Rozdział 3 - Obwody głosowania. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.26.112

Akt utracił moc
Wersja od: 8 czerwca 1985 r.

Rozdział  3

Obwody głosowania.

Dla przeprowadzenia głosowania tworzy się obwody głosowania.

1.
Obwód głosowania powinien obejmować od 1.000 do 3.000 mieszkańców.
2.
W wypadkach szczególnie uzasadnionych warunkami miejscowymi mogą być tworzone obwody głosowania obejmujące mniejszą lub większą liczbę mieszkańców niż określona w ust. 1.
3.
W miejscach stałego lub czasowego pobytu wyborców, przebywających tam w związku z pracą, nauką, odbywaniem zasadniczej służby w obronie cywilnej, leczeniem lub opieką społeczną, mogą być tworzone odrębne obwody głosowania.
1.
Prezydia rad narodowych stopnia podstawowego na wniosek terenowych organów administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia podstawowego tworzą obwody głosowania oraz ustalają ich numery, granice i wyznaczają siedziby obwodowych komisji wyborczych.
2.
Uchwały dotyczące numerów i granic obwodów głosowania oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych podaje się do wiadomości wyborców przez rozplakatowanie obwieszczeń najpóźniej w 55 dniu przed dniem wyborów.
1.
Dowódcy okręgów wojskowych tworzą dla wyborców zakwaterowanych (przebywających) na terenie jednostek wojskowych obwody głosowania obejmujące od 50 do 3.000 wyborców oraz wyznaczają siedziby obwodowych komisji wyborczych.
2.
Obwody wymienione w ust. 1 wchodzą w skład okręgu wyborczego, w którego granicach stacjonują jednostki wojskowe, dla których obwód głosowania został utworzony.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do jednostek wojskowych podległych ministrowi spraw wewnętrznych. Uprawnienia dowódców okręgów wojskowych przewidziane w ust. 1 przysługują odpowiednio właściwym dowódcom wojsk podległych ministrowi spraw wewnętrznych.
1.
Numery obwodów głosowania, o których mowa w art. 20, ustala się w porozumieniu z prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej.
2.
Dowódcy wymienieni w art. 20 zapewniają powiadomienie wyborców o utworzeniu obwodu, jego numerze i siedzibie obwodowej komisji wyborczej.

Obwody głosowania na polskich statkach morskich będących w dniu wyborów w podróży tworzą prezydia rad narodowych stopnia podstawowego właściwe dla miejsca siedziby armatora statku - na wniosek armatora zgłoszony nie później niż 5 dnia przed dniem wyborów. Można nie tworzyć obwodu głosowania na statku, którego załoga liczy mniej niż 20 wyborców lub gdy brak jest technicznych możliwości przekazania wyników głosowania. Można utworzyć jeden obwód głosowania dla kilku statków odbywających wspólną podróż. W uchwale o utworzeniu obwodów głosowania określa się ich przynależność do okręgów wyborczych właściwych ze względu na siedzibę armatora statków.

1.
Można tworzyć obwody głosowania dla obywateli polskich przebywających za granicą. Obwody głosowania tworzy minister spraw zagranicznych, wyznaczając siedziby obwodowych komisji wyborczych.
2.
Obwody głosowania, o których mowa w ust. 1, wchodzą w skład okręgu wyborczego właściwego dla dzielnicy Warszawa-Śródmieście.