§ 2. - Opłata za doręczenie sądowe w sprawach cywilnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.27.270

Akt utracił moc
Wersja od: 1 czerwca 1934 r.
§  2.
Opłatę za doręczenie uiszcza się znaczkami, z napisem "opłata za doręczenie", które sprzedają kasy sądowe.

Znaczki te sporządza na zamówienie Ministerstwa Sprawiedliwości Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych w Warszawie i stosownie do podanych w zamówieniu wskazówek, rozsyła sądom okręgowym, zawiadamiając o ilości wysłanych znaczków interesowane sądy okręgowe i Ministerstwo Sprawiedliwości. Prezes sądu okręgowego niezwłocznie po otrzymaniu znaczków przesyła Wytwórni potwierdzenie odbioru, Ministerstwu Sprawiedliwości zaś - odpis tego potwierdzenia. Zapotrzebowanie znaczków prezes sądu okręgowego przesyła do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Prezes sądu okręgowego ustala wysokość zapasu znaczków dla kasy sądu okręgowego oraz dla sądów grodzkich i sądów pracy tudzież dla zamiejscowych wydziałów sądów okręgowych. Prezes sądu apelacyjnego ustala wysokość tego zapasu dla sądu apelacyjnego i zawiadamia o tem prezesa sądu okręgowego. O wysokości ustalonych zapasów prezes sądu okręgowego zawiadamia właściwe izby kontroli. Również o zwiększeniu i zmniejszeniu zapasu znaczków w poszczególnych sądach należy zawiadamiać właściwą izbę kontroli.

Sąd okręgowy wysyła ustalane zapasy znaczków wyżej wymienionym sądom. Na uzupełnienie zapasu sąd okręgowy przesyła znaczki odnośnym sądom na sumę, odpowiadającą wpłacie gotówkowej danego sądu za sprzedane znaczki.

Wysłanie znaczków, jako uzupełnienie zapasu, wzamian za gotówkę, otrzymaną od sądu w ostatnim miesiącu okresu, winno być przez sąd okręgowy dokonane i zarachowane w tymże miesiącu.

Kasy sądowe nie zapisują znaczków ani gotówki, uzyskanej ze sprzedaży znaczków, w swych księgach. Znaczki i gotówkę, złożone w odpowiedniej teczce; na której należy zaznaczyć wysokość ustalonego zapasu znaczków, przechowuje się w szafie (kasie) żelaznej, przeznaczonej do przechowywania gotowizny kasy sądowej i uwzględnia przy codziennem przeliczaniu zapasu kasy sądowej.

Ministerstwo Sprawiedliwości podaje do powszechnej wiadomości w Monitorze Polskim i w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Sprawiedliwości o wypuszczeniu lub wycofaniu z obiegu znaczków tudzież ich opis.

Kasowanie znaczków odbywa się według przepisów o kasowaniu znaczków sądowych.

Sądy apelacyjne, wydziały zamiejscowe Sądów okręgowych, sądy grodzkie i sądy pracy zwracają znaczki zepsute lub wycofane z obiegli sądowi okręgowemu. Znaczki te będą komisyjnie zniszczone przez spalenie. Komisję zwołuje prezes sądu okręgowego. W skład komisji wchodzą: prezes sądu okręgowego lub jego zastępca, jako przewodniczący komisji, tudzież skarbnik i sekretarz sądu okręgowego. Odpis odnośnego protokółu należy przesłać Ministerstwu Sprawiedliwości. W związku z tem sąd okręgowy odpowiednio uzupełnia zapas znaczków danego sądu.