Rozdział 8 - Listy wyborcze. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.26.112

Akt utracił moc
Wersja od: 8 czerwca 1985 r.

Rozdział  8

Listy wyborcze.

Konwenty wyborcze, po rozpatrzeniu opinii i uwag wyborców o proponowanych kandydatach na posłów, ustalają:

1)
Ogólnopolski Konwent Wyborczy - krajową listę wyborczą,
2)
wojewódzkie konwenty wyborcze - odrębnie dla każdego okręgu wyborczego - okręgowe listy wyborcze.
1.
Na liście kandydatów na posłów można umieścić tylko te osoby, które były przedstawione wyborcom w trybie art. 56 lub 57.
2.
Kandydować można tylko z jednej listy wyborczej.
1.
Okręgowa lista wyborcza podzielona jest na poszczególne mandaty; przy każdym wyodrębnionym mandacie umieszcza się, w kolejności ustalonej przez wojewódzki konwent wyborczy, po dwóch kandydatów, podając ich nazwiska, imiona, wiek, zawód, miejsce pracy i zamieszkania.
2.
Krajowa lista wyborcza obejmuje tylu kandydatów, ile mandatów przypada na tę listę. Na liście tej podaje się nazwiska, imiona, wiek, zawód, miejsce pracy i zamieszkania kandydatów.
1.
Konwenty wyborcze zgłaszają komisjom wyborczym ustalone listy wyborcze: Ogólnopolski Konwent Wyborczy - Państwowej Komisji Wyborczej, a wojewódzkie konwenty wyborcze - właściwym okręgowym komisjom wyborczym.
2.
Lista wyborcza powinna być podpisana przez członków konwentu wyborczego zgłaszającego listę i opatrzona jego pieczęcią; zgłoszenie powinno nastąpić najpóźniej w 30 dniu przed dniem wyborów.
3.
Do każdej zgłoszonej listy wyborczej konwent wyborczy dołącza pisemne oświadczenia kandydatów na posłów o wyrażeniu zgody na kandydowanie.
1.
Właściwa komisja wyborcza zarejestruje listę wyborczą zgłoszoną zgodnie z przepisami niniejszej ustawy, sporządzając protokół zarejestrowania listy.
2.
Jeżeli zgłoszona lista wyborcza wykazuje wady, komisja wyborcza odmawia zarejestrowania listy i niezwłocznie wzywa konwent wyborczy do usunięcia wskazanych wad listy w ustalonym przez komisję terminie.
3.
W terminie wskazanym przez komisję konwent wyborczy zgłasza poprawioną listę wyborczą. W razie uznania stanowiska okręgowej komisji wyborczej za niezasadne - wojewódzki konwent wyborczy może odwołać się do Państwowej Komisji Wyborczej, a jeżeli sprawa dotyczy krajowej listy wyborczej, Ogólnopolski Konwent Wyborczy może wnosić o ponowne rozpatrzenie sprawy przez Państwową Komisję Wyborczą. Odwołanie lub wniosek należy przedłożyć w terminie 2 dni od daty odmowy zarejestrowania listy. Rozstrzygnięcie Państwowej Komisji Wyborczej podjęte w wyniku rozpatrzenia odwołania lub wniosku jest ostateczne.
1.
Po zarejestrowaniu list wyborczych właściwe komisje wyborcze podają do wiadomości wyborców dane o kandydatach na posłów, odrębnie z każdej listy, przez rozplakatowanie obwieszczeń najpóźniej w 20 dniu przed dniem wyborów.
2.
Jeżeli ze względu na okoliczności określone w art. 63 ust. 2 i 3 ogłoszenie danych o kandydatach w przepisanym terminie nie jest możliwe, powinno ono nastąpić niezwłocznie po zakończeniu postępowania odwoławczego i stosownie do jego wyników.

Najpóźniej 10 dnia przed dniem wyborów konwent wyborczy może zgłosić właściwej komisji wyborczej zmiany w zarejestrowanej przez nią liście wyborczej. Jeżeli zgłoszenie odpowiada warunkom określonym dla zarejestrowania listy wyborczej, komisja wyborcza dokonuje zmian zgodnie z otrzymanym wnioskiem. Art. 63 i 64 stosuje się odpowiednio.

1.
W okresie 10 dni przed dniem wyborów konwent wyborczy może zwrócić się do właściwej komisji wyborczej o skreślenie kandydata na posła z zarejestrowanej listy wyborczej. Zgodnie z otrzymanym wnioskiem komisja wyborcza skreśla kandydata na posła. Komisja wyborcza z własnej inicjatywy skreśla z zarejestrowanej listy wyborczej kandydata na posła, który zmarł, utracił prawo wybieralności lub wycofał zgodę na kandydowanie. O skreśleniu kandydata komisja wyborcza zawiadamia niezwłocznie konwent wyborczy, przy czym na opróżnionym miejscu nie można umieścić nowego kandydata.
2.
Wszystkie zmiany na zarejestrowanych listach wyborczych komisja wyborcza niezwłocznie podaje do wiadomości wyborców.