Art. 13. - ONZ-Polska. Memorandum o porozumieniu między Organizacją Narodów Zjednoczonych a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej o wydzieleniu zasobów do misji Organizacji Narodów Zjednoczonych w Republice Środkowoafrykańskiej i Republice Czadu (MINURCAT). Nowy Jork.2010.10.26.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2012.708

Akt obowiązujący
Wersja od: 15 marca 2009 r.
Artykuł  13

Rozwiązywanie sporów

13.1
MINURCAT ustanowi w ramach misji mechanizm dyskusji i polubownego rozwiązywania rozbieżności wynikających ze stosowania niniejszego Porozumienia, w drodze negocjacji w duchu współpracy. Mechanizm ten będzie obejmować dwa szczeble rozwiązywania sporów:

(a) Szczebel pierwszy: Dyrektor / Szef Wsparcia Misji w konsultacji z Dowódcą Sił i Dowódcą Kontyngentu będzie podejmował próbę rozwiązania sporu w drodze negocjacji;

(b) Szczebel drugi: W przypadku, gdy negocjacje pierwszego szczebla nie rozwiążą sporu, przedstawiciel Stałej Misji Państwa Członkowskiego i Podsekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, Departament Wsparcia Operacji lub jego przedstawiciel, podejmą, na wniosek którejkolwiek ze Stron, próbę rozwiązania negocjowanego sporu.

13.2
Spory, które nie zostaną rozwiązane zgodnie z artykułem 13.1, mogą być przedstawione wspólnie uzgodnionemu rozjemcy lub arbitrowi wyznaczonemu przez Przewodniczącego Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Jeśli i ta możliwość nie przyniesie rozwiązania, spór może zostać poddany arbitrażowi na wniosek którejkolwiek ze Stron. Każda Strona wyznaczy jednego arbitra, a wyznaczeni w ten sposób dwaj arbitrzy wyznaczą trzeciego, który będzie Przewodniczącym. Jeżeli w ciągu trzydziestu dni od wystąpienia z wnioskiem o arbitraż którakolwiek ze Stron nie wyznaczy arbitra albo, gdy w ciągu trzydziestu dni od wyznaczenia dwóch arbitrów nie zostanie wyznaczony trzeci arbiter, każda ze Stron może wystąpić o wyznaczenie arbitra do Przewodniczącego Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Procedura przeprowadzenia arbitrażu zostanie określona przez arbitrów, a każda ze Stron poniesie koszty arbitrażu. Orzeczenie arbitrażowe zawierać będzie uzasadnienie i powinno być zaakceptowane przez Strony jako ostateczne rozstrzygnięcie sporu. Arbitrzy nie będą uprawnieni do wymierzania kar umownych ani przyznawania odszkodowania za straty moralne.