Określenie wzoru pouczenia o uprawnieniach i obowiązkach obwinionego w postępowaniu w sprawie o wykroczenie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2015.769

Akt utracił moc
Wersja od: 9 czerwca 2015 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 20 maja 2015 r.
w sprawie określenia wzoru pouczenia o uprawnieniach i obowiązkach obwinionego w postępowaniu w sprawie o wykroczenie

Na podstawie art. 67 § 6 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. z 2013 r. poz. 395, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
Określa się wzór pouczenia o uprawnieniach i obowiązkach obwinionego w postępowaniu w sprawie o wykroczenie, stanowiący załącznik do rozporządzenia.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2015 r.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

POUCZENIE O UPRAWNIENIACH I OBOWIĄZKACH OBWINIONEGO

W POSTĘPOWANIU W SPRAWIE O WYKROCZENIE

Obwinionemu w postępowaniu w sprawie o wykroczenie przysługują wymienione poniżej uprawnienia:

1. Prawo do składania wyjaśnień, odmowy składania wyjaśnień lub odmowy odpowiedzi na poszczególne pytania, bez konieczności podania przyczyn odmowy (art. 20 § 3, art. 175 k.p.k.1)).

2. Prawo do korzystania z pomocy wybranego przez siebie obrońcy. Jeżeli obwiniony wykaże, że nie stać go na obrońcę, sąd może wyznaczyć obrońcę z urzędu (art. 22). W wypadku skazania obwiniony może zostać obciążony kosz-tami obrony z urzędu (art. 119, art. 627 k.p.k.).

3. Jeżeli obwiniony nie zna wystarczająco języka polskiego - prawo do korzystania z bezpłatnej pomocy tłumacza, także przy kontaktach z obrońcą (art. 20 § 3, art. 72 § 1 i 2 k.p.k.).

4. Prawo do otrzymania odpisu wniosku o ukaranie (art. 67 § 1).

5. Prawo do przeglądania akt sprawy (art. 67 § 2).

6. Prawo do złożenia wniosku o skazanie na zaproponowaną przez siebie karę bez rozprawy (art. 58 § 3).

7. Prawo do złożenia wniosku o skazanie na zaproponowaną przez siebie karę bez postępowania dowodowego – do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania przed sądem (art. 73).

8. Prawo do złożenia wniosku o przesłuchanie świadków lub o przeprowadzenie innych dowodów. Wniosek należy złożyć nie później niż w ciągu 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o terminie rozprawy (art. 67 § 2).

9. W postępowaniu przyspieszonym wniosek o ukaranie może być złożony ustnie do protokołu. Obwiniony jest obo-wiązany pozostać do dyspozycji sądu. W przeciwnym wypadku orzeczenie zostanie wydane pod jego nieobecność (art. 92 § 1 pkt 1 i 3). Uzasadnienie wyroku sporządza się tylko na wniosek złożony ustnie bezpośrednio po ogłoszeniu wyroku (art. 92 § 1 pkt 5). Obwiniony może się odwołać od wyroku w terminie 3 dni od daty doręczenia wyroku z uzasadnieniem, a jeżeli wyrok został wydany pod jego nieobecność - w terminie 3 dni od daty ogłoszenia rozstrzygnięcia (art. 92 § 1 pkt 6). W postępowaniu przyspieszonym sprawca może uczestniczyć w czynnościach sądowych i składać wyjaśnienia w drodze wideokonferencji (art. 91 § 2a).

Obwiniony nie ma obowiązku dowodzenia swojej niewinności ani obowiązku dostarczania dowodów na swoją nie-korzyść (art. 20 § 3, art. 74 § 1 k.p.k.). Jest jednak obowiązany poddać się:

1. oględzinom ciała i badaniom niepołączonym z naruszeniem ciała, pobraniu odcisków palców, fotografowaniu oraz okazaniu innym osobom (art. 20 § 3, art. 74 § 2 pkt 1 k.p.k.);

2. badaniom psychologicznym i psychiatrycznym oraz badaniom połączonym z dokonaniem zabiegów na ciele, z wyjątkiem chirurgicznych, pod warunkiem że nie zagraża to zdrowiu, jeżeli przeprowadzenie tych badań jest nie- zbędne (zwłaszcza pobranie krwi, włosów lub wydzielin organizmu, np. śliny); badania powinny być przeprowadzo-ne przez uprawnionego do tego pracownika służby zdrowia (art. 20 § 3, art. 74 § 2 pkt 2 k.p.k.);

3. pobraniu przez policjanta wymazu ze śluzówki policzków, o ile jest to konieczne i nie zagraża zdrowiu (art. 20 § 3, art. 74 § 2 pkt 3 k.p.k).

Obwiniony jest obowiązany również:

1. zawiadamiać organ prowadzący postępowanie o każdej zmianie miejsca pobytu trwającego dłużej niż 7 dni, w tym także z powodu pozbawienia wolności w innej sprawie, i stawiać się na każde wezwanie; w wypadku niestawiennic-twa obwiniony może być zatrzymany i sprowadzony przymusowo (art. 20 § 3, art. 75 § 1 i 2 k.p.k.) albo postępowa-nie będzie prowadzone pod jego nieobecność i zostanie wydany wyrok zaoczny (art. 71 § 2 i § 4, art. 67 § 2);

_________________________

1) Jeżeli nie wskazano innej podstawy prawnej, przepisy w nawiasach oznaczają odpowiednie artykuły ustawy z dnia 24 sierpnia

2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. z 2013 r. poz. 395, z późn. zm.). Skrót "k.p.k." oznacza ustawę

z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 89, poz. 555, z późn. zm.).

2. wskazać adres, na który kierowana będzie korespondencja; w przeciwnym wypadku czynność lub rozprawa zostanie przeprowadzona pod nieobecność obwinionego; niewskazanie adresu może również uniemożliwić złożenie wniosku, zażalenia lub apelacji z powodu upływu terminów (art. 38 § 1, art. 133 § 2 k.p.k., art. 67 § 2);

3. wskazać adres dla doręczeń w kraju, kiedy przebywa za granicą; w przeciwnym wypadku pismo wysłane na ostatnio znany adres w kraju zostanie uznane za skutecznie doręczone, a czynność lub rozprawa zostanie przeprowadzona pod nieobecność obwinionego; niewskazanie adresu może również uniemożliwić złożenie wniosku, zażalenia lub apelacji z powodu upływu terminów (art. 38 § 1, art. 138 k.p.k., art. 67 § 2);

4. podać nowy adres w wypadku zmiany miejsca zamieszkania lub pobytu, w tym także z powodu pozbawienia wolno-ści w innej sprawie (tymczasowego aresztowania, osadzenia w zakładzie karnym w celu odbycia kary); w przeciwnym wypadku pismo wysłane na dotychczasowy adres zostanie uznane za skutecznie doręczone, a czynność lub rozprawa zostanie przeprowadzona pod nieobecność obwinionego; niewskazanie adresu może rów-nież uniemożliwić złożenie wniosku, zażalenia lub apelacji z powodu upływu terminów (art. 38 § 1, art. 139 k.p.k., art. 67 § 2).

"Potwierdzam otrzymanie pouczenia"

----------------------------------------------

(data, podpis)