Oddział e - Zwrot nadpłat. - Opłaty w postępowaniu rejestrowem na obszarze województw: krakowskiego, lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.84.751

Akt utracił moc
Wersja od: 24 grudnia 1923 r.

e)

Zwrot nadpłat.

§  15.
W razie odmówienia wpisu, za który opłatę uiszczono, lub w razie uiszczenia opłaty w kwocie wyższej niż się należy, ma sąd równocześnie z załatwieniem podania o wpis orzec uchwałą oddzielną, że uiszczona opłata względnie nienależna nadwyżka ma być petentowi zwrócona. W uchwale tej należy wymienić sumę należną petentowi i przytem pełne marki wypisać słowami oraz podać adres petenta. Zarazem ma sąd na podaniu o wpis obok znaczków stemplowych, któremi uiszczono opłatę, względnie obok potwierdzenia o uiszczeniu gotówką (§ 11) umieścić uwagę o zwrocie nadpłaty i uwagę tę zaopatrzyć w pieczęć sądu.

Jeśliby sąd nie zarządził zwrotu nadpłaty równocześnie z załatwieniem podania o wpis, może to uczynić bądź z urzędu w ciągu lat trzech od dnia uiszczenia opłaty bądź na skutek podania strony, wniesionego w tymże terminie; podanie takie nie podlega należytości stemplowej.

Uchwałę, wydaną w myśl ustępu pierwszego lub drugiego niniejszego paragrafu, sąd przesyła izbie skarbowej, która zgodnie z tą uchwalą sporządza asygnację do kasy skarbowej, w której okręgu petent ma mieszkanie lub siedzibę.

IV.
Ze wzglądu na dokonane w art. 1 i 29 (punkcie 1) ustawy z dnia 17 grudnia 1921 r. (Dz. U. R. P. z 1922 r. № 2, poz. 7) uchylenie działów I i II austrjackiej ustawy o bezpośrednich podatkach osobistych i zastąpienie z dniem 1 stycznia 1922 r. podatku "zarobkowego" podatkiem "przemysłowym"-pozycja 43 lit. l) austr. taryfy należytościowej (w brzmieniu, ustalonem austr. ustawą z dnia 24 lutego 1905 r. Dz. P. P. № 32), o ile dotyczy obliczenia należytości według wysokości podatku zarobkowego, nie będzie stosowana w przypadkach, w których wpis do rejestru handlowego nastąpił po dniu 31 grudnia 1921 r., lub w których mimo wcześniejszego wpisu nie nastąpił wymiar podatku zarobkowego za czas, poprzedzający dzień 1 stycznia 1922 r. (§§ 65 i 117 austr. ust. o bezp. pod. osób.).
V.
Część IV niniejszego rozporządzenia wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Inne przepisy niniejszego rozporządzenia uzyskują moc obowiązującą w dwa tygodnie po ogłoszeniu.

§ 1. części III ma zastosowanie do podań, wniesionych od czasu wejścia w życie tego paragrafu, tudzież do świadectw (w szczególności też do duplikatów oraz do odpisów, zaopatrzonych w poświadczenia zgodności z pierwopisem), których data nie jest wcześniejsza od daty wejścia w życie § 1. Do odpisów i wyciągów, sporządzonych przez sąd, a nie-zaopatrzonych w zaświadczenie zgodności z pierwopisem, stosuje się § 1, jeśli odpis lub wyciąg wydano stronie po wejściu w życie powołanego paragrafu.

§§ 2 do 15 części III stosują się w przypadkach, w których podanie o wpis wniesiono po wejściu w życie powołanych paragrafów.

Rozporządzenie niniejsze obowiązuje na obszarze województw: krakowskiego, lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego.