§ 10. - Organizacja aplikacji dyplomatyczno-konsularnej, sposób dokumentowania znajomości języków obcych oraz szczegółowe zasady przeprowadzania egzaminu dyplomatyczno-konsularnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2017.1962 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 30 kwietnia 2019 r.
§  10. 
1. 
W celu przeprowadzenia egzaminu dyplomatyczno-konsularnego, zwanego dalej "egzaminem", dyrektor generalny służby zagranicznej powołuje komisję egzaminacyjną, zwaną dalej "komisją", do której zadań należy:
1)
rozstrzygnięcie o dopuszczeniu lub odmowie dopuszczenia do egzaminu;
2)
przygotowanie tematów i zadań egzaminacyjnych;
3)
przeprowadzenie egzaminu;
4)
ustalenie wyników egzaminu.
2. 
W skład komisji wchodzi przewodniczący oraz 5 członków wyznaczonych przez dyrektora generalnego służby zagranicznej spośród członków personelu dyplomatyczno-konsularnego posiadających stopień dyplomatyczny co najmniej I sekretarza, z zastrzeżeniem ust. 4.
3. 
Dyrektor generalny służby zagranicznej może osobiście przewodniczyć komisji.
4. 
Dyrektor generalny służby zagranicznej może wyznaczyć członków komisji spośród osób niebędących członkami służby zagranicznej.
5. 
Dyrektor generalny służby zagranicznej może zaprosić do udziału w pracach komisji, bez prawa głosu, specjalistów w zakresie nauki języków obcych (lektorów).
6. 
Skład komisji jest podawany kandydatom do wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty w służbie zagranicznej na 14 dni przed terminem egzaminu.
7. 
Członkiem komisji nie może być osoba, która pozostaje z aplikantem w stosunku faktycznym lub prawnym, mogącym wywołać wątpliwości co do jej bezstronności.
8. 
Do egzaminu nie mogą być dopuszczone osoby biorące udział w jego przygotowaniu i przeprowadzeniu.
9. 
Tryb pracy komisji egzaminacyjnej określa regulamin zatwierdzony przez dyrektora generalnego służby zagranicznej.