Rozdział 8 - Zgłaszanie kandydatów. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i rad narodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1976.2.15

Akt utracił moc
Wersja od: 14 lutego 1984 r.

Rozdział  8.

Zgłaszanie kandydatów.

Kandydatów na posłów i radnych zgłaszają organizacje polityczne, zawodowe i spółdzielcze oraz inne masowe organizacje społeczne ludu pracującego realizujące wspólny program Frontu Jedności Narodu.

1.
Listy kandydatów na posłów i radnych ustalają na podstawie wniosków organizacji określonych w art. 39 odpowiednie komitety Frontu Jedności Narodu, po zasięgnięciu opinii wyborców w miejscu zamieszkania, w zakładach pracy, na zebraniach wiejskich i w jednostkach wojskowych.
2.
Listy kandydatów na posłów ustalają właściwe komitety Frontu Jedności Narodu stopnia wojewódzkiego, odrębnie dla każdego okręgu.
3.
Listy kandydatów na radnych rad narodowych stopnia wojewódzkiego i podstawowego ustalają odpowiednie komitety Frontu Jedności Narodu tego samego stopnia, odrębnie dla każdego okręgu.
1.
Komitet Frontu Jedności Narodu zgłasza ustalone listy kandydatów:
1)
na posłów - do okręgowej komisji wyborczej,
2)
na radnych - do terytorialnej komisji wyborczej.
2.
Liczba kandydatów na liście powinna przewyższać liczbę mandatów przypadającą na dany okręg wyborczy, nie więcej jednak niż o połowę.
3.
Lista powinna być opatrzona pieczęcią i podpisem komitetu Frontu Jedności Narodu, który zgłasza listę.
1.
Kandydat na posła lub radnego nie może wchodzić w skład żadnej komisji wyborczej właściwej dla okręgu, w którym kandyduje. Przepis ten nie dotyczy Państwowej Komisji Wyborczej.
2.
Kandydować można w dowolnym okręgu wyborczym, niezależnie od miejsca zamieszkania.
3.
Na posła kandydować można tylko w jednym okręgu wyborczym.
4.
Do tej samej rady narodowej kandydować można tylko w jednym okręgu wyborczym.
1.
Zgłoszenie do właściwych komisji wyborczych list kandydatów na posłów i radnych powinno nastąpić najpóźniej 25 dnia przed dniem wyborów.
2.
W zgłoszonej liście należy podać nazwisko, imię, wiek, zawód i miejsce zamieszkania każdego kandydata. Nazwiska zgłoszonych kandydatów powinny być oznaczone kolejnymi numerami, poczynając od 1, zgodnie z zaproponowanym przez zgłaszający komitet Frontu Jedności Narodu pierwszeństwem do otrzymania mandatu.
3.
Do zgłoszenia należy dołączyć pisemne oświadczenia kandydatów, że zgadzają się kandydować w danym okręgu wyborczym. Oświadczenia kandydatów mogą też być złożone odrębnie, ale nie później jednak niż w terminach określonych w ust. 1.
1.
Właściwa komisja wyborcza zarejestruje listę kandydatów, zgłoszoną zgodnie z przepisami niniejszej ustawy, sporządzając protokół przyjęcia zgłoszenia.
2.
Protokół przyjęcia zgłoszenia listy kandydatów na posłów sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których jeden przesyła się niezwłocznie do Państwowej Komisji Wyborczej.
3.
Rada Państwa ustali wzory protokołów przyjęcia zgłoszenia list kandydatów na posłów i radnych.
1.
Jeżeli zgłoszona lista kandydatów wykazuje wady, komisja niezwłocznie wzywa komitet Frontu Jedności Narodu, który zgłosił listę, do ich usunięcia w ciągu dwóch dni.
2.
Decyzję komisji, stwierdzającą wadliwość zgłoszonej listy, komitet Frontu Jedności Narodu może w ciągu dwóch dni zaskarżyć:
1)
do Państwowej Komisji Wyborczej - decyzję okręgowej komisji wyborczej lub terytorialnej komisji wyborczej stopnia wojewódzkiego,
2)
do terytorialnej komisji wyborczej stopnia wojewódzkiego - decyzję terytorialnej komisji wyborczej stopnia podstawowego.
3.
Decyzja wydana w wyniku rozpatrzenia skargi jest ostateczna.
1.
Po zarejestrowaniu list kandydatów komisje wyborcze podają do wiadomości wyborców dane o kandydatach:
1)
okręgowe komisje wyborcze - o kandydatach na posłów,
2)
terytorialne komisje wyborcze stopnia wojewódzkiego - o kandydatach na radnych rad narodowych stopnia wojewódzkiego,
3)
terytorialne komisje wyborcze stopnia podstawowego - o kandydatach na radnych rad narodowych stopnia podstawowego.
2.
Ogłoszenie danych o kandydatach na posłów i radnych następuje najpóźniej 20 dnia przed dniem wyborów.
1.
W wypadkach szczegółowo uzasadnionych we wniosku komitetu Frontu Jedności Narodu, który zgłosił listę kandydatów, komisja wyborcza, która zarejestrowała tę listę, może zgodnie z wnioskiem otrzymanym nie później niż 10 dnia przed dniem wyborów zmienić kolejność kandydatów na liście, skreślić kandydata z listy bądź skreślić go i wprowadzić na jego miejsce innego.
2.
Podejmując decyzję o zarejestrowaniu listy kandydatów w zmienionym brzmieniu, komisja niezwłocznie zarządza ogłoszenie danych o kandydatach.