Rozdział 7 - Generalny Komisarz Wyborczy i Komisje Wyborcze. - Ordynacja wyborcza do Sejmu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1935.47.319

Akt utracił moc
Wersja od: 10 lipca 1935 r.

Rozdział  VII.

Generalny Komisarz Wyborczy i Komisje Wyborcze.

Do przeprowadzenia wyborów powołuje się:

a)
Generalnego Komisarza Wyborczego;
b)
okręgowe komisje wyborcze;
c)
obwodowe komisje wyborcze.

Generalnego Komisarza Wyborczego i jego zastępcę powołuje nie później niż następnego dnia po zarządzeniu wyborów do Sejmu Prezydent Rzeczypospolitej z pośród sędziów lub osób, odpowiadających warunkom, wymaganym do objęcia stanowiska sędziowskiego.

(1)
Okręgowa komisja wyborcza składa się:
a)
z przewodniczącego, powołanego przez Generalnego Komisarza Wyborczego z pośród sędziów, sprawujących urząd w okręgu wyborczym, na wniosek prezesa tego sądu apelacyjnego, w którego okręgu mieści się siedziba komisji;
b)
z czterech członków, powołanych przez wydział wojewódzki tego województwa, w którym komisja ma swoją siedzibę.
(2)
W okręgach m. st. Warszawy członków komisyj okręgowych powołuje w połowie Komisarz Rządu, a w połowie Prezydent miasta.
(3)
Przewodniczący i członkowie komisyj okręgowych będą powołani nie później niż 10 dnia po zarządzeniu wyborów do Sejmu.
(1)
Obwodowa komisja wyborcza składa się:
a)
z przewodniczącego, powołanego przez przewodniczącego okręgowej komisji wyborczej;
b)
z czterech członków, powołanych w połowie przez władze administracji ogólnej, a w połowie przez przełożonego gminy.
(2)
Przewodniczący komisyj obwodowych powołani będą nie później niż 17 dnia, członkowie zaś komisyj obwodowych nie później niż 20 dnia po zarządzeniu wyborów do Sejmu.
(3)
W razie niepowołania w terminie członków komisyj obwodowych przewodniczący tych komisyj uzupełnią ich skład członkami, przez siebie powołanymi; mandat tych członków wygasa z chwilą otrzymania przez przewodniczącego zawiadomienia o powołaniu członków komisji w trybie, niniejszym artykułem przewidzianym.
(1)
Przewodniczącym lub członkiem komisji wyborczej może być tylko wyborca do Sejmu, władający językiem polskim w słowie i piśmie.
(2)
Wyborca, wpisany na listę kandydatów na posłów, traci prawo piastowania mandatu przewodniczącego lub członka komisji wyborczej.

Mandat Generalnego Komisarza Wyborczego wygasa z mocy samego prawa w dniu zarządzenia wyborów do następnego Sejmu, mandaty zaś przewodniczących i członków komisyj wyborczych - z ukończeniem czynności wyborczych, zleconych tym komisjom.

(1)
Jednocześnie z przewodniczącymi i członkami komisyj wyborczych powołani będą w tym samym trybie i liczbie - ich zastępcy.
(2)
Zastępcom służy prawo obecności na posiedzeniach właściwych komisyj; w głosowaniu zastępcy biorą jednak udział tylko w razie nieobecności osoby, którą zastępują.
(1)
Do ważności uchwał komisyj wyborczych niezbędna jest obecność przewodniczącego oraz co najmniej połowy członków.
(2)
Uchwały zapadają zwykłą większością głosów; przewodniczący głosuje narówni z innymi członkami; w razie równości głosów przeważa głos przewodniczącego.
(1)
Jeden z członków komisji prowadzi protokół obrad.
(2)
Protokóły podpisują przewodniczący oraz członkowie komisji, obecni na posiedzeniu.
(1)
Nadzór nad czynnościami okręgowych komisyj wyborczych i ich przewodniczących Sprawuje Generalny Komisarz Wyborczy, a nad czynnościami obwodowych komisyj wyborczych - przewodniczący okręgowej komisji wyborczej.
(2)
Nadzór uprawnia do żądania wyjaśnień, uchylania sprzecznych z prawem uchwał komisyj lub postanowień przewodniczących oraz do usuwania lub żądania usunięcia dostrzeżonych uchybień.
(3)
Zarządzenia nadzorcze nie ulegają zaskarżeniu oddzielnie od protestu przeciwko wyborom.
(1)
W każdym okręgu wyborczym ustanowiony będzie komisarz wyborczy, powołany przez Ministra Spraw Wewnętrznych nie później niż 10 dnia po zarządzeniu wyborów do Sejmu.
(2)
Komisarzowi wyborczemu służy prawo przeglądania aktów okręgowej komisji wyborczej oraz komisyj obwodowych tudzież prawo obecności na posiedzeniach tych komisyj.
(3)
Okręgowa komisja wyborcza podawać będzie na piśmie swe uchwały do wiadomości komisarza wyborczego w ciągu 43 godzin.
(4)
Komisarz wyborczy może każdą uchwałę komisji okręgowej przedstawić Generalnemu Komisarzowi Wyborczemu celem wydania zarządzenia nadzorczego.