Rozdział 3 - Ustalenie wysokości czynszu najmu. - Opróżnianie lokali oraz ustalenie wysokości czynszu najmu za niektóre lokale w budynkach położonych na terenie państwowych gospodarstw rolnych i leśnych oraz przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1964.19.114

Akt utracił moc
Wersja od: 1 sierpnia 1974 r.

Rozdział  3.

Ustalenie wysokości czynszu najmu.

§  7.
1.
Do czasu opróżnienia zajmowanych lokali osoby nie uprawnione do zajmowania lokali mieszkalnych i użytkowych w budynkach położonych na terenie państwowych gospodarstw rolnych bądź leśnych, przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa i warsztatów mechanicznych (§ 3 ust. 1) oraz osoby określone w § 3 ust. 2 pkt 5 i 6 opłacają czynsz najmu za te lokale stosownie do przepisów ust. 2-5.
2.
Stawki miesięcznego czynszu za lokale mieszkalne (łącznie ze świadczeniami z tytułu udziału w kosztach eksploatacji budynku) określa tabela stanowiąca załącznik do rozporządzenia.
3.
Czynsz i dodatkowe opłaty za lokale użytkowe ustala się według zasad określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 25 lipca 1958 r. w sprawie czynszów za lokale użytkowe i wpłat na Fundusz Gospodarki Mieszkaniowej (Dz. U. z 1958 r. Nr 50, poz. 245, z 1959 r. Nr 1, poz. 5 i z 1960 r. Nr 6, poz. 34), z tym że przy obliczaniu czynszu przyjmuje się za podstawę podwójną wysokość stawek miesięcznego czynszu określonych w tabelach stawek czynszowych nr 2, 3, 6 i 7, stanowiących załączniki do tego rozporządzenia. Obniżek czynszu nie stosuje się.
4.
Za lokale (pomieszczenia) użytkowe (inwentarskie i gospodarcze), jak stajnie, obory, chlewy, stodoły, szopy i inne budynki zajmowane na utrzymanie inwentarza żywego lub używane do przechowywania płodów rolnych, narzędzi i maszyn rolniczych, stosuje się w podwójnej wysokości stawki czynszowe określone w tabeli nr 5, stanowiącej załącznik do rozporządzenia powołanego w ust. 3.
5.
Dla ustalenia czynszu za pomieszczenia używane wspólnie z innymi najemcami w tym samym lokalu mieszkalnym lub użytkowym dzieli się powierzchnię użytkową tych pomieszczeń w stosunku do pomieszczeń zajmowanych oddzielnie przez każdego najemcę.
§  8.
Osoby określone w § 3 ust. 2 pkt 1-3 opłacają czynsz za lokale mieszkalne i użytkowe stosownie do przepisów dekretu z dnia 28 lipca 1958 r. o najmie lokali (Dz. U. z 1958 r. Nr 50, poz. 243 i z 1959 r. Nr 10, poz. 59), chyba że są zwolnione od tego obowiązku na podstawie układu zbiorowego pracy obowiązującego w jednostkach resortu rolnictwa, a w budynkach położonych na terenie państwowych gospodarstw leśnych - na podstawie układu zbiorowego pracy obowiązującego w jednostkach resortu leśnictwa i przemysłu drzewnego.
§  9.
Osoby określone w § 3 ust. 2 pkt 4 nie płacą czynszu za lokale mieszkalne i użytkowe w budynkach położonych na terenie państwowych gospodarstw rolnych bądź leśnych.
§  10.
Osoby określone w § 3 ust. 2 pkt 1-4 obowiązane są do udziału w pokrywaniu kosztów eksploatacji budynku, chyba że są zwolnione od tego obowiązku na podstawie układu zbiorowego pracy obowiązującego w jednostkach resortu rolnictwa, a odnośnie do budynków położonych na terenie państwowych gospodarstw leśnych - na podstawia układu zbiorowego pracy obowiązującego w jednostkach resortu leśnictwa i przemysłu drzewnego.
§  11.
1.
Osoby, które zajmują lokale mieszkalne, obowiązane są do uiszczenia opłat tytułem zwrotu ponoszonych przez wynajmującego kosztów dostarczonego im oświetlenia i ogrzewania tych lokali oraz ciepłej wody, a także opłat za używanie dźwigów.
2.
W razie braku indywidualnych urządzeń pomiarowych opłaty określone w ust. 1 powinny być rozłożone na poszczególnych użytkowników lokali w stosunku do zajmowanej przez każdego z nich powierzchni użytkowej lokalu.
§  12.
Koszty eksploatacji budynków oraz opłaty określone w § 11 pobiera się w formie miesięcznych opłat ryczałtowych, ustalonych na podstawie przepisów o najmie lokali, a w miejscowościach, dla których takie opłaty nie zostały ustalone - w formie miesięcznych opłat obliczonych na podstawie faktycznie poniesionych wydatków.
§  13.
Czynsz za lokale płatny jest miesięcznie z góry do dnia 10 każdego miesiąca, a inne opłaty miesięczne z dołu.
§  14.
1.
Nauczycielom i funkcjonariuszom Milicji Obywatelskiej przysługuje prawo do zwrotu różnicy pomiędzy wysokością czynszu opłacanego stosownie do § 7 a wysokością czynszu, jaki płaciliby za zajmowane mieszkania stosownie do art. 4 ust. 2 i art. 13 dekretu z dnia 28 lipca 1948 r. o najmie lokali (Dz. U. z 1958 r. Nr 50, poz. 243 i z 1959 r. Nr 10, poz. 59).
2.
Zwrotu różnicy w wysokości czynszów (ust. 1) na rzecz nauczycieli dokonuje prezydium właściwej rady narodowej, a na rzecz funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej właściwa jednostka Milicji Obywatelskiej z kredytów na ten cel przeznaczonych.