Opodatkowanie przychodów indywidualnych rybaków morskich i zalewowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1982.12.94

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1982 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 9 kwietnia 1982 r.
w sprawie opodatkowania przychodów indywidualnych rybaków morskich i zalewowych.

Na podstawie art. 8 ust. 1, art. 9 pkt 1 i 2 oraz art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111) oraz art. 20 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku dochodowym (Dz. U. z 1972 r. Nr 53, poz. 339, z 1976 r. Nr 40, poz. 231 i z 1980 r. Nr 27, poz. 111) zarządza się, co następuje:
Zwalnia się od podatku dochodowego przychody rybaków morskich i zalewowych, dokonujących połowów na łodziach wiosłowo-żaglowych, pod warunkiem:
1)
posiadania karty rybackiej wydanej przez właściwy organ administracji morskiej,
2)
zawarcia z jednostką gospodarki uspołecznionej prowadzącą skup, zwaną dalej "jednostką skupu", umowy kontraktacji na dostawę złowionych ryb.
1.
Rybacy morscy i zalewowi osiągający przychody z tytułu dokonywania połowów na łodziach motorowych i kutrach opłacają podatek dochodowy w formie ryczałtu, z zachowaniem warunków określonych w § 1.
2.
Rybacy dokonujący sprzedaży ryb także innym nabywcom niż jednostki skupu opłacają ryczałt od przychodów uzyskanych z tej sprzedaży na podstawie składanych płatnikowi wykazów określających nabywców, ilość sprzedanych ryb i kwoty uzyskane ze sprzedaży.
Rybacy wymienieni w § 1, w razie sprzedaży ryb innym nabywcom niż jednostki skupu, opłacają od przychodów uzyskanych z tej sprzedaży ryczałt w wysokości określonej w § 5 pkt 1.
Nie powoduje utraty uprawnienia do zwolnienia od opodatkowania lub opłacania ryczałtu osiąganie przez rybaka na podstawie odrębnej umowy przychodów z tytułu świadczenia usług związanych z wykonaniem umowy kontraktacji, polegających na przeładunku, ważeniu, sortowaniu i przechowywaniu ryb, na rzecz jednostki skupu; przychody te dolicza się do przychodów ze sprzedaży ryb.
Rybacy dokonujący połowów na łodziach motorowych opłacają ryczałt według następujących stawek:
1)
na łodziach otwartych - 0,5%,
2)
na łodziach pokładowych - 1%

wartości każdorazowo dostarczanych ryb oraz przychodów z usług, o których mowa w § 4.

Rybacy dokonujący połowów na kutrach opłacają ryczałt według następujących stawek:
Przychód ze sprzedaży ryb w roku podatkowym oraz suma przychodów wymienionych w § 2 ust. 2 i § 4 złStawki procentowe ryczałtu od podstawy opodatkowania
od nadwyżki ponad do
1.000.0001
1.000.0001.200.0002
1.200.0001.400.0004
1.400.0006
Wykazy, o których mowa w § 2 ust. 2, rybak obowiązany jest składać płatnikowi w terminie do dnia 7 następnego miesiąca za miesiąc, w którym dokonał sprzedaży.
1.
Do obliczania i poboru ryczałtu są obowiązane jako płatnicy jednostki skupu przy każdej wypłacie z tytułu lub na poczet należności za dostarczone przez rybaka ryby oraz wykonane usługi, a także z tytułu określonego w § 2 ust. 2 i § 3.
2.
Pobrane kwoty ryczałtu płatnicy są obowiązani wpłacać na rachunek budżetu właściwego dla organu podatkowego w sprawach podatku dochodowego od osób fizycznych i osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej w terminie do dnia 15 następnego miesiąca za miesiąc ubiegły.
3.
Płatnicy obowiązani są do prowadzenia ewidencji pobranych kwot ryczałtu i składania organowi podatkowemu w terminach określonych w ust. 2 wykazów osób, od których pobrano ryczałt, ze wskazaniem podstawy opodatkowania, stawki, według której ryczałt obliczono, oraz kwoty pobranego ryczałtu.
Jeżeli rybak opłacający ryczałt lub zwolniony od opodatkowania na podstawie rozporządzenia obok przychodów z rybołówstwa osiąga inne przychody podlegające opodatkowaniu, przy określaniu stawek podatku dochodowego od tych przychodów nie bierze się pod uwagę przychodów osiągniętych z rybołówstwa.
1.
Rybak podlega wyłączeniu z opodatkowania w formie ryczałtu i opodatkowaniu na ogólnych zasadach za cały rok podatkowy, jeżeli:
1)
nie wykonał zawartej umowy kontraktacji, dokonując jednocześnie sprzedaży ryb innym nabywcom niż jednostki skupu w rozmiarze umożliwiającym wykonanie umowy kontraktacji, lub
2)
zostanie udowodnione, że wykazane przychody opodatkowane w trybie § 2 ust. 2 i § 3 nie obejmują całości przychodów z tego tytułu.
2.
W razie wątpliwości, czy zachodzą okoliczności, o których mowa w ust. 1 pkt 2, organ podatkowy zasięga opinii Zrzeszenia Rybaków Morskich.
1.
Termin złożenia płatnikowi wykazów, określony w § 7, za miesiące styczeń-kwiecień 1982 r. przesuwa się do dnia 7 maja 1982 r.
2.
Termin płatności pobranych kwot ryczałtu, określony w § 8 ust. 2, za miesiące styczeń-kwiecień 1982 r. przesuwa się do dnia 15 maja 1982 r.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie od roku podatkowego 1982.