Rozdział 32 - Wygaśnięcie mandatu senatora i uzupełnianie składu Senatu - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2007.190.1360 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 25 maja 2011 r.

Rozdział  32

Wygaśnięcie mandatu senatora i uzupełnianie składu Senatu

1.
Wygaśnięcie mandatu senatora następuje wskutek:
1) 22
utraty prawa wybieralności;
1) 23
utraty prawa wybieralności lub nieposiadania go w dniu wyborów;
2)
pozbawienia mandatu prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;
3)
zrzeczenia się mandatu;
4)
śmierci senatora;
5)
zajmowania w dniu wyborów stanowiska lub funkcji, których, stosownie do przepisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej albo ustaw, nie można łączyć z mandatem senatora, z zastrzeżeniem przepisu ust. 3;
6)
powołania w toku kadencji na stanowisko lub powierzenia funkcji, których, stosownie do przepisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej albo ustaw, nie można łączyć ze sprawowaniem mandatu senatora;
6a)
wyboru w toku kadencji na posła do Parlamentu Europejskiego;
7)
sprawowania przez senatora albo powołania go na stanowisko lub funkcję:
a)
radnego rady gminy, rady powiatu lub sejmiku województwa,
b)
w zarządzie powiatu, zarządzie województwa lub zarządzie związku komunalnego,
c)
w zarządzie lub w radzie regionalnej albo branżowej kasy chorych 24 ,
d)
wójta lub burmistrza (prezydenta miasta).
8)
(uchylony).
2.
Odmowa złożenia ślubowania senatorskiego oznacza zrzeczenie się mandatu.
3.
Stwierdzenie wygaśnięcia mandatu senatora zajmującego w dniu wyborów stanowisko lub funkcję, o których mowa w ust. 1 pkt 5 i 7, następuje, jeżeli nie złoży on Marszałkowi Senatu, w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia przez Państwową Komisję Wyborczą wyników wyborów do Senatu, oświadczenia o złożeniu rezygnacji z zajmowanego stanowiska lub pełnionej funkcji.
4.
Wygaśnięcie mandatu senatora powołanego lub wybranego w czasie kadencji na stanowisko lub funkcję, o których mowa w ust. 1 pkt 6-7, następuje z dniem powołania lub wybrania.
5.
(uchylony).

 

1.
Państwowa Komisja Wyborcza, po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej wyników wyborów do Senatu, przekazuje niezwłocznie Ministrowi Sprawiedliwości dane senatorów zawierające imię (imiona), nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, adres zamieszkania, obywatelstwo oraz numer ewidencyjny PESEL
2.
Minister Sprawiedliwości na podstawie danych zgromadzonych w Krajowym Rejestrze Karnym przekazuje Marszałkowi Senatu w terminie 14 dni od dnia otrzymania danych, o których mowa w ust. 1:
1)
informację o senatorach skazanych prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub za umyślne przestępstwo skarbowe oraz o senatorach pozbawionych praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu albo
2)
informację, o tym, że żaden z senatorów nie został skazany prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub za umyślne przestępstwo skarbowe ani nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu.
3.
Jeżeli po przekazaniu informacji, o której mowa w ust. 2, Minister Sprawiedliwości uzyska z Krajowego Rejestru Karnego informację o senatorach skazanych prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub za umyślne przestępstwo skarbowe lub o senatorach pozbawionych praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, niezwłocznie przekazuje ją Marszałkowi Senatu.
1.
Wygaśnięcie mandatu senatora stwierdza Marszałek Senatu, w drodze postanowienia.
2.
Postanowienie, o którym mowa w ust. 1, ogłasza się w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".
3.
Postanowienie, o którym mowa w ust. 1, niezwłocznie doręcza się Prezydentowi Rzeczypospolitej i Państwowej Komisji Wyborczej.
1.
W razie wygaśnięcia mandatu senatora Prezydent Rzeczypospolitej zarządza wybory uzupełniające do Senatu.
2.
Wybory uzupełniające zarządza się i przeprowadza w terminie 3 miesięcy od dnia stwierdzenia wygaśnięcia mandatu senatora. Wyborów uzupełniających nie przeprowadza się w okresie 6 miesięcy przed dniem, w którym upływa termin zarządzenia wyborów do Sejmu.
3.
W sprawach zarządzenia wyborów, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy art. 9 ust. 2, z tym że postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej o wyborach uzupełniających Państwowa Komisja Wyborcza podaje niezwłocznie do wiadomości publicznej, w formie obwieszczenia, na obszarze okręgu wyborczego, w którym wybory mają być przeprowadzone. Druk i rozplakatowanie obwieszczenia zapewnia Krajowe Biuro Wyborcze.
4.
Głosowanie w wyborach uzupełniających przeprowadza się tylko na terytorium kraju.
5.
Przepisy art. 23 w sprawie zaświadczeń o prawie do głosowania mają zastosowanie tylko do wyborców zamieszkałych na obszarze okręgu wyborczego, w którym przeprowadza się wybory uzupełniające.
22 Art. 213 ust. 1 pkt 1 w tym brzmieniu ma zastosowanie do końca kadencji Sejmu i Senatu, w czasie której ustawa z dnia 8 października 2010 r. o zmianie ustawy - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.10.212.1385) weszła w życie.
23 Art. 213 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez art. 1 pkt 7 ustawy z dnia 8 października 2010 r. (Dz.U.10.212.1385) zmieniającej nin. ustawę z dniem 24 listopada 2010 r. i ma zastosowanie do kadencji Sejmu i Senatu następujących po kadencji, w czasie której ustawa zmieniająca weszła w życie - zob. art. 5 ustawy zmieniającej.
24 Ustawa z dnia 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U.97.28.153), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 1999 r., powołująca kasy chorych utraciła moc na podstawie art. 222 ustawy z dnia 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (Dz.U.03.45.391) z dniem 1 kwietnia 2003 r.
25 Art. 213a dodany przez art. 1 pkt 8 ustawy z dnia 8 października 2010 r. (Dz.U.10.212.1385) zmieniającej nin. ustawę z dniem 24 listopada 2010 r. i ma zastosowanie do kadencji Sejmu i Senatu następujących po kadencji, w czasie której ustawa zmieniająca weszła w życie - zob. art. 5 ustawy zmieniającej.