Rozdział 15 - Dosłanie, zwrot, zmiana adresu oraz zmiana sumy zleconej do inkasa. - Ordynacja pocztowa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1986.32.157

Akt utracił moc
Wersja od: 15 stycznia 1991 r.

Rozdział  15

Dosłanie, zwrot, zmiana adresu oraz zmiana sumy zleconej do inkasa.

§  90.
Nadawca przesyłki listowej, listu wartościowego lub przekazu może przez umieszczenie odpowiedniej uwagi na stronie adresowej przesyłki lub blankietu przekazu żądać przy nadaniu, aby w razie zmiany miejsca zamieszkania lub pobytu adresata nie dosyłano tych przesyłek lub przekazów albo przekaz dosłano drogą telegraficzną; nie dotyczy to druków bezadresowych, druków-ulotek oraz ankiet.
§  91.
1.
Nadawca może żądać przy nadaniu paczki, aby w razie niemożności jej doręczenia:
1)
paczkę zwrócono mu jako zwykłą lub ekspresową niezwłocznie albo do upływu terminu, od którego pobiera się opłatę za przechowanie,
2)
doręczono ją innej osobie w tej samej miejscowości,
3)
dosłano ją do innej miejscowości adresatowi albo innej osobie jako zwykłą lub ekspresową.
2.
Nadawca zgłasza żądanie określone w ust. 1 przez zamieszczenie odpowiedniej uwagi i swego podpisu na stronie adresowej paczki oraz na adresie pomocniczym.
§  92.
1.
Przed wysłaniem z placówki nadawczej przesyłki lub zlecenia wypłaty sumy przekazu nadawca po uiszczeniu dodatkowej opłaty taryfowej może żądać zwrotu przesyłki lub sumy przekazu.
2.
Placówka nadawcza po odebraniu dowodu nadania lub skreśleniu odpowiedniego wpisu w książce nadawczej zwraca nadawcy opłaty uiszczone gotówką za pokwitowaniem. Opakowanie przesyłki ze znaczkami pocztowymi albo z odciskiem maszyny do frankowania można wymienić na znaczki lub gotówkę na warunkach określonych w § 29; nie zwraca się opłat za płatne druki użyte przy nadaniu.
§  93.
1.
Nadawca może żądać:
1)
po wysłaniu przesyłki lub zleceniu wypłaty sumy przekazu - ich zwrotu lub zmiany adresata; nadawca przekazu może żądać zwrotu w drodze telegraficznej,
2)
po wysłaniu przesyłki za pobraniem - zmiany lub zniesienia sumy pobrania lub zmiany adresu przekazania tej sumy,
3)
po wysłaniu listu inkasowego lub zlecenia inkasa:
a)
zwrotu dokumentu stwierdzającego wierzytelność lub zlecenia inkasa,
b)
sprostowania, na podstawie dokumentu stwierdzającego wierzytelność, wpisów w wykazie inkasowym niezgodnych z dokumentem,
c)
zmiany daty płatności dokumentu stwierdzającego wierzytelność, pod warunkiem że zmiana taka nie spowoduje przekroczenia terminu płatności weksla,
d)
zmiany adresu (rachunku, instytucji), pod którym należy przekazać sumę zainkasowaną.
2.
Żądania wymienione w ust. 1 przesyła się, stosownie do życzenia nadawcy, drogą pocztową lub telegraficzną.
3.
Żądania, o których mowa w ust. 1, można zgłosić w każdej placówce pocztowej, uiszczając dodatkowe opłaty taryfowe i przedstawiając:
1)
dowód nadania, jeżeli żądanie dotyczy przesyłki rejestrowanej lub przekazu,
2)
dowód tożsamości, jeżeli nadawca nie jest znany placówce pocztowej,
3)
wypełniony odpowiedni druk pocztowy.
4.
Żądanie zmiany miejsca doręczenia przesyłki lub przekazu nadawca może przesłać drogą pocztową lub telegraficzną bezpośrednio do placówki oddawczej.
5.
Żądania, o których mowa w ust. 1 i 4, placówka oddawcza (inkasująca) wykonuje pod warunkiem otrzymania ich przed doręczeniem (wydaniem) przesyłki, wypłatą sumy przekazu lub zainkasowaniem sumy zleconej do inkasa, a w razie niemożności ich wykonania - zawiadamia o tym pisemnie nadawcę.
§  94.
1.
Przesyłki pocztowe i sumy przekazów, których adresat odmówił przyjęcia lub których nie można doręczyć zgodnie z żądaniami nadawcy, zwraca się nadawcy z jednoczesnym podaniem przyczyny zwrotu. Nie dotyczy to druków bezadresowych i druków-ulotek oraz takich druków, których zwrotu nadawca nie żądał w razie ich niedoręczalności.
2.
W razie nieprzyjęcia przez adresata przesyłki listowej z napisem "W wykonaniu ustawowego obowiązku" lub "Na wezwanie urzędowe", zwraca się ją nadawcy, pobierając od niego opłatę taryfową.
3.
Jeżeli nadawca odmawia przyjęcia zwróconej przesyłki lub sumy przekazu, uznaje się je za niedoręczalne.
§  95.
1.
Jeżeli adresat przesyłki (sumy przekazu) zmienił miejsce zamieszkania lub pobytu, przesyłkę (sumę przekazu) dosyła się do nowego miejsca jego zamieszkania lub pobytu, gdy są znane placówce oddawczej.
2.
Paczki chronione dosyła się jako chronione.
3.
Z przesyłek ekspresowych (sum przekazów ekspresowych) dosyła się jako ekspresowe tylko te przesyłki (sumy przekazów), których nie można było doręczyć przez posłańca.
4.
Wyłącznie na żądanie nadawcy lub adresata dosyła się:
1)
paczki - jako ekspresowe,
2)
sumy przekazów - drogą telegraficzną.
5.
Nie dosyła się:
1)
druków bezadresowych i druków-ulotek,
2)
paczek, jeżeli nadawca lub odbiorca nie zgłosił żądania dosłania,
3)
przesyłek i sum przekazów, których dosłanie pisemnie wykluczył nadawca lub adresat; w razie zbiegu sprzecznych żądań, uwzględnia się żądanie nadawcy.
§  96.
1.
Za dosłanie i zwrot przesyłek (sum przekazów), z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, nie pobiera się opłat.
2.
W razie przekroczenia terminu odbioru, paczki dosłane i zwrócone obciąża się opłatą za przechowanie; jeżeli paczki zostały dosłane i zwrócone nie w obrębie tej samej miejscowości, pobiera się także opłaty za:
1)
przesłanie do nowego miejsca przeznaczenia,
2)
podanie wartości,
3)
traktowanie paczki jako chronionej i ekspresowej.
3.
Za dosłanie lub zwrot sumy przekazu drogą telegraficzną potrąca się z dosyłanej sumy przekazu opłatę za przekaz telegraficzny.