Określenie sposobu stwierdzania stanu posiadania mienia przez jednostki badawczo-rozwojowe nadzorowane przez Ministra Obrony Narodowej oraz ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.126.1074

Akt utracił moc
Wersja od: 9 sierpnia 2002 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 lipca 2002 r.
w sprawie określenia sposobu stwierdzania stanu posiadania mienia przez jednostki badawczo-rozwojowe nadzorowane przez Ministra Obrony Narodowej oraz ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Na podstawie art. 64a ust. 5 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 33, poz. 388 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 113, poz. 984) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa sposób stwierdzania stanu posiadania mienia, które mogą nieodpłatnie nabyć jednostki badawczo-rozwojowe nadzorowane przez Ministra Obrony Narodowej oraz ministra właściwego do spraw wewnętrznych, zwane dalej "jednostkami":
1)
w użytkowanie wieczyste - gruntów będących własnością Skarbu Państwa lub gminy, pozostających w ich posiadaniu w dniu 1 stycznia 2001 r., jeżeli grunty te są niezbędne do prowadzenia w sposób ciągły badań naukowych lub prac rozwojowych określonych w statutach tych jednostek,
2)
na własność - budynków i urządzeń związanych trwale z gruntami, o których mowa w pkt 1, oraz pozostałych składników mienia, pozostających w ich posiadaniu w dniu 1 stycznia 2001 r.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
ustawa - ustawę z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych,
2)
właściwy organ:
a)
wojewodę lub starostę, odpowiednio do posiadanych kompetencji - w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa,
b)
zarząd gminy - w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność gminy będących w użytkowaniu jednostki,
c)
właściwy terytorialnie resortowy organ infrastruktury - w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa pozostających w trwałym zarządzie jednostek organizacyjnych nadzorowanych odpowiednio przez Ministra Obrony Narodowej lub ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
1. 
Stan posiadania mienia, o którym mowa w § 1, stwierdza się po przeprowadzeniu postępowania, w którym właściwy organ lub Minister Obrony Narodowej:
1)
uznaje, że mienie zostało nabyte przez jednostkę ze środków własnych,
2)
stwierdza dotychczasowy stan posiadania nieruchomości przez jednostkę,
3)
ustala, jakie:
a)
nieruchomości w formie innej niż trwały zarząd, w tym na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub użyczenia,
b)
pozostałe składniki mienia

- zostały przekazane jednostce,

4)
stwierdza, czy mienie, o którym mowa w pkt 3, jest niezbędne do prowadzenia w sposób ciągły badań naukowych lub prac rozwojowych określonych w statucie jednostki.
2. 
Postępowanie, o którym mowa w ust. 1, Minister Obrony Narodowej prowadzi na wniosek jednostki.
3. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 2, powinien zawierać:
1)
nazwę i siedzibę jednostki,
2)
wykaz nieruchomości uwzględniający:
a)
powierzchnię gruntów,
b)
opis i przeznaczenie budynków i urządzeń,
c)
wyrysy i mapy,
d)
dowody posiadania tych nieruchomości przez jednostkę, w tym nieruchomości nabytych ze środków własnych,
e)
uzasadnienie niezbędności posiadania tych nieruchomości przez jednostkę do prowadzenia w sposób ciągły badań naukowych lub prac rozwojowych,
3)
wykaz pozostałych składników mienia uwzględniający:
a)
przeznaczenie,
b)
dowody posiadania tych składników mienia przez jednostkę, w tym nabytych ze środków własnych,
c)
uzasadnienie niezbędności posiadania tych składników mienia przez jednostkę do prowadzenia w sposób ciągły badań naukowych lub prac rozwojowych.
4. 
Zasadność wniosku bada się na podstawie dokumentów przedstawionych przez jednostkę.
5. 
Po przeprowadzeniu postępowania, o którym mowa w ust. 1, sporządza się opinię, w której ustala się, jakie nieruchomości i pozostałe mienie były w posiadaniu jednostki w dniu 1 stycznia 2001 r. oraz czy są niezbędne jednostce do prowadzenia w sposób ciągły badań naukowych lub prac rozwojowych określonych w statucie tej jednostki.
6. 
Do opinii, o której mowa w ust. 5, jednostka może zgłosić zastrzeżenia w terminie czternastu dni od dnia jej otrzymania.
1. 
Podstawę do uznania składników mienia jednostki za uzyskane ze środków własnych tej jednostki stanowią dokumenty potwierdzające pochodzenie środków finansowych i rzeczowych, a w szczególności:
1)
akt o utworzeniu i zarządzenia o wyposażeniu jednostki,
2)
decyzje o przekazaniu środków finansowych na inwestycje,
3)
umowy o partycypacji w kosztach inwestycji,
4)
umowy o nabyciu,
5)
orzeczenia końcowe z badań prac rozwojowych i wdrożeniowych,
6)
sprawozdania z finansowania inwestycji,
7)
opinie i raporty z badania rocznych sprawozdań finansowych.
2. 
Za środki własne jednostki uznaje się środki finansowe pochodzące ze źródeł innych niż budżet państwa, a w szczególności z:
1)
podziału osiągniętego zysku, pomniejszonego o środki otrzymane z budżetu państwa,
2)
środków obrotowych,
3)
odpisów amortyzacyjnych wykorzystywanych na inwestycje,
4)
funduszy utworzonych z narzutów zaliczanych w koszty działalności wykorzystywanych na inwestycje, pomniejszonych o środki otrzymane z budżetu państwa z przeznaczeniem na finansowanie działalności jednostki,
5)
środków otrzymanych w drodze darowizn.
3. 
Jednostka może także przedstawiać inne dowody, a w szczególności oświadczenia komendanta lub dyrektora i głównego księgowego jednostki o pochodzeniu środków finansowych użytych do nabycia mienia ze środków własnych.
1. 
Potwierdzenie stanu posiadania, o którym mowa w § 1, może nastąpić na podstawie co najmniej jednego z następujących dokumentów:
1)
decyzji o oddaniu jednostce nieruchomości w trwały zarząd,
2)
decyzji o przekazaniu jednostce nieruchomości oraz innego mienia do używania,
3)
protokołu przekazania nieruchomości oraz innego mienia między państwowymi jednostkami organizacyjnymi,
4)
decyzji o przeznaczeniu nieruchomości oraz innego mienia na cele związane z działalnością badawczo-rozwojową,
5)
umowy najmu, dzierżawy lub użyczenia nieruchomości oraz innego mienia Skarbu Państwa lub gminy, zawarte z jednostką,
6)
orzeczeń kończących prace rozwojowe i wdrożeniowe, którymi Minister Obrony Narodowej przekazał jednostce określone mienie.
2. 
W postępowaniu o stwierdzenie stanu posiadania § 4 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
1. 
Minister Obrony Narodowej potwierdza udokumentowanie przez jednostkę posiadania mienia, o którym mowa w § 1, oraz czy jest ono niezbędne tej jednostce do prowadzenia w sposób ciągły badań naukowych lub prac rozwojowych, określając:
1)
nazwę i siedzibę jednostki,
2)
oznaczenie nieruchomości wraz ze wskazaniem dowodów posiadania tych nieruchomości przez jednostkę,
3)
powierzchnię oraz opis nieruchomości wraz z odpowiednimi wyrysami i mapami,
4)
uzasadnienie niezbędności posiadania tego mienia przez jednostkę do prowadzenia w sposób ciągły badań naukowych lub prac rozwojowych określonych w jej statucie,
5)
spis ewidencyjny wraz z opisem pozostałych składników mienia.
2. 
Jednostka może w ciągu czternastu dni od dnia otrzymania potwierdzenia, o którym mowa w ust. 1, zwrócić się o jego skorygowanie lub uzupełnienie do Ministra Obrony Narodowej.
1. 
Jednostka składa do wojewody lub zarządu gminy wniosek, o którym mowa w art. 64a ust. 7 ustawy, o wydanie decyzji administracyjnej o nabyciu nieruchomości. Do wniosku jednostka załącza potwierdzenie, o którym mowa w § 6 ust. 1, wraz z dokumentami stanowiącymi podstawę potwierdzenia posiadania mienia będącego przedmiotem wniosku.
2. 
Jednostka składa wniosek, o którym mowa w ust. 1, po uprzednim uzyskaniu wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.
Jednostka składa do Ministra Obrony Narodowej wniosek o wydanie decyzji administracyjnej o zaliczeniu pozostałych składników mienia, niewymienionych we wnioskach, o których mowa w § 7, do mienia przeznaczonego na wyposażenie jednostki w środki niezbędne do prowadzenia działalności określonej w statucie tej jednostki.
Jeżeli w wydanych decyzjach lub zawartych umowach przed dniem 1 stycznia 2001 r. nie określono dokładnie mienia będącego przedmiotem regulacji, właściwy organ lub Minister Obrony Narodowej wyda decyzje uzupełniające.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o uprawnieniach Ministra Obrony Narodowej, należy przez nie rozumieć uprawnienia ministra właściwego do spraw wewnętrznych w stosunku do nadzorowanych przez niego jednostek.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.