Rozdział 6 - Przetarg ofert nieograniczony - Określenie szczegółowego trybu sprzedaży nieruchomości i ich części składowych, warunków rozkładania ceny sprzedaży na raty, stawek szacunkowych gruntów oraz trybu przeprowadzania przetargów na dzierżawę.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1999.90.1013

Akt utracił moc
Wersja od: 7 sierpnia 2003 r.

Rozdział  6

Przetarg ofert nieograniczony

§  17.
Przetarg ofert nieograniczony przeprowadza się, chociażby wpłynęła tylko jedna oferta spełniająca warunki określone w ogłoszeniu przetargu. Komisja może dopuścić jawność wykonywania czynności, z wyjątkiem czynności, o których mowa w § 20 ust. 1.
§  18.
Rozpoczynając przetarg komisja:
1)
stwierdza prawidłowość ogłoszenia przetargu,
2)
ustala liczbę złożonych ofert oraz sprawdza, czy wadia zostały wniesione we wskazanym terminie, miejscu i formie,
3)
otwiera koperty z ofertami złożone w terminie i miejscu wskazanym w ogłoszeniu przetargu.
§  19.
1.
Komisja odrzuca oferty, jeżeli:
1)
zostały złożone po wyznaczonym terminie, w niewłaściwym miejscu lub przez osoby, które nie wniosły w należyty sposób wadium,
2)
nie zawierają danych, o których mowa w § 10 ust. 1, lub dane te są niekompletne, nieczytelne lub ich treść budzi wątpliwość, zaś złożenie wyjaśnień mogłoby prowadzić do uznania ich za nowe oferty.
2.
O odrzuceniu oferty organizator przetargu zawiadamia niezwłocznie oferenta.
§  20.
1.
Oferty, które nie zostały odrzucone, komisja szczegółowo analizuje, biorąc pod uwagę zaoferowaną cenę albo wysokość czynszu oraz inne kryteria wpływające na wybór najkorzystniejszej oferty, ustalone w warunkach przetargu.
2.
Komisja może wezwać oferenta do złożenia dodatkowych wyjaśnień. Komisja może uwzględnić dodatkowe wyjaśnienia oferenta dotyczące oferty, jeżeli nie prowadzą one do zmiany oferowanej ceny i warunków jej zapłaty albo wysokości czynszu, warunków wykupu przynależności oraz deklarowanego poziomu zatrudnienia pracowników.
3.
Po analizie komisja zamieszcza w protokole przetargu wniosek w sprawie wyboru najkorzystniejszej oferty wraz z uzasadnieniem lub stwierdza, że nie wybrano żadnej z ofert.
4.
Jeżeli ze względu na równorzędność ofert wybór jest utrudniony, komisja przeprowadza dodatkowy przetarg ustny ograniczony do oferentów, którzy złożyli te oferty. Komisja zawiadamia równorzędnych oferentów o terminie i miejscu tego przetargu. W trakcie przetargu oferenci zgłaszają ustnie kolejne postąpienia ceny lub wysokości czynszu powyżej najwyższej oferowanej ceny lub wysokości czynszu, dopóki mimo trzykrotnego wywołania nie ma dalszych postąpień. Przepisy § 15 stosuje się odpowiednio.
5.
Komisja podejmuje rozstrzygnięcia w drodze głosowania. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji.
§  21.
1.
Wniosek komisji w sprawie wyboru najkorzystniejszej oferty podlega zatwierdzeniu przez organizatora przetargu, z zastrzeżeniem ust. 2. W razie niezatwierdzenia wniosku organizator przetargu niezwłocznie zwraca wadium.
2.
Jeżeli przedmiotem przetargu jest nieruchomość o powierzchni nie przekraczającej 50 hektarów lub obiekty budowlane, których wartość ewidencyjna netto nie przekracza równowartości dwóch tysięcy ton żyta ustalonej stosownie do przepisów o podatku rolnym, organizator przetargu, powołując komisję, może postanowić, że wniosek w sprawie wyboru oferty nie wymaga zatwierdzenia. W tym wypadku czynności, o której mowa w ust. 3, dokonuje komisja.
3.
O wyniku przetargu jego organizator niezwłocznie zawiadamia na piśmie oferentów.