Rozdział 14 - Ustalenie wyniku głosowania w okręgu wyborczym i przyznanie mandatów kandydatom na posłów. - Ordynacja wyborcza do Sejmu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1935.47.319

Akt utracił moc
Wersja od: 10 lipca 1935 r.

Rozdział  XIV.

Ustalenie wyniku głosowania w okręgu wyborczym i przyznanie mandatów kandydatom na posłów.

(1)
Okręgowa komisja wyborcza w trzecim dniu po głosowaniu przystąpi do ustalenia wyniku głosowania w okręgu i przyznania mandatów kandydatom na posłów.
(2)
Podczas tych czynności mogą być obecni mężowie zaufania, zgłoszeni po jednym przez każdego z kandydatów na posłów.
(3)
Okręgowa komisja wyborcza zbada uchwały obwodowych komisyj wyborczych o ważności lub nieważności kwestjonowanych kart do głosowania i, stosownie do uchwał własnych, ustali ostatecznie wynik głosowania w poszczególnych obwodach.
(4)
Nadto okręgowa komisja wyborcza poprawi jawne błędy arytmetyczne w obliczeniach, o innych zaś uchybieniach uczyni wzmiankę w protokóle.
(5)
Okręgowa komisja wyborcza może, w razie potrzeby, wezwać przewodniczących obwodowych komisyj wyborczych do udzielenia wyjaśnień.

(1) Po ukończeniu tej czynności okręgowa komisja wyborcza sporządzi dla całego okręgu w dwóch egzemplarzach zestawienie następujących liczb:

a)
wyborców,
b)
głosujących,
c)
głosów nieważnych,
d)
głosów ważnych, oddanych na każdego kandydata na posła.
(2)
Jeden arkusz zestawienia, podpisany przez przewodniczącego i obecnych członków komisji, będzie załączony do protokółu, drugi zaś - przesłany Głównemu Urzędowi Statystycznemu.

Okręgowa komisja wyborcza po ustaleniu wyniku głosowania, przyzna mandaty dwom kandydatom na posłów, którzy otrzymali największe ilości głosów nie mniej jednak niż po 10.000.

(1)
Jeżeli żaden z kandydatów na posłów nie otrzymał co najmniej 10.000 głosów, Minister Spraw Wewnętrznych zarządzi ponowne wybory w okręgu w ciągu trzech miesięcy od ogłoszenia wyniku wyborów do Izb Ustawodawczych, ogłaszając jednocześnie w Dzienniku Ustaw o dniu głosowania.
(2)
Ponowne wybory przeprowadzą komisje wyborcze na podstawie tych samych spisów wyborców w dotychczasowym, w miarę możności, składzie swych członków; postępowanie wyborcze rozpocznie się od zarządzenia ponownych wyborów do zgromadzenia okręgowego i ustalenia przez nie nowej listy kandydatów na posłów.
(1)
Okręgowa komisja wyborcza sporządzi protokół ze swoich czynności.
(2)
Protokół ma zawierać:
a)
ilość głosów, oddanych na każdego kandydata na posła;
b)
imiona, nazwiska, wiek, zawód i miejsce zamieszkania wybranych posłów.
(3)
Protokół wraz z arkuszem zestawienia i protokółami obwodowych komisyj wyborczych przesłany będzie niezwłocznie Generalnemu Komisarzowi Wyborczemu; reszta zaś akt - miejscowemu sądowi okręgowemu.
(4)
Każdy z obecnych podczas ustalania wyniku wyborów w okręgu może zgłosić uwagi do protokółu lub przesłać je na piśmie Generalnemu Komisarzowi Wyborczemu.