Określenie rodzajów prac w gospodarce komunalnej nie wymagających kwalifikacji zawodowych, przy których mogą być zatrudniani młodociani w wieku powyżej lat 16.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1960.41.251

Akt utracił moc
Wersja od: 21 września 1960 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 23 sierpnia 1960 r.
w sprawie określenia rodzajów prac w gospodarce komunalnej nie wymagających kwalifikacji zawodowych, przy których mogą być zatrudniani młodociani w wieku powyżej lat 16.

Na podstawie art. 3 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 2 lipca 1958 r. o nauce zawodu, przyuczaniu do określonej pracy i warunkach zatrudniania młodocianych w zakładach pracy oraz o wstępnym stażu pracy (Dz. U. Nr 45, poz. 226) zarządza się, co następuje:
Do prac nie wymagających kwalifikacji zawodowych w gospodarce komunalnej, przy których dopuszczalne jest zatrudnianie młodocianych w wieku powyżej lat 16, zalicza się prace wymienione w załączniku do rozporządzenia, wykonywane pod nadzorem doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników.
Przepis § 1 nie narusza przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 września 1958 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym (Dz. U. Nr 64, poz. 312 i Nr 71, poz. 355).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ PRAC NIE WYMAGAJĄCYCH KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH W GOSPODARCE KOMUNALNEJ, PRZY KTÓRYCH MOGĄ BYĆ ZATRUDNIANI PRACOWNICY MŁODOCIANI W WIEKU POWYŻEJ LAT 16

Lp.Rodzaje prac
1W zakresie robót drogowych: pomoc przy ustawianiu znaków drogowych, łat lub desek, porządkowanie placów budowy przy robotach drogowych; zalewanie zaprawą cementową spoin i pielęgnowanie świeżo ułożonych nawierzchni; ręczne zrywanie starych powierzchni ułożonych bez zaprawy cementowej (bruk, płyty, kostka); wypełnianie spoin dylatacyjnych na zimno.
2W zakresie robót budowlanych: czyszczenie, sortowanie i składowanie materiałów budowlanych (z wyjątkiem materiałów sypkich) oraz drobnego sprzętu i narzędzi; polewanie betonu, układanie cegieł w kozły; sortowanie i układanie desek do obmiaru; łupanie i ociosywanie klinów i kołków; czyszczenie deszczułek posadzkowych pochodzących z rozbiórki; układanie tektury i papieru pod deszczułki; czyszczenie stali zbrojeniowej w prętach, kręgach i konstrukcjach - z zendry, brudu i lodu - szczotkami lub młotkiem w otwartych pomieszczeniach, wyciąganie i prostowanie gwoździ.
3W zakresie robót zduńskich: sortowanie kafli i innych elementów pieców według kształtu i odcieni; cięcie drutu na klamry i wiązania podłużne; przygotowywanie tłucznia z cegły i dachówki; mycie kafli i płyt licowych, zacieranie i kredowanie; konserwacja narzędzi i sprzętu.
4W zakresie robót malarskich: szpachlowanie stolarki, podłóg, cokołów, listew podłogowych itp.; konserwacja narzędzi i sprzętu.
5W zakresie robót szklarskich: rozkręcanie i skręcanie ram okiennych; oczyszczanie ram okiennych ze starego kitu i resztek szkła; mycie i wycieranie szyb.
6W zakresie robót ogrodniczych: zasypywanie wykopów ziemią słabo spoistą; pryzmowanie urodzajnej warstwy gleby (uprzednio spulchnionej); grabienie trawy i liści z trawników; usuwanie przekwitłych kwiatów, suchych liści i owoców z roślin; wbijanie palików i przywiązywanie do nich roślin; ustawianie (na półkach, ladach itp.) roślin doniczkowych uprawianych pod szkłem, sortowanie i układanie doniczek; prace pomocnicze przy okulizacji, podlewaniu i pakowaniu roślin do transportu oraz przy szyciu mat i inne proste prace pomocnicze.
7Sprzątanie terenów zielonych, pomieszczeń biurowych, gospodarczych i produkcyjnych na placach budowy i w gospodarstwach ogrodniczych.
8Pomoc przy przewijaniu uzwojeń silników trakcyjnych.
9Prace gońca.