Rozdział 12 - Ustalenie i ogłoszenie wyników wyborów. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i rad narodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1976.2.15

Akt utracił moc
Wersja od: 14 lutego 1984 r.

Rozdział  12.

Ustalenie i ogłoszenie wyników wyborów.

1.
Na podstawie protokołów otrzymanych od obwodowych komisji wyborczych:
1)
okręgowa komisja wyborcza ustala wyniki głosowania na posłów w swoim okręgu wyborczym,
2)
terytorialna komisja wyborcza ustala osobno dla każdego okręgu wyborczego wyniki głosowania w okręgu, a następnie wyniki wyborów do rady narodowej, dla której jest właściwa.
2.
Przy ustalaniu wyników, o których mowa w ust. 1, mogą być obecni mężowie zaufania.
1.
Za wybranych uważa się kandydatów na posłów lub radnych, którzy otrzymali w okręgu wyborczym najwięcej ważnych głosów, jeżeli każdy z nich otrzymał więcej niż połowę (bezwzględną większość) ważnych głosów, a w głosowaniu wzięła udział co najmniej połowa uprawnionych do głosowania w okręgu.
2.
Liczba wybranych nie może przewyższać liczby posłów lub radnych przypadającej na dany okręg wyborczy. W wypadku gdy dwóch lub więcej kandydatów otrzymało równą liczbę głosów, a uznanie wszystkich tych kandydatów za wybranych spowodowałoby przekroczenie liczby posłów lub radnych przypadającej na dany okręg, o wyborze decyduje kolejność zamieszczenia kandydata na karcie do głosowania.
1.
Okręgowa komisja wyborcza sporządza w dwóch egzemplarzach protokół głosowania w całym okręgu, obejmujący zestawienie liczb:
1)
osób uprawnionych do głosowania,
2)
osób, które wzięły udział w wyborach,
3)
głosów nieważnych,
4)
głosów ważnych,
5)
głosów ważnie oddanych na poszczególnych kandydatów,
6)
głosów ważnie oddanych przeciwko wszystkim kandydatom.
2.
Protokół podpisują wszystkie osoby wchodzące w skład komisji, obecne przy jego sporządzeniu. Mężom zaufania przysługuje prawo wniesienia do protokołu uwag z wymienieniem konkretnych zarzutów.
1.
Przewodniczący okręgowej komisji wyborczej przesyła niezwłocznie jeden egzemplarz protokołu głosowania na posłów w zapieczętowanej kopercie do Państwowej Komisji Wyborczej.
2.
Po przesłaniu protokołu, o którym mowa w ust. 1, okręgowa komisja wyborcza niezwłocznie przystępuje do uporządkowania pozostałych materiałów z wyborów i przesyła je zgodnie z wytycznymi - Państwowej Komisji Wyborczej.
1.
Po otrzymaniu protokołów od wszystkich okręgowych komisji wyborczych Państwowa Komisja Wyborcza ustala wyniki wyborów do Sejmu w całym Państwie według okręgów wyborczych.
2.
Państwowa Komisja Wyborcza ogłasza wyniki wyborów do Sejmu w Monitorze Polskim niezwłocznie po ich ustaleniu.
1.
Państwowa Komisja Wyborcza wydaje wybranym posłom zaświadczenia o wyborze.
2.
Państwowa Komisja Wyborcza może upoważnić okręgowe komisje wyborcze do wydania zaświadczeń w jej imieniu.
1.
Terytorialna komisja wyborcza sporządza protokół głosowania na radnych rady narodowej, dla której jest właściwa, obejmujący osobno dla każdego okręgu wyborczego zestawienie liczb:
1)
osób uprawnionych do głosowania,
2)
osób, które wzięły udział w wyborach,
3)
głosów nieważnych,
4)
głosów ważnych,
5)
głosów ważnie oddanych na poszczególnych kandydatów,
6)
głosów ważnie oddanych przeciwko wszystkim kandydatom.
2.
Protokół podpisują wszystkie osoby obecne przy jego sporządzeniu. Mężom zaufania przysługuje prawo wniesienia do protokołu uwag z wymienieniem konkretnych zarzutów.
1.
Terytorialna komisja wyborcza stopnia podstawowego ustala na podstawie protokołu głosowania w okręgach wyniki wyborów do rady narodowej, dla której jest właściwa, sporządzając w dwóch egzemplarzach protokół z wyborów wymieniający:
1)
łącznie dla wszystkich okręgów wyborczych zestawienie liczb:
a)
osób uprawnionych do głosowania,
b)
osób, które wzięły udział w wyborach,
c)
głosów nieważnych,
d)
głosów ważnych,
e)
głosów ważnie oddanych na kandydatów Frontu Jedności Narodu oraz
2)
osobno dla każdego okręgu wyborczego nazwiska i imiona wybranych radnych, w takiej kolejności, w jakiej figurowali na kartach do głosowania.
2.
Niezwłocznie po sporządzeniu protokołu z wyborów przesyła się jeden egzemplarz tego protokołu do terytorialnej komisji wyborczej stopnia wojewódzkiego.

Terytorialna komisja wyborcza stopnia wojewódzkiego:

1)
ustala na podstawie protokołu głosowania w okręgach wyborczych wyniki wyborów do rady narodowej, dla której jest właściwa, sporządzając w dwóch egzemplarzach protokół z wyborów zawierający dane określone w art. 73 ust. 1,
2)
sporządza zbiorczą informację o wynikach wyborów na terenie województwa, przesyłając ją do Państwowej Komisji Wyborczej,
3)
zapewnia podanie wyników wyborów na terenie całego województwa do wiadomości publicznej,
4)
przesyła wojewodzie (prezydentowi miasta stopnia wojewódzkiego) protokoły z wyborów do wszystkich rad narodowych na terenie województwa, w celu ogłoszenia w dzienniku urzędowym rady narodowej.

Państwowa Komisja Wyborcza na podstawie zbiorczych informacji otrzymanych od terytorialnych komisji wyborczych stopnia wojewódzkiego ogłasza zbiorcze wyniki wyborów do rad narodowych w całym Państwie.

1.
Terytorialna komisja wyborcza wydaje radnym wybranym do rady narodowej, dla której jest właściwa, zaświadczenia o wyborze.
2.
Posiadane jeszcze materiały z przeprowadzonych wyborów przesyła terytorialna komisja wyborcza:
1)
stopnia wojewódzkiego - wojewodzie (prezydentowi miasta stopnia wojewódzkiego),
2)
stopnia podstawowego - naczelnikowi (prezydentowi) miasta, naczelnikowi dzielnicy, gminy lub miasta i gminy.
3.
Organy wymienione w ust. 2 przechowują powyższe materiały do czasu otrzymania dalszych zarządzeń Rady Państwa.

Rada Państwa ustala:

1)
tryb przekazywania protokołów i innych materiałów wyborczych,
2)
wzory protokołów głosowania,
3)
wzory protokołów z wyborów,
4)
wzór informacji zbiorczej o wynikach wyborów do rad narodowych w województwie,
5)
wzory zaświadczeń o wyborze.
1.
Jeżeli w głosowaniu na posłów lub radnych wzięło udział mniej niż połowa uprawnionych do głosowania w okręgu, ogłasza się w ciągu dwóch tygodni od daty pierwszych wyborów zarządzenie o przeprowadzeniu ponownych wyborów w tym okręgu.
2.
Ponowne wybory zarządza się również w wypadku, gdy z powodu nieuzyskania przez poszczególnych kandydatów bezwzględnej większości ważnych głosów nie wszystkie mandaty danego okręgu zostały obsadzone. Wybory te dotyczą jedynie mandatów nie obsadzonych.
3.
Ponowne wybory zarządza:
1)
w odniesieniu do posłów i radnych rad narodowych stopnia wojewódzkiego - Rada Państwa na wniosek Państwowej Komisji Wyborczej,
2)
w odniesieniu do radnych rad narodowych stopnia podstawowego - prezydium rady narodowej stopnia wojewódzkiego na wniosek terytorialnej komisji wyborczej tego stopnia.
4.
Ponowne wybory odbywają się w trybie przewidzianym niniejszą ustawą na podstawie spisów wyborców sporządzonych dla pierwszych wyborów. Kalendarz wyborczy może przewidywać krótsze terminy.
5.
Dla ponownych wyborów właściwy komitet Frontu Jedności Narodu może zgłosić nową listę kandydatów.
6.
Ponowne wybory przeprowadza się jeden raz. Za wybranych uważa się kandydatów, którzy otrzymali najwięcej ważnych głosów.