Oddział c - Uiszczenie opłaty. - Opłaty w postępowaniu rejestrowem na obszarze województw: krakowskiego, lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.84.751

Akt utracił moc
Wersja od: 24 grudnia 1923 r.

c)

Uiszczenie opłaty.

§  11.
Opłatę za wpis do rejestru uiszcza się bądź przez naklejenie znaczków stemplowych na po daniu o wpis bądź gotówką do rąk urzędnika sądowego, prowadzącego księgę pieniężną. W razie uiszczenia gotówką urzędnik, prowadzący księgę pieniężną zapisuje zapłaconą kwotę do "dziennika należytości stemplowych" (§ 1 rozporządzenia z dnia 28 września 1921 r. Dz. U. R. P. № 82 poz. 578), a na pierwszej stronicy podania potwierdza uiszczenie słowami "opłatę za wpis w kwocie uiszczono gotówką do poz. Dz. N. St. № ...... z r. ......".

W podaniu o wpis do rejestru handlowego winien petent wymienić kategorję podatku przemysłowego, według której obliczył opłatę za wpis.

O ile na skutek tego samego podania ma nastąpić wpis do rejestru zakładu głównego i do rejestru zakładu filjalnego, prowadzonego w innym sądzie, należy opłaty za obydwa wpisy uiścić równocześnie w sposób, podany w niniejszym paragrafie.

§  12.
W razie wniesienia podania o wpis do rejestru handlowego przed wykupieniem świadectwa przemysłowego za rok, w którym podanie wniesiono, winien petent, o ileby następnie wykupił świadectwo przemysłowe wyższej kategorji, niż wymieniona w podaniu, uiścić w ciągu dwóch tygodni po wykupieniu świadectwa, a w sposób, określony w § 11, różnicę między opłatą należną a opłatą uiszczoną.

Tak samo winien postąpić jeśliby za rok, w którym wniósł podanie o wpis, wykupił świadectwo przemysłowe wyższej kategorji, niż wymieniona w podaniu - na skutek sprawdzenia, dokonanego przez władzę skarbową (art. 47 ustawy o państwowym podatku przemysłowym, w brzmieniu, ustalonem rozporządzeniem z dn. 17 stycznia 1922 r. Dz. U. R. P. № 17, poz. 140).