Rozdział 10 - Ustalenie wyników wyborów - Ordynacja wyborcza do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej X kadencji, na lata 1989-1993.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1989.19.102

Akt utracił moc
Wersja od: 13 czerwca 1989 r.

Rozdział  10

Ustalenie wyników wyborów

1.
Na podstawie protokołów otrzymanych od obwodowych komisji wyborczych okręgowa komisja wyborcza ustala:
1)
wyniki głosowania na posłów wybieranych w okręgu wyborczym,
2)
wyniki głosowania na obszarze okręgu wyborczego na posłów wybieranych z krajowej listy wyborczej.
2.
Przy ustalaniu wyników głosowania mogą być obecni mężowie zaufania.

Okręgowa komisja wyborcza sporządza w 2 egzemplarzach protokoły głosowania na posłów wybieranych w okręgu wyborczym i z krajowej listy wyborczej. Przepisy art. 73 ust. 2-5 stosuje się odpowiednio.

1.
Na podstawie protokołu głosowania na posłów wybieranych w okręgu wyborczym okręgowa komisja wyborcza ustala wyniki wyborów w odniesieniu do poszczególnych mandatów.
2.
Przy ustalaniu wyników wyborów mogą być obecni mężowie zaufania.
3.
Za wybranych w okręgu wyborczym uważa się tych kandydatów na posłów, którzy - w obrębie mandatu, do którego zostali zgłoszeni - otrzymali więcej niż połowę ważnych głosów.
4.
Jeżeli w obrębie mandatu żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej liczby głosów, przeprowadza się do tego mandatu ponowne głosowanie.
5.
W ponownym głosowaniu, w obrębie mandatu kandyduje dwu kandydatów, którzy otrzymali kolejno największą liczbę głosów, a jeżeli kolejności takiej nie da się ustalić - kandydują wszyscy, którzy otrzymali równą liczbę głosów.
1.
Okręgowa komisja wyborcza sporządza w 2 egzemplarzach protokół z wyborów posłów w okręgu wyborczym zawierający:
1)
nazwiska i imiona wybranych posłów w obrębie poszczególnych mandatów,
2)
numery mandatów, w których obrębie odbędzie się ponowne głosowanie, oraz nazwiska i imiona osób kandydujących w tym głosowaniu.
2.
Przepis art. 73 ust. 4 stosuje się odpowiednio.
3.
Mężom zaufania przysługuje prawo wniesienia do protokołu z wyborów uwag z wymienieniem konkretnych zarzutów.
1.
Przewodniczący okręgowej komisji wyborczej przesyła niezwłocznie w zapieczętowanej kopercie do Państwowej Komisji Wyborczej po jednym egzemplarzu sporządzonych przez komisję protokołów głosowania oraz protokołu z wyborów posłów w okręgu wyborczym, a także pozostałe dokumenty z przeprowadzonych wyborów.
2.
Tryb przekazywania protokołów i dokumentów ustala Państwowa Komisja Wyborcza; przechowuje się je do czasu otrzymania zarządzeń Rady Państwa.
1.
Na podstawie protokołów otrzymanych od wszystkich okręgowych komisji wyborczych Państwowa Komisja Wyborcza ustala protokolarnie wyniki głosowania i wyniki wyborów na posłów wybieranych z krajowej listy wyborczej.
2.
Za wybranych z krajowej listy wyborczej uważa się tych kandydatów na posłów, którzy otrzymali więcej niż połowę ważnych głosów.
3. 1
Jeżeli z krajowej listy wyborczej wymaganą liczbę głosów otrzymało mniej kandydatów niż liczba posłów wybieranych z tej listy, do nie obsadzonych mandatów przeprowadza się ponowne głosowanie, z tym że posłów w tym głosowaniu wybiera się w okręgach wyborczych.
4. 2
Rada Państwa wyznacza okręgi wyborcze, w których przeprowadza się ponowne głosowanie do mandatów nie obsadzonych z krajowej listy wyborczej, oraz ustala numery tych mandatów i ich przeznaczenie dla kandydatów członków Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, Stronnictwa Demokratycznego, Stowarzyszenia "PAX", Unii Chrześcijańsko-Społecznej i Polskiego Związku Katolicko-Społecznego. Uchwałę w tej sprawie ogłasza się w Dzienniku Ustaw Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
5. 3
W ponownym głosowaniu w obrębie każdego z mandatów kandyduje po dwóch kandydatów zgłoszonych do właściwej okręgowej komisji wyborczej przez organy naczelnych władz organizacji wymienionych w ust. 4.
6. 4
Przepisy dotyczące zgłaszania i rejestracji kandydatów na posłów stosuje się odpowiednio, z tym że kandydatów zgłasza się najpóźniej w 4 dniu przed dniem ponownego głosowania.

Państwowa Komisja Wyborcza podaje do wiadomości publicznej, w postaci obwieszczenia, wyniki głosowania i wyniki wyborów do Sejmu - według okręgów wyborczych i z krajowej listy wyborczej.

1.
Okręgowe komisje wyborcze niezwłocznie po ustaleniu wyników wyborów podają do wiadomości wyborców numery mandatów oraz nazwiska i imiona osób, które kandydują w ponownym głosowaniu.
1a. 5
Właściwe okręgowe komisje wyborcze niezwłocznie podają również do wiadomości wyborców - przez rozplakatowanie obwieszczeń - numery mandatów i ich przeznaczenie, ustalone zgodnie z art. 81 ust. 4, oraz dane o kandydatach na posłów zgłoszonych do tych mandatów.
2. 6
Ponowne głosowanie do wszystkich nie obsadzonych mandatów przeprowadza się w 14 dniu po pierwszym głosowaniu w trybie przewidzianym w niniejszej ustawie, z tym że:
1)
głosowanie przeprowadza się na podstawie tego samego spisu wyborców,
2)
głosowanie przeprowadza się tylko na terytorium kraju,
3)
nazwiska i imiona kandydatów na posłów umieszcza się na jednej karcie do głosowania podzielonej na mandaty,
4)
za wybranych uważa się tych kandydatów na posłów, którzy w obrębie danego mandatu otrzymali największą liczbę ważnych głosów.
3.
Państwowa Komisja Wyborcza podaje do wiadomości publicznej, w postaci obwieszczenia, wyniki ponownego głosowania i wyniki wyborów.

Obwieszczenia Państwowej Komisji Wyborczej o wynikach głosowania i wynikach wyborów podlegają ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej "Monitor Polski".

Państwowa Komisja Wyborcza wydaje posłom wybranym do Sejmu zaświadczenia o wyborze.

Państwowa Komisja Wyborcza składa Sejmowi na pierwszym jego posiedzeniu sprawozdanie z wyborów.

1 Art. 81 ust. 3 dodany przez art. 1 pkt 1 dekretu z dnia 12 czerwca 1989 r. (Dz.U.89.36.198) zmieniającego nin. ustawę z dniem 13 czerwca 1989 r.
2 Art. 81 ust. 4 dodany przez art. 1 pkt 1 dekretu z dnia 12 czerwca 1989 r. (Dz.U.89.36.198) zmieniającego nin. ustawę z dniem 13 czerwca 1989 r.
3 Art. 81 ust. 5 dodany przez art. 1 pkt 1 dekretu z dnia 12 czerwca 1989 r. (Dz.U.89.36.198) zmieniającego nin. ustawę z dniem 13 czerwca 1989 r.
4 Art. 81 ust. 6 dodany przez art. 1 pkt 1 dekretu z dnia 12 czerwca 1989 r. (Dz.U.89.36.198) zmieniającego nin. ustawę z dniem 13 czerwca 1989 r.
5 Art. 83 ust. 1a dodany przez art. 1 pkt 2 lit. a) dekretu z dnia 12 czerwca 1989 r. (Dz.U.89.36.198) zmieniającego nin. ustawę z dniem 13 czerwca 1989 r.
6 Art. 83 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. b) dekretu z dnia 12 czerwca 1989 r. (Dz.U.89.36.198) zmieniającego nin. ustawę z dniem 13 czerwca 1989 r.