§ 9. - Określenie wielkości środków własnych domu maklerskiego w zależności od rozmiarów wykonywanej działalności oraz maksymalnej wysokości kredytów, pożyczek i wyemitowanych dłużnych papierów wartościowych w stosunku do środków własnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.86.938

Akt utracił moc
Wersja od: 22 sierpnia 2001 r.
§  9.
1.
Maksymalny poziom zaangażowania domu maklerskiego ustala się jako:
1)
osiemdziesięciokrotność bieżącego kapitału netto - w pierwszym roku działalności,
2)
stukrotność bieżącego kapitału netto - w drugim roku działalności,
3)
studwudziestokrotność bieżącego kapitału netto - w trzecim roku i następnych latach działalności.
2.
W przypadku domu maklerskiego, powstałego w wyniku połączenia dwóch lub więcej domów maklerskich, na potrzeby obliczania maksymalnego poziomu zaangażowania, za początek okresu prowadzenia działalności maklerskiej uważa się:
1)
termin rozpoczęcia działalności maklerskiej przez dom maklerski posiadający w chwili łączenia największy kapitał własny,
2)
termin rozpoczęcia działalności maklerskiej przez dom maklerski dłużej prowadzący działalność maklerską - w przypadku gdy kapitały własne łączących się domów maklerskich są równe.
3.
W przypadku domu maklerskiego będącego spółką akcyjną, do której wniesiono wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa maklerskiego prowadzonego uprzednio przez bank w ramach organizacyjnie i finansowo wydzielonej jednostki, na potrzeby obliczania maksymalnego poziomu zaangażowania, za początek okresu prowadzenia działalności maklerskiej uważa się termin rozpoczęcia działalności maklerskiej przez ten bank.
4.
Sposoby określania terminów, o których mowa w ust. 2 lub 3, stosuje się odpowiednio przy obliczaniu stopy zabezpieczenia.