Rozdział 8 - Ustalenie spisu wyborców w obwodzie głosowania. - Ordynacja wyborcza do Sejmu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1935.47.319

Akt utracił moc
Wersja od: 10 lipca 1935 r.

Rozdział  VIII.

Ustalenie spisu wyborców w obwodzie głosowania.

Spisy wyborców będą nie później niż 21 dnia po zarządzeniu wyborów do Sejmu przesłane przewodniczącym obwodowych komisyj wyborczych w dwóch egzemplarzach oraz przewodniczącemu właściwej komisji okręgowej - w jednym egzemplarzu.

(1)
Spisy wyborców będą wyłożone w biurze obwodowej komisji wyborczej codziennie przez pięć godzin, począwszy od dnia 23 do dnia 30 po zarządzeniu wyborów do Sejmu.
(2)
Podczas wyłożenia spisów każdy obywatel, mający prawo wybierania do Sejmu, może je przeglądać, robić z nich wyciągi oraz wnosić reklamacje.
(1)
Reklamacje mogą być wnoszone:
a)
z powodu pominięcia w spisie uprawnionego do głosowania;
b)
z powodu wciągnięcia do spisu osoby, nieuprawnionej do głosowania.
(2)
Reklamacje wnoszone będą na piśmie lub ustnie do protokółu ze wskazaniem dowodów.
(3)
Komisja obwodowa załatwia reklamacje niezwłocznie; w razie potrzeby komisja może zażądać przedłożenia a także uzupełnienia dowodów.
(1)
Komisja obwodowa po załatwieniu reklamacji z powodu pominięcia w spisie uprawnionego do głosowania:
a)
bądź uzupełni spis wyborców;
b)
bądź zawiadomi osobę, pominiętą w spisie, że reklamacja nie została uwzględniona.
(2)
Od uchwały komisji obwodowej, nieuwzględniającej reklamacji, służy osobie pominiętej w spisie w ciągu dwóch dni od doręczenia zawiadomienia zażalenie do przewodniczącego okręgowej komisji wyborczej, który rozstrzyga ostatecznie.
(1)
Komisja obwodowa po załatwieniu reklamacji z powodu wciągnięcia do spisu osoby, nieuprawnionej do głosowania:
a)
bądź zwróci reklamację, jako nieuwzględnioną;
b)
bądź zawiadomi osobę, której reklamacja dotyczy, że będzie skreślona ze spisu wyborców.
(2)
Osoba, której dotyczy reklamacja, ma prawo w ciągu dwóch dni od doręczenia zawiadomienia wnieść sprzeciw do obwodowej komisji wyborczej.
(3)
Komisja obwodowa po zapoznaniu się z treścią sprzeciwu:
a)
bądź uchyli swą poprzednią uchwałę;
b)
bądź prześle sprzeciw, jako nieuwzględniony, przewodniczącemu okręgowej komisji wyborczej, który rozstrzyga ostatecznie.
(1)
Przewodniczący obwodowej komisji wyborczej w 35 dniu po zarządzeniu wyborów do Sejmu prześle zażalenia i nieuwzględnione sprzeciwy przewodniczącemu okręgowej komisji wyborczej.
(2)
Zażalenia i sprzeciwy, wniesione po tym terminie, będą zwracane jako spóźnione.

Przewodniczący okręgowej komisji wyborczej rozpozna do 40 dnia po zarządzeniu wyborów do Sejmu otrzymane zażalenia i sprzeciwy, nakazując właściwym obwodowym komisjom wyborczym wciągnięcie do spisu wyborców lub skreślenie ze spisu osoby, wnoszącej zażalenie lub sprzeciw.

(1)
Obwodowa komisja wyborcza nie później niż 42 dnia po zarządzeniu wyborów do Sejmu wprowadzi do spisu wyborców zmiany, nakazane przez przewodniczącego okręgowej komisji wyborczej; z tą chwilą spis wyborców będzie uznany za ostatecznie ustalony i odtąd żadnych zmian czynić w nim nie wolno.
(2)
Ostatecznie ustalony spis wyborców będzie w przededniu głosowania wyłożony do publicznego przeglądu przez pięć godzin w biurze obwodowej komisji wyborczej.