Rozdział 12 - Ustalenie i ogłoszenie wyników wyborów. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.26.112

Akt utracił moc
Wersja od: 8 czerwca 1985 r.

Rozdział  12

Ustalenie i ogłoszenie wyników wyborów.

1.
Na podstawie protokołów otrzymanych od obwodowych komisji wyborczych z obszaru okręgu wyborczego okręgowa komisja wyborcza:
1)
ustala wyniki głosowania na posłów wybieranych z okręgowej listy wyborczej,
2)
ustala wyniki głosowania na obszarze okręgu wyborczego na posłów wybieranych z krajowej listy wyborczej.
2.
Okręgowa komisja wyborcza rozpatruje zarzuty mężów zaufania wniesione do protokołów sporządzonych przez obwodowe komisje wyborcze. O zajętym stanowisku komisja zawiadamia niezwłocznie właściwy konwent wyborczy.
1.
Okręgowa komisja wyborcza sporządza w 2 egzemplarzach protokoły:
1)
głosowania na posłów wybieranych z okręgowej listy wyborczej,
2)
głosowania na obszarze okręgu wyborczego na posłów wybieranych z krajowej listy wyborczej.
2.
W protokołach głosowania wymienia się liczby:
1)
osób uprawnionych do głosowania,
2)
osób, które wzięły udział w głosowaniu,
3)
głosów nieważnych,
4)
głosów ważnych,
5)
głosów oddanych na poszczególnych kandydatów.
3.
Protokoły podpisują wszystkie osoby wchodzące w skład komisji obecne przy ich sporządzeniu. Protokoły opatruje się pieczęcią okręgowej komisji wyborczej.

Przy ustalaniu wyników głosowania mogą być obecni mężowie zaufania; przysługuje im prawo wniesienia do protokołów uwag z wymienieniem konkretnych zarzutów. Zarzuty te rozpatruje Państwowa Komisja Wyborcza. Przepis art. 91 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

1.
Przewodniczący okręgowej komisji wyborczej przesyła niezwłocznie w zapieczętowanej kopercie do Państwowej Komisji Wyborczej po jednym egzemplarzu: protokołu głosowania na posłów wybieranych z okręgowej listy wyborczej i protokołu głosowania na obszarze okręgu na posłów wybieranych z krajowej listy wyborczej.
2.
Pozostałe dokumenty z przeprowadzonych wyborów przewodniczący okręgowej komisji wyborczej przesyła również do Państwowej Komisji Wyborczej.
3.
Tryb przekazywania dokumentów, o których mowa w ust. 1 i 2, ustala Państwowa Komisja Wyborcza. Państwowa Komisja Wyborcza przechowuje te dokumenty do czasu otrzymania zarządzeń Rady Państwa.
1.
Po otrzymaniu protokołów od wszystkich okręgowych komisji wyborczych Państwowa Komisja Wyborcza ustala protokolarnie wyniki wyborów do Sejmu według okręgów wyborczych i krajowej listy wyborczej. Przy ustalaniu wyników wyborów mogą być obecni mężowie zaufania. Przysługuje im prawo wniesienia uwag do protokołu z wymienieniem konkretnych zarzutów.
2.
Za wybranych z okręgowej listy wyborczej uważa się tych kandydatów na posłów, którzy otrzymali więcej niż połowę ważnych głosów, jeżeli w głosowaniu wzięła udział co najmniej połowa uprawnionych do głosowania w okręgu wyborczym.
3.
Za wybranych z krajowej listy wyborczej uważa się tych kandydatów na posłów, którzy otrzymali więcej niż połowę ważnych głosów, jeżeli w głosowaniu wzięła udział co najmniej połowa ogółu uprawnionych do głosowania.
1.
Państwowa Komisja Wyborcza niezwłocznie po ustaleniu wyników wyborów do Sejmu podaje je do publicznej wiadomości w postaci obwieszczenia w środkach masowego przekazu oraz wydaje posłom wybranym do Sejmu zaświadczenia o wyborze.
2.
Obwieszczenie Państwowej Komisji Wyborczej o wynikach wyborów podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej "Monitor Polski".

Państwowa Komisja Wyborcza składa Sejmowi na pierwszym jego posiedzeniu sprawozdanie z wyborów.