§ 5. - Okresy zatrudnienia na obszarze Państwa Polskiego, okresy zatrudnienia za granicą i udzielanie świadczeń z tytułu tych okresów oraz zbieg świadczeń z tytułu zatrudnienia w Polsce ze świadczeniami z instytucji zagranicznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1968.32.220

Akt utracił moc
Wersja od: 24 sierpnia 1968 r.
§  5.
1.
Osobom otrzymującym świadczenia o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz członkom ich rodzin przysługują:
1)
dodatki rodzinne określone w art. 41-44 ustawy,
2)
dodatki z tytułu odznaczeń państwowych określone w art. 45 ustawy,
3)
zasiłki pogrzebowe określone w art. 49-52 ustawy,
4)
świadczenia w naturze określone w art. 60-63 ustawy,

jeżeli świadczenia te nie są udzielane przez instytucję zagraniczną.

2.
Osobom, zaliczonym do I grupy inwalidów, otrzymującym z instytucji zagranicznych renty starcze lub rodzinne wyrównane do wysokości polskiej najniższej emerytury lub renty rodzinnej w myśl § 4 ust. 1, przysługuje dodatek przewidziany w art. 47 ust. 2 ustawy. Jeżeli renta zagraniczna wynosi więcej niż polska najniższa emerytura lub renta rodzinna, wówczas wymieniony dodatek przysługuje w wysokości różnicy między polską najniższą emeryturą lub rentą rodzinną wraz z dodatkiem a kwotą renty zagranicznej.
3.
Świadczenia określone w ust. 1 i 2 nie przysługują osobom:
1)
osiągającym poza rentą zarobki z tytułu zatrudnienia lub dochody z innych źródeł w wysokości powodującej zawieszenie prawa do emerytury lub renty w całości lub w części w myśl przepisów wydanych na podstawie ustawy;
2)
otrzymującym świadczenia określone w § 4 ust. 2, z tym że:
a)
osobom otrzymującym renty z tytułu co najmniej 25% utraty zdolności do pracy w następstwie wypadku w zatrudnieniu lub choroby zawodowej albo w związku ze służbą wojskową przysługuje pomoc lecznicza i protezowanie w zakresie następstw wypadku lub choroby zawodowej albo służby wojskowej,
b)
w razie śmierci wymienionych wyżej osób przysługuje zasiłek pogrzebowy.