Rozdział 2 - Ustalanie pochodzenia towarów - Określenie reguł ustalania preferencyjnego pochodzenia towarów oraz sposobu jego dokumentowania.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.134.886

Akt utracił moc
Wersja od: 30 października 1997 r.

Rozdział  2

Ustalanie pochodzenia towarów

§  2. 
1. 
Towarami, do których stosuje się preferencyjne stawki celne przyjęte jednostronnie przez Rzeczpospolitą Polską w odniesieniu do niektórych krajów, grup krajów lub regionów, zwanych dalej "krajami korzystającymi", są towary pochodzące z kraju korzystającego, bezpośrednio przywożone z tego kraju do Rzeczypospolitej Polskiej oraz których pochodzenie zostało udokumentowane zgodnie z zasadami określonymi w rozdziale 4.
2. 
W celu korzystania z preferencyjnych stawek celnych, o których mowa w ust. 1, za pochodzące z kraju korzystającego uznawane są:
1)
produkty całkowicie uzyskane w tym kraju, w rozumieniu § 3, albo
2)
produkty, do których wytwarzania użyto produktów innych niż całkowicie uzyskane, pod warunkiem, że materiały niepochodzące zostały poddane w kraju korzystającym wystarczającemu przetworzeniu, w rozumieniu § 4.
§  3. 
1. 
Produktami całkowicie uzyskanymi w kraju korzystającym są:
1)
produkty mineralne wydobyte na jego terytorium z ziemi lub dna morskiego,
2)
rośliny i produkty roślinne tam zebrane,
3)
żywe zwierzęta tam urodzone i wyhodowane,
4)
produkty uzyskane od żywych zwierząt tam wyhodowanych,
5)
produkty uzyskane przez polowanie lub rybołówstwo przeprowadzone na jego terytorium,
6)
produkty rybołówstwa morskiego i inne produkty wydobyte z mórz znajdujących się poza morzami terytorialnymi przez statki kraju korzystającego,
7)
produkty wytworzone na pokładzie statków przetwórni kraju korzystającego wyłącznie z produktów, o których mowa w pkt 6,
8)
produkty używane tam zebrane, nadające się tylko do odzyskiwania surowców, łącznie z używanymi oponami nadającymi się tylko do bieżnikowania lub do wykorzystania jako odpady,
9)
odpady i złom powstające w wyniku działalności wytwórczej tam przeprowadzonej,
10)
produkty wydobyte z dnia morskiego lub z wnętrza ziemi pod nim, znajdującym się poza ich morzami terytorialnymi, pod warunkiem że kraj korzystający posiada wyłączne prawa do eksploatacji tego dna lub wnętrza ziemi pod nim,
11)
produkty wytworzone w kraju korzystającym wyłącznie z produktów, o których mowa w pkt 1-10, lub z ich pochodnych na dowolnym etapie przetworzenia.
2. 
Określenia "statek kraju korzystającego" i "statek przetwórnia kraju korzystającego", o których mowa w ust. 1 pkt 6 i 7, oznaczają statki lub statki przetwórnie, które spełniają łącznie następujące warunki:
1)
są wpisane do rejestru lub zarejestrowane w kraju korzystającym lub w Rzeczypospolitej Polskiej,
2)
pływają pod banderą kraju korzystającego lub Rzeczypospolitej Polskiej,
3)
są, w części wynoszącej co najmniej 50%, własnością osoby fizycznej będącej obywatelem kraju korzystającego lub Rzeczypospolitej Polskiej albo osoby prawnej bądź jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej z zarządem mieszczącym się w jednym z tych krajów, której dyrektorem lub dyrektorami, przewodniczącymi zarządu lub rady nadzorczej i większością członków tych zarządów są obywatele kraju korzystającego lub Rzeczypospolitej Polskiej i w których przynajmniej połowa kapitału należy do kraju korzystającego lub Rzeczypospolitej Polskiej, do ich organizacji publicznych albo do ich obywateli,
4)
ich kapitan i oficerowie są obywatelami kraju korzystającego lub Rzeczypospolitej Polskiej,
5)
co najmniej 75% ich załogi jest obywatelami kraju korzystającego lub Rzeczypospolitej Polskiej.
3. 
Określenia "kraj korzystający" lub "Rzeczpospolita Polska", w rozumieniu ust. 2, obejmują również morza terytorialne tego kraju lub Rzeczypospolitej Polskiej.
§  4. 
1. 
Z zastrzeżeniem § 5 i 7, za wystarczające przetworzenie materiałów niepochodzących, z wyjątkiem wypadku, o którym mowa w ust. 2, uznaje się obróbki lub przetworzenia powodujące, że wytworzony produkt jest klasyfikowany w innej pozycji HS niż pozycje obejmujące każdy z użytych materiałów niepochodzących.
2. 
W wypadku produktów wymienionych w kolumnach 1 i 2 Wykazu, za wystarczające przetworzenie uznaje się wykonanie na materiałach niepochodzących co najmniej obróbki lub przetworzenia określonych w kolumnie 3 tego Wykazu.
3. 
Do celów stosowania reguł szczegółowych, wartością użytych materiałów niepochodzących jest ich wartość celna, określona w chwili przywozu tych materiałów do kraju, w którym towar jest wytwarzany lub, jeśli wartość celna materiałów niepochodzących nie została określona - pierwsza możliwa do ustalenia cena zapłacona za te materiały w kraju, w którym towar jest wytwarzany.
4. 
Do celów stosowania reguł szczegółowych, wartość celną towarów przywożonych do kraju korzystającego określa się zgodnie z Porozumieniem w sprawie stosowania artykułu VII Układu Ogólnego w Sprawie Taryf Celnych i Handlu GATT 1994 (Porozumienie WTO w sprawie ustalania wartości celnej).
5. 
Jeżeli, zgodnie z regułą szczegółową, do wytwarzania produktu mogą być użyte materiały niepochodzące objęte jakąkolwiek pozycją HS, to mogą być użyte także materiały niepochodzące objęte taką samą pozycją jak produkt, z uwzględnieniem specyficznych ograniczeń, jakie mogą być zawarte w regule.
6. 
Jeżeli reguła szczegółowa określa, że produkt może być wytworzony z materiałów niepochodzących objętych jakąkolwiek pozycją taryfową łącznie z materiałami z pozycji, w jakiej klasyfikowany jest produkt określony w kolumnie 2 Wykazu, mogą być użyte materiały klasyfikowane w dowolnej pozycji oraz materiały klasyfikowane w takiej samej pozycji co produkt, mające inną nazwę niż ten produkt.
7. 
Jeżeli zgodnie z regułą szczegółową materiał niepochodzący może być użyty na określonym etapie wytwarzania, dozwolone jest użycie takiego materiału na tym lub wcześniejszym etapie wytwarzania.
8. 
Jeżeli produkt wykonany z materiałów niepochodzących nabył pochodzenie kraju wytworzenia, jest następnie użyty jako materiał w procesie wytwarzania nowego produktu, to dla celów ustalenia pochodzenia nowego produktu reguła szczegółowa nie dotyczy produktu włączonego.
9. 
W wypadku gdy reguła szczegółowa określa, że produkt może być wytwarzany z więcej niż jednego materiału niepochodzącego, nie jest konieczne, żeby wszystkie takie materiały były użyte.
10. 
Jeżeli, zgodnie z regułą szczegółową, produkt musi być wytwarzany z określonego materiału, warunek ten nie wyklucza użycia materiałów niepochodzących, których z powodu ich właściwości reguła ta nie dotyczy.
11. 
W wypadku produktów otrzymanych z dwóch lub więcej materiałów włókienniczych, reguła szczegółowa ma zastosowanie do każdego z tych niepochodzących materiałów.
12. 
Jeżeli produkt składa się z grupy lub zespołu wyrobów, ale jest klasyfikowany w jednej pozycji HS, w celu określenia pochodzenia tego produktu stosuje się regułę dotyczącą tej pozycji HS.
13. 
Jeżeli przesyłka składa się z kilku identycznych produktów klasyfikowanych w tej samej pozycji HS, pochodzenie poszczególnych produktów określa się odrębnie.
14. 
Jeżeli zgodnie z zasadami nomenklatury HS opakowanie jest klasyfikowane łącznie z produktem, pochodzenie ustala się dla produktów łącznie z opakowaniem.
15. 
W wypadku gdy reguła szczegółowa określa dwa lub więcej udziały procentowe jako maksymalną wartość materiałów niepochodzących, które mogą być użyte do wytwarzania produktu, udziały te nie mogą być sumowane. Maksymalna wartość wszystkich użytych materiałów niepochodzących nie może przekroczyć największego podanego udziału procentowego.
16. 
W wypadku określania pochodzenia materiałów i wyrobów włókienniczych należących do sekcji XI HS:
1)
niewłókiennicze materiały dekoracyjne i dodatki lub inne użyte niewłókiennicze materiały z zawartością materiałów włókienniczych nie muszą spełniać warunków ustalonych w kolumnie 3 Wykazu,
2)
niepochodzące niewłókiennicze materiały dekoracyjne i dodatki lub inne produkty, które nie zawierają materiałów włókienniczych, mogą być użyte, w szczególności, jeżeli nie mogą one być wykonane z materiałów wymienionych w kolumnie 3,
3)
jeżeli stosuje się regułę procentową, wartość elementów dekoracyjnych i dodatków musi być doliczona do wartości zawartych w produkcie materiałów niepochodzących.
§  5. 
1. 
Materiały niepochodzące, które, zgodnie z regułami określonymi w § 4, nie powinny być użyte do wytwarzania produktu, mogą być zastosowane pod warunkiem że:
1)
ich łączna wartość nie przekracza 5% ceny ex works produktu oraz
2)
żaden z udziałów procentowych określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia jako wartość maksymalna materiałów niepochodzących nie został przekroczony przy stosowaniu ust. 1.
2. 
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do produktów z działów 50 do 63 nomenklatury HS.
§  6. 
1. 
Produkty pochodzące z Rzeczypospolitej Polskiej, przywożone bezpośrednio z Rzeczypospolitej Polskiej do kraju korzystającego, uznaje się za pochodzące z kraju korzystającego, pod warunkiem że zostały poddane w tym kraju obróbce lub przetworzeniu, które wykracza poza zakres obróbek lub przetworzeń określonych w § 7 (kumulacja pochodzenia).
2. 
W celu stosowania kumulacji pochodzenia, przy ustalaniu pochodzenia produktów pochodzących z Rzeczypospolitej Polskiej, przepisy § 2-5 stosuje się odpowiednio.
3. 
Pochodzenie towarów z Rzeczypospolitej Polskiej w celu kumulacji pochodzenia powinno być udokumentowane zgodnie z § 26.
4. 
W celu stosowania kumulacji pochodzenia, przy ustalaniu, czy towar jest przywożony bezpośrednio z Rzeczypospolitej Polskiej do kraju korzystającego, przepisy § 12 i 13 stosuje się odpowiednio.
§  7. 
Następujące obróbki lub przetworzenia uważane są za niewystarczające do nadania pochodzenia produktom, niezależnie od tego, czy zostaną spełnione warunki określone w § 4 ust. 1 lub 2:
1)
zabiegi mające na celu zabezpieczenie produktów w czasie ich transportu i składowania, w szczególności wentylacja, rozkładanie, suszenie, chłodzenie, umieszczanie w solance, nasycanie siarką lub dodawanie innych substancji, lub usuwanie uszkodzonych części,
2)
proste operacje usuwania pyłu, przesiewania, sortowania, klasyfikowania, łączenia, w tym także tworzenia zestawów, mycia, malowania lub wycinania,
3)
zmiana opakowań, rozdzielanie lub łączenie paczek,
4)
proste operacje konfekcjonowania, w szczególności butelkowanie, pakowanie w torby, etui, pudełka, mocowanie na kartach lub planszach,
5)
znakowanie produktów lub ich opakowań etykietami albo innymi znakami wyróżniającymi,
6)
proste mieszanie produktów jednorodnych lub różnych rodzajów, gdzie jeden lub więcej składników mieszaniny nie spełnia warunków ustalonych w niniejszym rozporządzeniu, umożliwiających uznanie ich za pochodzące z kraju korzystającego lub z Rzeczypospolitej Polskiej,
7)
proste łączenie części produktów w celu złożenia produktu kompletnego,
8)
połączenie dwóch lub większej liczby operacji wymienionych w pkt 1-7,
9)
ubój zwierząt.
§  8. 
Do określenia pochodzenia produktu nie jest istotne pochodzenie:
1)
energii elektrycznej i paliwa,
2)
fabryki i jej wyposażenia,
3)
maszyn i narzędzi,
4)
towarów, które nie wchodzą i które nie są planowane do wejścia w końcowy skład produktu,

- które zostały wykorzystane do jego produkcji.

§  9. 
Części zamienne, akcesoria i wyposażenie przywożone na polski obszar celny w tym samym czasie co sprzęt, maszyny, aparaty lub pojazdy i będące częścią ich typowego fabrycznego wyposażenia, są uważane za mające takie samo pochodzenie jak ten sprzęt, maszyny, aparaty lub pojazdy, o ile te części zamienne, akcesoria i wyposażenie zostały uwzględnione przy ustalaniu pochodzenia sprzętu, maszyn, aparatów lub pojazdów oraz są wliczone w ich cenę i nie są oddzielnie fakturowane.
§  10. 
1. 
Z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, towary będące kompletami w rozumieniu nomenklatury HS są uważane za pochodzące z kraju korzystającego, jeżeli wszystkie elementy kompletu są produktami pochodzącymi z tego kraju.
2. 
W wypadku gdy komplet składa się z produktów pochodzących i niepochodzących z kraju korzystającego, będzie on jako całość uważany a pochodzący z kraju korzystającego, pod warunkiem że wartość produktów niepochodzących nie przekracza 15% ceny ex works kompletu.
3. 
W wypadku określania pochodzenia towarów klasyfikowanych jako komplet w pozycjach HS: 6308, 8206 i 9605, reguły szczegółowe stosuje się w odniesieniu do tych kompletów jako całości.