Rozdział 1 - Zasady ogólne. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i rad narodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1976.2.15

Akt utracił moc
Wersja od: 14 lutego 1984 r.

Rozdział  1.

Zasady ogólne.

1.
Wybory do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i rad narodowych odbywają się w oparciu o program Frontu Jedności Narodu, będącego wyrazem wspólnej patriotycznej postawy wszystkich świadomych i aktywnych obywateli wobec zasadniczych interesów narodu i państwa socjalistycznego. Przewodnią siłę ideową Frontu Jedności Narodu stanowi Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, a podstawę polityczną - współdziałanie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej ze Zjednoczonym Stronnictwem Ludowym i Stronnictwem Demokratycznym oraz współpraca wszystkich organizacji społecznych ludu pracującego miast i wsi.
2.
W okresie przedwyborczym komitety Frontu Jedności Narodu organizują publiczne dyskusje obywateli nad problemami rozwoju społeczno-gospodarczego kraju i swojego terenu.
1.
Wybory są powszechne; prawo wybierania ma każdy obywatel polski, mający w dniu wyborów ukończonych 18 lat - bez względu na płeć, przynależność narodową i rasową, wyznanie, wykształcenie, czas przebywania w obwodzie głosowania, pochodzenie społeczne, zawód i stan majątkowy.
2.
Prawo wybierania przysługuje również osobom, których obywatelstwo polskie nie zostało stwierdzone, jeżeli stale przebywają na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej co najmniej pięć lat i nie są obywatelami innego państwa.
1.
Nie mają prawa wybierania osoby:
1)
ubezwłasnowolnione całkowicie lub częściowo prawomocnym orzeczeniem sądu z powodu choroby psychicznej, w czasie trwania tego ubezwłasnowolnienia,
2)
pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, w czasie trwania pozbawienia praw.
2.
Nie biorą udziału w głosowaniu osoby:
1)
odbywające karę pozbawienia wolności albo karę aresztu,
2)
umieszczone w ośrodkach przystosowania społecznego,
3)
tymczasowo aresztowane,
4)
przebywające w zakładach dla psychicznie chorych.

Wybrany może być każdy, komu przysługuje prawo wybierania; posłem może być wybrana osoba, która ukończyła 21 lat.

Wybory są równe; wyborcy biorą udział w wyborach na równych zasadach; każdemu wyborcy przysługuje jeden głos.

1.
Wybory są bezpośrednie; wyborcy wybierają bezpośrednio posłów i radnych rad narodowych stopnia wojewódzkiego i stopnia podstawowego.
2.
Głosować można tylko osobiście.

Wybory odbywają się w tajnym głosowaniu; w lokalu wyborczym musi się znajdować pomieszczenie za osłoną, zabezpieczające tajność głosowania; karty do głosowania wrzuca się do urny wyborczej w kopercie.