§ 4. - Opłacanie w niektórych przypadkach w formie bezgotówkowej czynszu za najem lokali użytkowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1960.37.215

Akt utracił moc
Wersja od: 6 sierpnia 1960 r.
§  4.
1.
Z rachunku, o którym mowa w § 1, wynajmujący może:
1)
przekazać wpłaty na Fundusz Gospodarki Mieszkaniowej i należności z tytułu podatku od nieruchomości,
2)
podejmować:
b)
20% kwot, które pozostają na rachunku po przekazaniu sumy przypadającej na podatek od nieruchomości, o ile złoży dowód, że przedmiotem najmu jest cały budynek i że najemca opłaca czynsz obniżony o 50% z tytułu zobowiązania się w drodze umowy do wykonywania remontów bieżących i kapitalnych,
b)
30% kwot, które pozostają na rachunku po przekazaniu sum przypadających na podatek od nieruchomości i na Fundusz Gospodarki Mieszkaniowej - w innych przypadkach.
2.
Poza przypadkami określonymi w ust. 1 wynajmujący może podejmować środki pieniężne z rachunku, o którym mowa w § 1, na eksploatację i remont bieżący nieruchomości w rozumieniu rozporządzenia Ministrów Administracji Publicznej i Odbudowy z dnia 23 marca 1949 r. w sprawie właściwości władz i sposobu wykonywania przez nie nadzoru nad zużyciem sum przeznaczonych na eksploatację i remont bieżący nieruchomości (Dz. U. Nr 28, poz. 204), na remonty kapitalne, ulepszenia wyposażenia technicznego budynku (modernizację) oraz na cele określone w § 3 niniejszego rozporządzenia, jeżeli najemcy przekazują na rachunek wynajmującego opłaty wymienione w tym przepisie.
3.
Opinię o potrzebie poniesienia kosztów wymienionych w ust. 2 wydają komitety blokowe (domowe), w stosunku zaś do nieruchomości, na których terenie komitety te nie działają, organy do spraw gospodarki mieszkaniowej prezydiów rad narodowych.
4.
W zakresie nadzoru nad właściwym zużyciem środków pieniężnych podjętych z rachunku na koszty eksploatacji i remontów stosuje się odpowiednio przepisy rozporządzenia powołanego w ust. 2.