Opłaty na rzecz budżetu państwa za naruszenie przepisów dotyczących zaopatrzenia materiałowo-technicznego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1989.1.2

Akt utracił moc
Wersja od: 16 stycznia 1989 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 grudnia 1988 r.
w sprawie opłat na rzecz budżetu państwa za naruszenie przepisów dotyczących zaopatrzenia materiałowo-technicznego.

Na podstawie art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o planowaniu społeczno-gospodarczym (Dz. U. z 1987 r. Nr 4, poz. 26 i Nr 33, poz. 181 oraz z 1988 r. Nr 20, poz. 134) zarządza się, co następuje:
Wprowadza się opłaty na rzecz budżetu państwa w wysokości 50% wartości materiałów i środków transportu, będących przedmiotem działań naruszających przepisy, za nieprzestrzeganie przez jednostki prowadzące działalność gospodarczą obowiązujących ograniczeń w obrocie.
Opłaty, o których mowa w § 1, uiszczają:
1)
producenci materiałów i środków transportu objętych obowiązkowym pośrednictwem, którzy przeznaczyli je na własne potrzeby lub sprzedali z pominięciem jednostek obowiązkowo pośredniczących w obrocie albo odbiorców przez nie wskazanych,
2)
jednostki handlu zagranicznego, które dokonały eksportu towarów ponad roczne wielkości ujęte w centralnych bilansach materiałów, paliw, energii i środków transportu mimo nieuzyskania na to zgody Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą,
3)
producenci i jednostki obrotu, którzy nie sprzedali towarów na utworzenie rezerw państwowych i bilansowych, określonych w centralnych bilansach, o których mowa w pkt 2,
4)
jednostki obowiązkowo pośredniczące w obrocie, które dokonały sprzedaży materiałów i środków transportu objętych obowiązkowym pośrednictwem jednostkom prowadzącym działalność gospodarczą przed zagwarantowaniem pełnego pokrycia potrzeb odbiorców realizujących zamówienia rządowe, zadania związane z obronnością i bezpieczeństwem państwa oraz tworzeniem rezerw państwowych i bilansowych.
Opłaty, o których mowa w § 1, stanowią straty nadzwyczajne i są przekazywane do budżetu centralnego na rachunek prowadzony we właściwym dla sprzedawcy urzędzie skarbowym.
Jednostki prowadzące działalność gospodarczą są obowiązane do uiszczania opłat, o których mowa w § 1, za okresy półroczne - do 20 dnia miesiąca następującego po upływie półrocza.
1.
W razie stwierdzenia w toku kontroli, że jednostka prowadząca działalność gospodarczą nie uiściła w terminie opłat, o których mowa w § 1, organ kontroli zawiadamia o tym ustaleniu Inspektorat Gospodarki Materiałowej oraz występuje z wnioskiem o nałożenie tych opłat.
2.
Inspektorat Gospodarki Materiałowej, wydając decyzję o nałożeniu opłat, o których mowa w § 1, powiększa je do 100%.
3.
Decyzję o nałożeniu opłat doręcza się jednostce kontrolowanej i właściwemu miejscowo urzędowi skarbowemu.
1.
Od decyzji Inspektoratu Gospodarki Materiałowej o nałożeniu opłat na rzecz budżetu państwa za naruszenie przepisów dotyczących zaopatrzenia materiałowo-technicznego przysługuje odwołanie do Ministra Rynku Wewnętrznego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
2.
Decyzja Ministra Rynku Wewnętrznego jest ostateczna.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1986 r. w sprawie opłat na rzecz budżetu państwa za naruszenie przepisów dotyczących zaopatrzenia materiałowo-technicznego (Dz. U. z 1988 r. Nr 14, poz. 109).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.