusze nie występują na zewnątrz samodzielnie, lecz tylko w imieniu wojewody. Pisma, wychodzące z ekspozytury, mają nagłówek: "Urząd Wojewódzki" (z podaniem nazwy województwa w formie przymiotnikowej) "Ekspozytura w ....." (z podaniem miejsca siedziby Ekspozytury).

Ekspozytura używa pieczęci urzędowej urzędu wojewódzkiego.

Wszystkie pisma, wychodzące z ekspozytury, podpisuje kierownik ekspozytury "za Wojewodę" z dodatkiem swego charakteru służbowego. W ten sam sposób podpisują wszyscy urzędnicy ekspozytury, upoważnieni do samodzielnego podpisywania korespondencji.

Ekspozytura załatwia wszystkie sprawy, należące do jej właściwości w myśl § 2 i § 3 niniejszego rozporządzenia, z wyjątkiem tych spraw, które wojewoda zastrzeże wyraźnie do swej decyzji. Zakres tych spraw ustalą wojewodowie przy zastosowaniu zasady, że zakres samodzielnej decyzji kierownika ekspozytury oraz innych upoważnionych do aprobowania urzędników ekspozytury winien być jak najszerszy.
Ekspozytura w zakresie spraw, należących do jej właściwości, ma obowiązek i prawo:
a)
dokonywać na obszarze województwa wszelkich czynności, do których uprawniony jest wojewoda,
b)
znosić się bezpośrednio z wszystkiemi władzami, urzędami i organami równorzędnemi urzędowi wojewódzkiemu lub niższemi,
c)
znosić się bezpośrednio z Ministerstwem Rolnictwa i Reform Rolnych w zakresie spraw niezastrzeżonych wyraźnie wojewodzie,
d)
sprawować w swoim zakresie nadzór nad działalnością starostów i innych organów administracji reform rolnych na obszarze województwa.

W zakresie wymienionym wyżej w pkt. a) do d) Ministerstwo Rolnictwa i Reform Rolnych, jako też wszystkie inne władze i urzędy znoszą się bezpośrednio z ekspozyturą. Minister Rolnictwa i Reform Rolnych na wniosek właściwego wojewody ustali, w jakich sprawach Ministerstwo Rolnictwa i Reform Rolnych znosić się będzie bezpośrednio z wojewodą.

Pod względem organizacyjnym ekspozytura jest równorzędna wydziałowi w urzędzie wojewódzkim i dzieli się w miarę koniecznej potrzeby na oddziały, które tworzy i znosi na wniosek wojewody Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.

Do ekspozytury stosuje się analogicznie postanowienia rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 13 sierpnia 1931 r. w sprawie organizacji urzędów wojewódzkich oraz trybu załatwiania spraw w tych urzędach (Dz. U. R. P. Nr. 76, poz. 611), o ile z rozporządzenia niniejszego nie wynika inaczej.

Ekspozytura - w zakresie spraw, należących do jej właściwości, - stanowi wydział fachowy i prawno-administracyjny w rozumieniu § 11 rozporządzenia, powołanego w ustępie poprzednim.

Na czele ekspozytury stoi kierownik ekspozytury. Kierownik ekspozytury posiada stałego zastępcę, którym jest kierownik jednego z oddziałów ekspozytury.

Kierownika ekspozytury i - na wniosek wojewody - jego stałego zastępcę wyznacza Minister Rolnictwa i Reform Rolnych.

Kierownik ekspozytury jest szefem ekspozytury i służbowym przełożonym wszystkich funkcjonarjuszów ekspozytury.

Ekspozytura posiada własną kancelarję. Do organizacji tej kancelarji mają odpowiednie zastosowanie postanowienia §§ 13 i 35 rozporządzenia z dnia 13 sierpnia 1931 r., powołanego w § 7 rozporządzenia niniejszego.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje do chwili włączenia odnośnych ekspozytur w skład właściwych urzędów wojewódzkich.