§ 8. - Okresowe opiniowanie funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.2413 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 8 listopada 2023 r.
§  8. 
1. 
Opiniowany, który nie zgadza się z treścią opinii służbowej, może wnieść w terminie 14 dni od zapoznania się z opinią służbową odwołanie na piśmie do wyższego przełożonego, za pośrednictwem przełożonego, który sporządził opinię służbową.
1a. 
Wyższym przełożonym właściwym do rozpatrzenia odwołania, o którym mowa w ust. 1, jest Komendant Główny Straży Granicznej, Rektor-Komendant Wyższej Szkoły Straży Granicznej, Komendant Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, kierownik komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej, komendant oddziału, ośrodka szkolenia, ośrodka, placówki oraz dywizjonu Straży Granicznej.
1b. 
Do rozpatrzenia odwołania od opinii służbowej:
1)
stwierdzającej nieprzydatność do służby w okresie służby przygotowawczej,
2)
stwierdzającej nieprzydatność na zajmowanym stanowisku w okresie służby przygotowawczej,
3)
będącej kolejną opinią stwierdzającą niewywiązywanie się z obowiązków służbowych w okresie odbywania służby stałej, wydaną po upływie co najmniej 6 miesięcy od poprzedniej opinii stwierdzającej niewywiązywanie się z obowiązków służbowych,
4)
zawierającej wniosek o niemianowanie funkcjonariusza na wyższy stopień służbowy w najbliższym terminie mianowania

- właściwi są Komendant Główny Straży Granicznej, Rektor-Komendant Wyższej Szkoły Straży Granicznej, Komendant Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, komendanci oddziałów Straży Granicznej, komendanci ośrodków szkolenia Straży Granicznej oraz komendanci ośrodków Straży Granicznej.

1c. 
W przypadku opinii wydanej przez Komendanta Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej wyższym przełożonym właściwym do rozpatrzenia odwołania, o którym mowa w ust. 1, jest minister właściwy do spraw wewnętrznych.
2. 
Przed upływem terminu do wniesienia odwołania oraz w okresie rozpatrywania odwołania opinia służbowa nie może stanowić podstawy do wydania decyzji personalnej, której podjęcie jest uzależnione od treści tej opinii.
3. 
Jeżeli przełożony, który wydał opinię służbową, uzna, że odwołanie zasługuje na uwzględnienie, sporządza nową opinię służbową. W przypadku uznania odwołania za nieuzasadnione, przełożony przesyła opinię służbową wyższemu przełożonemu wraz z odwołaniem i własnym stanowiskiem w sprawie, w terminie 14 dni od dnia, w którym otrzymał odwołanie.
4. 
Przełożony właściwy do rozpatrzenia odwołania powołuje co najmniej 3-osobową komisję do zbadania uwag zawartych w odwołaniu. W skład komisji nie może wchodzić bezpośredni przełożony, który sporządził opinię służbową, od której wniesiono odwołanie. W przypadku gdy opiniowany jest członkiem związku zawodowego, do składu komisji powołuje się przedstawiciela tego związku wyznaczonego przez zakładową organizację związkową wskazaną przez opiniowanego w odwołaniu.
4a. 
Na zawarty w odwołaniu od opinii służbowej wniosek opiniowanego niebędącego członkiem związku zawodowego przełożony właściwy do rozpatrzenia odwołania zawiadamia o powołaniu komisji wskazaną przez opiniowanego zakładową organizację związkową. Zakładowa organizacja związkowa może w terminie 5 dni od dnia otrzymania zawiadomienia zgłosić swojego przedstawiciela do składu komisji, o której mowa w ust. 4.
5. 
Komisja, o której mowa w ust. 4, sporządza protokół, w którym przedstawia wnioski w sprawie uwzględnienia lub odrzucenia odwołania.
6. 
Przełożony właściwy do rozpatrzenia odwołania, po zapoznaniu się z wnioskami komisji, może:
1)
utrzymać w mocy zaskarżoną opinię służbową,
2)
uchylić opinię służbową i polecić ponowne wydanie opinii służbowej z uwzględnieniem wskazanych okoliczności.
7. 
Przełożony właściwy do rozpatrzenia odwołania jest obowiązany wydać decyzję, o której mowa w ust. 6, w terminie 30 dni od dnia otrzymania odwołania.
8. 
Opinia służbowa, od której nie wniesiono odwołania, oraz opinia służbowa wydana w trybie odwoławczym jest opinią ostateczną. Ostateczną opinię służbową włącza się do akt osobowych opiniowanego, z wyjątkiem opinii służbowej wydanej w przypadku, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 3. Uchylona opinia służbowa podlega zniszczeniu.