Określenie środków farmaceutycznych i materiałów medycznych, które mogą być wydawane bez recepty lekarskiej przez apteki działające w resorcie obrony narodowej, oraz szczegółowych zasad wydawania przez te apteki leków i materiałów medycznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1993.127.588

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 2002 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 15 listopada 1993 r.
w sprawie określenia środków farmaceutycznych i materiałów medycznych, które mogą być wydawane bez recepty lekarskiej przez apteki działające w resorcie obrony narodowej, oraz szczegółowych zasad wydawania przez te apteki leków i materiałów medycznych. *

Na podstawie art. 47 w związku z art. 39 ust. 2 ustawy z dnia 10 października 1991 r. o środkach farmaceutycznych, materiałach medycznych, aptekach, hurtowniach i nadzorze farmaceutycznym (Dz. U. Nr 105, poz. 452 oraz z 1993 r. Nr 16, poz. 68 i Nr 47, poz. 211) zarządza się, co następuje:
Do wydawania przez apteki działające w resorcie obrony narodowej środków farmaceutycznych i materiałów medycznych stosuje się przepisy § 1 i 2 oraz § 5-15 zarządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 9 sierpnia 1993 r. w sprawie określenia środków farmaceutycznych i materiałów medycznych, które mogą być wydawane przez apteki bez recepty lekarskiej, oraz szczegółowych zasad wydawania przez apteki leków i materiałów medycznych (Monitor Polski Nr 42, poz. 421).
1.
Wydawanie leków gotowych i materiałów medycznych z apteki działającej w resorcie obrony narodowej jest dokonywane na podstawie recepty, zapotrzebowania uprawnionych jednostek organizacyjnych lub osób fizycznych albo bez recepty, jeżeli lek gotowy lub materiał medyczny jest zamieszczony w wykazie, o którym mowa w § 2 zarządzenia wymienionego w § 1.
2.
Sporządzanie i wydawanie leku recepturowego w aptece działającej w resorcie obrony narodowej jest dokonywane na podstawie recepty lub etykiety aptecznej, stanowiącej odpis recepty lekarskiej.
1.
Zapotrzebowania, o którym mowa w § 2 ust. 1, może dokonywać jednostka organizacyjna wojskowej służby zdrowia, dom emeryta wojskowego, placówka handlowa przedsiębiorstwa państwowego "Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe", kasyno wojskowe, bufet wojskowy, hotel wojskowy, internat wojskowy, wojskowy ośrodek wypoczynkowy oraz lekarz, lekarz dentysta i lekarz weterynarii, starszy felczer i felczer wojskowej służby zdrowia.
2.
Zapotrzebowanie domu emeryta wojskowego może obejmować wyłącznie leki i materiały medyczne, których zastosowanie wynika z rodzaju udzielanych przez ten dom świadczeń zdrowotnych.
3.
Zapotrzebowanie placówki handlowej przedsiębiorstwa państwowego "Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe", kasyna wojskowego, bufetu wojskowego, hotelu wojskowego, internatu wojskowego oraz wojskowego ośrodka wypoczynkowego może obejmować wyłącznie leki i materiały medyczne objęte zestawami apteczek pierwszej pomocy w składzie ustalonym w normach branżowych producentów, a także środki farmaceutyczne i materiały medyczne, którymi te jednostki organizacyjne mogą prowadzić obrót detaliczny stosownie do przepisów wydanych przez Ministra Obrony Narodowej na podstawie art. 47 w związku z art. 31 ust. 4 ustawy z dnia 10 października 1991 r. o środkach farmaceutycznych, materiałach medycznych, aptekach, hurtowniach i nadzorze farmaceutycznym (Dz. U. Nr 105, poz. 452 oraz z 1993 r. Nr 16, poz. 68 i Nr 47, poz. 211).
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
* Z dniem 1 października 2002 r. nin. rozporządzenie traci moc w części sprzecznej z ustawą z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz.U.01.126.1381), na podstawie art. 27 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo farmaceutyczne, ustawę o wyrobach medycznych oraz ustawę o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (Dz.U.01.126.1382).