Rozdział 5 - Obwody głosowania. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i rad narodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1976.2.15

Akt utracił moc
Wersja od: 14 lutego 1984 r.

Rozdział  5.

Obwody głosowania.

1.
Dla przeprowadzenia głosowania tworzy się obwody głosowania.
2.
W wyborach wspólnych tworzy się wspólne obwody głosowania na posłów i radnych.
3.
W wyborach do rad narodowych wyborcy oddają w obwodzie głosy na radnych rad narodowych, do których odbywają się wybory.

Obwody głosowania tworzy się według następujących zasad:

1)
obwód głosowania powinien z reguły obejmować 1.000-3.000 mieszkańców,
2)
można tworzyć obwody głosowania dla mniejszych grup mieszkańców, zamieszkujących w odległości ponad 5 km od ośrodka najbliższego obwodu głosowania,
3)
można tworzyć obwody głosowania w szpitalach, sanatoriach i w innych zakładach służby zdrowia oraz w zakładach pomocy społecznej i zakładach inwalidzkich, w których przebywają wyborcy.
1.
Obwody głosowania - ich liczbę, granice i numery oraz siedziby obwodowych komisji wyborczych ustalają w gminach, miastach i dzielnicach prezydia odpowiednich rad narodowych, na wniosek właściwych prezydentów i naczelników miast oraz naczelników dzielnic i gmin (miast i gmin).
2.
Uchwały dotyczące liczby, granic i numerów obwodów głosowania oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych podaje się do wiadomości wyborców przez rozplakatowanie obwieszczeń, najpóźniej w 50 dniu przed dniem wyborów.
1.
Dowódcy okręgów wojskowych tworzą dla jednostek wojskowych obwody głosowania obejmujące od 50 do 3.000 wyborców oraz ustalają siedziby obwodowych komisji wyborczych. Obwody te nie wchodzą w skład okręgów wyborczych utworzonych dla wyborów do rad narodowych: gminnych, miast i gmin oraz miejskich w miastach do 20.000 mieszkańców.
2.
Minister Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej tworzy obwody głosowania dla załóg na statkach żeglugi morskiej znajdujących się w podróży w dniu wyborów. Można nie tworzyć obwodu głosowania na statku, na którym załoga liczy mniej niż 25 wyborców, bądź też utworzyć jeden obwód głosowania dla kilku statków odbywających wspólną podróż. W zarządzeniu o utworzeniu obwodów głosowania określa się, w porozumieniu z prezydiami rad narodowych województw nadmorskich, ich przynależność do okręgów wyborczych.
3.
Dla wyborów do Sejmu Minister Spraw Zagranicznych może utworzyć obwody głosowania dla obywateli polskich przebywających za granicą. W zarządzeniu o utworzeniu tych obwodów określa się ich przynależność do okręgu wyborczego właściwego dla śródmieścia Warszawy.
4.
Numery obwodów głosowania, o których mowa w ust. 1-3, ustala się w porozumieniu z prezydium rady narodowej stopnia wojewódzkiego.
5.
Organy, które utworzyły obwody głosowania, o których mowa w niniejszym artykule, zapewniają powiadomienie wyborców z tych obwodów o utworzeniu obwodu, jego numerze i siedzibie obwodowej komisji wyborczej.