§ 12. - Opłata skarbowa z tytułu wykonywania rzemiosła.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1977.5.23

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1980 r.
§  12.
1.
Rzemieślnicy, którzy zawiadomią właściwy organ o utracie prawa do opłaty skarbowej, są obowiązani opłacać podatki obrotowy i dochodowy poczynając od miesiąca, w którym nastąpiła utrata tego prawa. Do rzemieślników tych za tę część roku, w której nie przysługuje im prawo do opłaty skarbowej, może być zastosowane opodatkowanie w formie karty podatkowej lub ryczałtu umownego, jeżeli wykonują działalność w warunkach uzasadniających zastosowanie tych form opodatkowania i zgłoszą odpowiedni wniosek.
2.
W wypadkach określonych w ust. 1 obowiązek uiszczenia opłaty związanej ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego oraz założenia właściwych ksiąg podatkowych lub handlowych powstaje, jeżeli nie zachodzą okoliczności wyłączające ten obowiązek, od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rzemieślnik utracił prawo do opłaty skarbowej.
3.
W odniesieniu do rzemieślników określonych w ust. 1, podlegających za część roku opodatkowaniu na zasadach ogólnych, za podstawę ustalenia podatku dochodowego za ten okres przyjmuje się dochód osiągnięty w tym okresie i stosuje się przepis art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku dochodowym (Dz. U. z 1972 r. Nr 53, poz. 339 i z 1976 r. Nr 40, poz. 231).