Rozdział 13 - Ustalenie wyniku głosowania w obwodzie. - Ordynacja wyborcza do Sejmu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1935.47.319

Akt utracił moc
Wersja od: 10 lipca 1935 r.

Rozdział  XIII.

Ustalenie wyniku głosowania w obwodzie.

(1)
Obwodowa komisja wyborcza niezwłocznie po zamknięciu głosowania przystąpi do ustalenia jego wyniku.
(2)
Ustalenie wyniku głosowania w obwodzie rozpoczyna się od obliczenia ilości kopert, złożonych w urnie wyborczej i ustalenia liczby głosujących na podstawie notatek w spisie wyborców; w przypadku gdyby ilość kopert, wyjętych z urny, różniła się od liczby głosujących, komisja poda w protokóle przypuszczalną przyczynę tej niezgodności.
(3)
Po ukończeniu tej czynności komisja ustali wynik głosowania w obwodzie w następujący sposób: przewodniczący wyjmuje osobno z każdej koperty karty do głosowania, bada ich ważność, poczem odczytuje nazwiska kandydatów, na których wyborca oddał głos; jednocześnie dwaj członkowie komisji obliczają, każdy zosobna, ilość głosów ważnych, oddanych na każdego kandydata.
(4)
Arkusze obliczenia głosów będą podpisane przez przewodniczącego i obecnych członków komisji oraz załączone do protokółu.
(1)
Nieważność karty do głosowania stwierdza obwodowa komisja wyborcza.
(2)
Nieważne są:
a)
karty do głosowania, wrzucone do urny bez kopert lub w kopertach nieurzędowych;
b)
karty, nieopatrzone pieczęcią okręgowej komisji wyborczej;
c)
karty, wypełnione niezgodnie z przepisami art. 62.
(3)
Karty do głosowania, niewypełnione przez wyborcę, są ważne, przyczem uważa się, że wyborca oddał głos na kandydatów, umieszczonych na liście na pierwszem i drugiem miejscu.
(4)
Jeżeli na karcie oznaczone jest nazwisko jednego kandydata, karta jest ważna, przyczem uważa się, że wyborca oddał głos na tego tylko kandydata.
(5)
Z kilku kart znalezionych w kopercie, jednakowo wypełnionych, będzie uznana za ważną jedna tylko karta; jeżeli zaś w kopercie znaleziono karty różnie wypełnione, wszystkie uznane będą za nieważne.
(1)
Karty ważne, oddane w głosowaniu, komisja opakuje, opieczętuje i umieści na opakowaniu napis wskazujący obwód głosowania.
(2)
Korty nieważne tudzież karty, uznane za ważne pomimo kwestjonowania ich ważności przez członków komisji lub mężów zaufania, będą opatrzone numerami porządkowemi i opakowane osobno; komisja poda w protokóle powody uznania tych kart za ważne lub nieważne.
(3)
Jeżeli powodem unieważnienia karty była wadliwość koperty, do karty dołączona będzie koperta.
(4)
Zdjęcie pieczęci z opakowania, zawierającego karty, może nastąpić tylko na posiedzeniu okręgowej komisji wyborczej po zbadaniu, czy pieczęcie są nienaruszone.
(1)
Obwodowa komisja wyborcza sporządzi protokół ze swoich czynności.
(2)
Protokół ma zawierać:
a)
liczbę wyborców;
b)
liczbę głosujących;
c)
ilość głosów kwestionowanych;
d)
ilość głosów nieważnych;
e)
ilość głosów ważnych, oddanych na każdego kandydata na posła.
(3)
Protokół wraz z arkuszami obliczenia głosów, kartami, oddanemi podczas głosowania, oraz spisami wyborców będzie przesłany niezwłocznie okręgowej komisji wyborczej.
(4)
Każdy z obecnych podczas ustalania wyniku głosowania w obwodzie może zgłosić uwagi do protokółu lub przesłać je na piśmie okręgowej komisji wyborczej.