Rozdział 20 - Tryb otwierania niedoręczalnych listów oraz sposób postępowania z nimi. - Ordynacja pocztowa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1986.32.157

Akt utracił moc
Wersja od: 15 stycznia 1991 r.

Rozdział  20

Tryb otwierania niedoręczalnych listów oraz sposób postępowania z nimi.

§  123. 26
 
1.
Za list niedoręczalny uważa się list, którego koperta nie ma napisów adresowych pozwalających na identyfikację adresata lub nadawcy; list ten przekazuje się do urzędu pocztowo-telekomunikacyjny pełniącego funkcję urzędu niedoręczalnych przesyłek.
2.
Przed przystąpieniem do otwarcia listu urząd pocztowo-telekomunikacyjny pełniący funkcję urzędu niedoręczalnych przesyłek jest obowiązany sprawdzić, czy zachodzą warunki określone w ust. 1.
3.
Otwarcia listu i poszukiwania napisów adresowych wewnątrz listu dokonuje komisja powołana w tym celu przez naczelnika urzędu pocztowo-telekomunikacyjnego pełniącego funkcję urzędu niedoręczalnych przesyłek.
§  124.
1.
Otwieranie listu powinno być dokonane w sposób zapewniający jak najmniejsze uszkodzenie opakowania.
2.
Po otwarciu listu komisja bada, czy na wewnętrznej stronie opakowania są napisy adresowe.
3.
W razie braku napisów adresowych, przeprowadza się badanie papieru listowego bez czytania korespondencji, badając jedynie nagłówek i podpis na korespondencji lub ewentualne notatki adresowe pod korespondencją.
§  125.
W razie odnalezienia adresu nadawcy lub odbiorcy, list z adnotacją na jego opakowaniu o komisyjnym otwarciu kieruje się do doręczenia.
§  126.
1.
Jeżeli otwarcie listu nie doprowadziło do ustalenia adresów, zwykłe przesyłki listowe nie zawierające pieniędzy, dokumentów lub rzeczy mających wartość rynkową przechowuje się przez okres 3 miesięcy, a listy polecone nie zawierające takich rzeczy - przez okres 15 miesięcy.
2.
Po upływie terminów określonych w ust. 1 listy niszczy się komisyjnie, chyba że zawierają one rzeczy, o których mowa w § 122 ust. 5.
3.
Jeżeli list zawiera rzeczy, o których mowa w ust. 2, postępuje się z nimi w sposób określony w § 122 ust. 5.
26 § 123 zmieniony przez § 3 pkt 3 i 4 rozporządzenia Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności z dnia 7 sierpnia 1989 r. zmieniającego niektóre rozporządzenia wydane na podstawie ustawy o łączności (Dz.U.89.50.301) z dniem 15 września 1989 r.