§ 4. - Określenie specjalistycznych dyscyplin naukowych, w których na stanowisko profesora nadzwyczajnego można wyznaczyć oficera (zatrudnić osobę cywilną) nieposiadającego tytułu naukowego lub stopnia naukowego doktora habilitowanego oraz tryb postępowania kwalifikacyjnego przy wyznaczaniu (zatrudnianiu) na to stanowisko.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.95.804

Akt utracił moc
Wersja od: 31 maja 2005 r.
§  4.
1.
Wstępne postępowanie kwalifikacyjne, o którym mowa w § 3 ust. 3 pkt 1, obejmuje:
1)
wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego;
2)
powołanie trzyosobowej komisji spośród członków rady naukowej, posiadających tytuł naukowy lub stopień naukowy doktora habilitowanego;
3)
wyznaczenie przez komisję, o której mowa w pkt 2, trzech recenzentów posiadających tytuł naukowy, w tym co najmniej dwóch spoza grona osób zatrudnionych w jednostce organizacyjnej, w której ma nastąpić wyznaczenie oficera lub zatrudnienie osoby cywilnej na stanowisku profesora nadzwyczajnego;
4)
stwierdzenie kwalifikacji do zajmowania stanowiska profesora nadzwyczajnego.
2.
Komisję, o której mowa w ust. 1 pkt 2, wybierają członkowie rady naukowej, w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy członków rady, po uprzednim powiadomieniu wszystkich członków o terminie wyborów.
3.
Recenzenci oceniają osiągnięcia kandydata w pracy zawodowej poza szkolnictwem wyższym, w danej lub pokrewnej dyscyplinie naukowej. Recenzje stanowią załącznik do protokołu, o którym mowa w ust. 5.
4.
Komisja, po zapoznaniu się z opiniami recenzentów oraz dokumentami, o których mowa w § 3 ust. 2, przedstawia radzie naukowej swoje stanowisko wraz z uzasadnieniem, w przedmiocie stwierdzenia kwalifikacji do zajmowania stanowiska profesora nadzwyczajnego.
5.
Z czynności wstępnego postępowania kwalifikacyjnego komisja sporządza protokół, w którym stwierdza:
1)
skład komisji, o której mowa w ust. 1 pkt 2;
2)
kompletność dokumentów złożonych przez kandydata ubiegającego się o wyznaczenie lub zatrudnienie na stanowisku profesora nadzwyczajnego;
3)
nazwiska i imiona recenzentów wraz z informacją o spełnieniu przez nich warunków, o których mowa w ust. 1 pkt 3;
4)
wynik głosowania, a w przypadku zgłoszenia zdania odrębnego przez członka komisji, treść zdania odrębnego, wraz z uzasadnieniem.