Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Opłaty za czynności adwokackie w postępowaniu przed organami wymiaru sprawiedliwości.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1992.48.220

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1996 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 
1. 
Wysokość opłat za czynności adwokackie określają przepisy niniejszego rozporządzenia.
2. 
Wysokość wynagrodzenia za czynności adwokackie ustala się na podstawie stawek określonych w rozdziałach 2, 3 i 4.
3. 
Wysokość wynagrodzenia określa umowa z klientem; w wypadkach gdy sprawę prowadzi adwokat - członek zespołu adwokackiego, umowę zawiera kierownik zespołu.
4. 
Przy określeniu wysokości wynagrodzenia za czynności adwokackie bierze się pod uwagę charakter i stopień zawiłości sprawy oraz wymagany nakład pracy.
§  2. 
1. 
Wynagrodzenie należy się za ogół czynności związanych z prowadzeniem sprawy w danej instancji bez względu na wynik sprawy.
2. 
W razie nie usprawiedliwionego odwołania pełnomocnictwa lub w razie zrzeczenia się pełnomocnictwa przez adwokata z winy klienta, należy się wynagrodzenie za prowadzenie sprawy w instancji, w której odwołanie nastąpiło, oraz za prowadzenie sprawy w instancjach poprzednich, jeżeli adwokat brał w nich udział.
3. 
W wypadku przewidzianym w ust. 2 należy się 50% wynagrodzenia oraz zwrot wydatków, jeżeli adwokat nie występował jeszcze w danej sprawie przed sądem albo innym organem państwowym.
4. 
W innym wypadku należy się wynagrodzenie za faktycznie wykonywane czynności.
§  3. 
1. 
Wysokość wynagrodzenia za czynności adwokackie w sprawach nie określonych w rozporządzeniu ustala się przyjmując za podstawę opłaty w sprawach o najbardziej zbliżonym charakterze.
2. 
Od obowiązku poniesienia opłaty w całości lub w części można zwolnić klienta w szczególnie uzasadnionych wypadkach, a zwłaszcza z uwagi na jego sytuację majątkową lub rodzinną albo rodzaj sprawy.
3. 
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 2, należy odnotować w karcie ewidencyjnej.
§  4. 
1. 
W razie gdy klient jest krajowym lub zagranicznym podmiotem gospodarczym albo osobą zagraniczną, wysokość wynagrodzenia może być ustalona w umowie w wysokości wyższej od opłaty przewidzianej w rozporządzeniu, nie wyżej jednak niż 200% tej opłaty.
2. 
Ograniczenie, o którym mowa w ust. 1, nie ma zastosowania, jeżeli prowadzenie sprawy wymaga dużego nakładu pracy, a wartość przedmiotu sprawy jest znaczna.
§  5. 
Jeżeli wskutek orzeczenia instancji wyższej doszło do ponownego rozpoznania sprawy w pierwszej instancji, adwokatowi należy się 75% wynagrodzenia za ponowne prowadzenie sprawy w tej instancji.
§  6. 
Klient może wpłacić do rozliczenia kwoty na pokrycie następujących wydatków:
1)
kosztów sądowych,
2)
opłat skarbowych,
3)
kosztów delegacji rozliczanych na zasadach przysługujących pracownikom za czas podróży służbowych na obszarze kraju,
4)
kosztów przepisywania i kopiowania akt - z tytułu odpłatnego zlecenia tych czynności,
5)
innych celowych udokumentowanych wydatków.
§  7. 
1. 
W razie wyjazdu adwokata do innej miejscowości w kilku sprawach, koszt przejazdu, noclegu i dietę dzieli się stosunkowo.
2. 
W razie dokonywania czynności przez adwokata, który mieszka stale poza swoją siedzibą, nie należą się koszty przejazdu i noclegu oraz dieta, jeżeli czynności dokonane zostały w miejscu zamieszkania tego adwokata lub w miejscowości, w której ma siedzibę on lub zespół adwokacki.
§  8. 
Klienci zespołów uiszczają wynagrodzenie i dokonują wpłaty kwot przyjętych do rozliczenia do kasy zespołu bądź bezpośrednio, bądź za pomocą obowiązujących w obrocie sposobów uiszczania należności.
§  9. 
Przepisy rozporządzenia stosuje się odpowiednio do adwokata wykonującego zawód indywidualnie lub wspólnie z innym adwokatem.