Rozdział 2 - Postępowanie przy użyciu broni palnej przez funkcjonariuszy Straży Granicznej - Określenie warunków i sposobu użycia środków przymusu bezpośredniego i użycia broni palnej przez funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz warunków i sposobu użycia środków przymusu bezpośredniego, a także zasad użycia broni palnej przez pododdziały odwodowe Straży Granicznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1998.27.153

Akt utracił moc
Wersja od: 30 czerwca 2010 r.

Rozdział  2

Postępowanie przy użyciu broni palnej przez funkcjonariuszy Straży Granicznej

§  18.
1.
Funkcjonariusze mają prawo użycia broni palnej w przypadkach, o których mowa w art. 24 ust. 1 ustawy.
2.
Przez użycie broni palnej należy rozumieć oddanie strzału w kierunku osoby w celu jej obezwładnienia, po wyczerpaniu trybu postępowania, o którym mowa w § 19.
3.
Używając broni palnej, funkcjonariusze są obowiązani postępować ze szczególną rozwagą, traktując broń palną jako ostateczny środek działania.
§  19.
1.
Funkcjonariusze przed użyciem broni palnej są obowiązani:
1)
po okrzyku "Stój-Straż Graniczna" wezwać osobę do zachowania zgodnego z prawem, a w szczególności do natychmiastowego porzucenia broni lub niebezpiecznego narzędzia, zaniechania ucieczki, odstąpienia od bezprawnych działań lub użycia przemocy,
2)
w razie niepodporządkowania się wezwaniom, o których mowa w pkt 1, zagrozić użyciem broni palnej, wzywając "Stój bo strzelam",
3)
oddać strzał ostrzegawczy w sposób nie zagrażający życiu lub zdrowiu ludzkiemu, jeżeli wezwania, o których mowa w pkt 1 i 2, okażą się bezskuteczne.
2.
Przepisów ust. 1 nie stosuje się, w przypadku gdy wszelka zwłoka zagrażałaby życiu ludzkiemu.
3.
Użycie broni palnej w sytuacji, o której mowa w ust. 2, poprzedza się okrzykiem "Stój-Straż Graniczna".
4.
Użycie broni przez oddanie strzału nie może spowodować ostrzelania terytorium państwa sąsiedniego.
§  20.
Broni palnej nie używa się w przypadkach, o których mowa w art. 24 ust. 1 pkt 7, 8 i 10 ustawy, w stosunku do kobiet o widocznej ciąży, osób, których wygląd wskazuje na wiek do 13 lat, starców oraz osób o widocznym kalectwie.
§  21.
1. 13
Jeżeli wskutek użycia broni palnej nastąpiło zranienie osoby, funkcjonariusz jest obowiązany natychmiast udzielić tej osobie pierwszej pomocy, a także spowodować podjęcie wobec niej medycznych działań ratowniczych, w rozumieniu przepisów o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, oraz gdy w wyniku użycia broni palnej nastąpiła śmierć osoby lub szkoda w mieniu, funkcjonariusz jest obowiązany do:
1)
zabezpieczenia śladów na miejscu zdarzenia i niedopuszczenia na to miejsce osób postronnych,
2)
w miarę możliwości, ustalenia świadków zdarzenia.
§  22.
1.
O każdym przypadku użycia broni palnej funkcjonariusz jest obowiązany niezwłocznie powiadomić bezpośredniego przełożonego oraz sporządzić pisemny raport do przełożonego.
1a. 14
Raport, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
stopień służbowy, imię i nazwisko funkcjonariusza,
2)
czas i miejsce użycia broni palnej,
3)
dane osoby, wobec której użyto broni palnej,
4)
szczególne powody oraz rodzaj użytej broni palnej,
5)
opis postępowania poprzedzającego użycie broni palnej,
6)
skutki użycia broni palnej,
7)
w razie potrzeby określenie sposobu realizacji przepisów § 18 i 21,
8)
inne ważne okoliczności zdarzenia,
9)
dane ustalonych świadków zdarzenia,
10)
podpis funkcjonariusza sporządzającego raport.
2.
Bezpośredni przełożony funkcjonariusza jest obowiązany do niezwłocznego zabezpieczenia wszelkich śladów i dowodów związanych z użyciem broni palnej oraz udzielenia funkcjonariuszowi niezbędnej pomocy.
§  23.
Właściwy terenowy organ Straży Granicznej jest obowiązany:
1)
niezwłocznie zawiadomić o każdym przypadku użycia broni palnej bezpośredniego przełożonego, a jeżeli w wyniku użycia broni nastąpiła śmierć lub zranienie osoby - również prokuratora,
2)
zbadać, czy użycie broni palnej nastąpiło zgodnie z obowiązującymi przepisami.
13 § 21 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 23 sierpnia 2005 r. (Dz.U.05.182.1527) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 października 2005 r.
14 § 22 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 23 sierpnia 2005 r. (Dz.U.05.182.1527) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 października 2005 r.