Rozdział 2 - Postępowanie przy użyciu broni palnej - Określenie warunków i sposobu użycia środków przymusu bezpośredniego, a także postępowanie przy użyciu broni palnej przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1991.51.220

Akt utracił moc
Wersja od: 17 czerwca 1991 r.

Rozdział  2

Postępowanie przy użyciu broni palnej

§  16.
1.
Funkcjonariusze mają prawo użycia broni palnej w przypadkach określonych w art. 24 ust. 1 ustawy.
2.
Przy podejmowaniu decyzji o użyciu broni palnej funkcjonariusze są obowiązani postępować ze szczególną rozwagą, traktując broń palną jako ostateczny środek działania.
§  17.
1.
Funkcjonariusze przed użyciem broni palnej są obowiązani:
1)
wezwać osobę do zachowania zgodnego z prawem, a w szczególności do natychmiastowego porzucenia broni lub niebezpiecznego narzędzia, zaniechania ucieczki, odstąpienia od bezprawnych działań lub użycia przemocy,
2)
wezwać osobę do zatrzymania się, wołając "Stój - Straż Graniczna",a w razie niezatrzymania się osoby - zagrozić użyciem broni palnej, wzywając "Stój - bo strzelam",
3)
oddać strzał ostrzegawczy w górę, jeżeli wezwania sprecyzowane w pkt 1 i 2 okażą się bezskuteczne,
4)
uprzedzić osobę konwojowaną przed rozpoczęciem konwoju, że w razie podjęcia próby ucieczki, zostanie użyta broń palna.
2.
Przepisów ust. 1 pkt 2 i 3 nie stosuje się w przypadku, gdy wszelka zwłoka groziłaby bezpośrednim niebezpieczeństwem dla życia ludzkiego.
3.
Użycie broni palnej powinno następować w sposób wyrządzający możliwie najmniejszą szkodę osobie, przeciwko której użyto broni, i nie może zmierzać do pozbawienia jej życia, a także narażać na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia innych osób.
4.
Użycie broni przez oddanie strzału nie może spowodować ostrzelania terytorium państwa sąsiedniego.
5.
W razie prowadzenia bezpośredniego pościgu za sprawcą nielegalnego przekroczenia granicy państwowej na terytorium państwa sąsiedniego, można używać broni tylko w obronie koniecznej.
§  18.
Broni palnej nie używa się w przypadkach określonych w art. 24 ust. 1 pkt 5 i 6 ustawy w stosunku do kobiet o widocznej ciąży, osób, których wygląd wskazuje na wiek do 13 lat, starców oraz osób o widocznym kalectwie.
§  19.
1.
Jeżeli wskutek użycia broni palnej nastąpiło zranienie osoby, funkcjonariusz jest obowiązany natychmiast udzielić tej osobie pierwszej pomocy, a także zapewnić pomoc lekarską.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, oraz gdy w wyniku użycia broni palnej nastąpiła śmierć osoby lub szkoda w mieniu, funkcjonariusze są obowiązani do:
1)
zabezpieczenia śladów na miejscu zdarzenia i niedopuszczenia na to miejsce osób postronnych,
2)
w miarę możliwości, ustalenia świadków zdarzenia.
§  20.
1.
W każdym przypadku użycia broni palnej funkcjonariusz jest obowiązany niezwłocznie powiadomić o tym dyżurnego właściwej terytorialnie komendy oddziału Straży Granicznej, swojego przełożonego oraz sporządzić pisemny raport.
2.
Dyżurny właściwej terytorialnie komendy oddziału Straży Granicznej jest obowiązany niezwłocznie spowodować zabezpieczenie wszelkich śladów i dowodów związanych z użyciem broni palnej oraz udzielić funkcjonariuszowi pomocy w niezbędnym zakresie.
§  21.
Do obowiązków przełożonego należy:
1)
zbadanie, czy użycie broni palnej nastąpiło zgodnie z obowiązującymi przepisami,
2)
niezwłoczne zawiadomienie o każdym przypadku użycia broni palnej wyższego przełożonego, a jeżeli w wyniku użycia broni nastąpiła śmierć lub zranienie człowieka - również prokuratora.
§  22.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.