Rozdział 3 - Tryb udzielania, uchylania lub zmiany europejskiej aprobaty technicznej - Określenie polskich jednostek organizacyjnych upoważnionych do wydawania europejskich aprobat technicznych, zakresu i formy aprobat oraz trybu ich udzielania, uchylania lub zmiany.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.209.1780

Akt utracił moc
Wersja od: 12 grudnia 2002 r.

Rozdział  3

Tryb udzielania, uchylania lub zmiany europejskiej aprobaty technicznej

§  4.
1.
Europejska aprobata techniczna stanowi pozytywną ocenę techniczną przydatności wyrobu do zamierzonego stosowania, uzależnioną od spełnienia wymagań podstawowych przez obiekty budowlane, w których wyrób jest stosowany.
2.
Europejskiej aprobaty technicznej udziela się:
1)
na wyroby, na które nie ustanowiono zharmonizowanej normy europejskiej lub nie istnieje krajowa specyfikacja techniczna państwa członkowskiego Unii Europejskiej, uznana przez Komisję Europejską za zgodną z wymaganiami podstawowymi lub Komisja Europejska nie udzieliła zlecenia na opracowanie zharmonizowanej normy europejskiej;
2)
na wyroby, które różnią się znacznie od zharmonizowanych norm europejskich albo od uznanych krajowych specyfikacji technicznych państw członkowskich.
§  5.
1.
Europejskiej aprobaty technicznej udziela się dla wyrobu, dla którego zostały opracowane wytyczne EOTA lub Komisja Europejska wydała zgodę na udzielenie europejskiej aprobaty technicznej bez wytycznych EOTA.
2.
Dla wyrobu objętego wytycznymi EOTA europejskiej aprobaty technicznej udziela się na podstawie oględzin, badań i ocen, przy uwzględnieniu tych wytycznych.
3.
Dla wyrobu nieobjętego wytycznymi EOTA europejskiej aprobaty technicznej udziela się na podstawie oględzin, badań i ocen, przy uwzględnieniu wymagań podstawowych oraz wspólnej wykładni procedur oceny.
4.
Europejską aprobatę techniczną wydaje się na okres pięciu lat. Okres ten może być przedłużony na wniosek producenta.
§  6.
1.
Wniosek o udzielenie europejskiej aprobaty technicznej może być złożony w jednostce aprobującej przez producenta wyrobu, mającego siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej, lub jego przedstawiciela, ustanowionego w państwie członkowskim Unii Europejskiej, zwanych dalej "wnioskodawcą". Przedstawiciel producenta powinien mieć pełnomocnictwo do działania w jego imieniu.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, może być złożony wyłącznie w jednej z europejskich jednostek aprobujących.
§  7.
1.
Wniosek o udzielenie europejskiej aprobaty technicznej sporządza się w języku polskim, o ile nie uzgodniono inaczej pomiędzy wnioskodawcą a jednostką aprobującą, do której wniosek jest składany. Wzór wniosku określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć opis wyrobu, jego charakterystykę techniczną, rysunki techniczne i raporty z badań, określające szczegółowo wyrób oraz proponowane przez producenta zastosowania.
§  8.
1.
Jednostka aprobująca, w terminie 2 miesięcy od daty złożenia wniosku o udzielenie europejskiej aprobaty technicznej, wydaje potwierdzenie przyjęcia wniosku, zgodnie z wzorem określonym w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
2.
Jednostka aprobująca, odmawiając przyjęcia wniosku, podaje przyczyny, z powodu których wniosek nie został przyjęty w terminie, o którym mowa w ust. 1.
§  9.
1.
W przypadku przyjęcia wniosku, jednostka aprobująca pisemnie wskazuje wnioskodawcy wykaz dokumentów, wyników badań, uzasadnień obliczeniowych, które powinien przedstawić w celu umożliwienia oceny przydatności wyrobu do przewidywanego zastosowania.
2.
Wnioskodawca jest obowiązany dostarczyć jednostce aprobującej niezbędne dokumenty oraz zapewnić współdziałanie w prowadzonej przez nią procedurze oceny wniosku.
3.
Wniosek zwraca się bez rozpatrzenia w przypadku:
1)
niewywiązania się wnioskodawcy ze zobowiązań wobec jednostki aprobującej, określonych we wniosku,
2)
niewywiązania się wnioskodawcy ze zobowiązań wynikających z ust. 2

- po wyznaczeniu terminu do usunięcia braków, uwzględniającego charakter i specyfikę procedury oceny.

§  10.
W okresie przejściowym, określonym przez organizację EOTA indywidualnie dla poszczególnych wytycznych EOTA, jednostka aprobująca przesyła opracowany projekt europejskiej aprobaty technicznej wraz z dokumentami towarzyszącymi, w tym wynikami badań, do pozostałych, właściwych przedmiotowo europejskich jednostek aprobujących oraz do Sekretariatu Generalnego EOTA do zaopiniowania.
§  11.
Jeżeli europejska aprobata techniczna jest udzielana bez wytycznych EOTA, to jednostka aprobująca dokonuje oceny przydatności po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej, na podstawie Wspólnej wykładni procedur oceny.
§  12.
W przypadku pozytywnej oceny jednostka aprobująca wydaje dokument europejskiej aprobaty technicznej.
§  13.
Jednostka aprobująca przekazuje wydany dokument europejskiej aprobaty technicznej do innych europejskich jednostek aprobujących oraz do Sekretariatu Generalnego EOTA.
§  14.
1.
Jednostka aprobująca uchyla udzieloną europejską aprobatę techniczną niezwłocznie po ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich decyzji Komisji Europejskiej, jeżeli wyrób objęty europejską aprobatą techniczną nie umożliwia obiektom budowlanym spełnienia wymagań podstawowych.
2.
Jednostka aprobująca, która uchyliła europejską aprobatę techniczną, powiadamia niezwłocznie o tym producenta wyrobu lub jego przedstawiciela, inne europejskie jednostki aprobujące oraz Sekretariat Generalny EOTA.
§  15.
1.
Zmian w europejskiej aprobacie technicznej dokonuje się na wniosek producenta wyrobu lub jego przedstawiciela, który złożył wniosek o udzielenie europejskiej aprobaty technicznej, stosując odpowiednio przepisy dotyczące udzielania europejskich aprobat technicznych, przy czym zakres oceny powinien dotyczyć wyłącznie aspektów związanych z wnioskowaną zmianą.
2.
Wniosek o zmianę postanowień europejskiej aprobaty technicznej kieruje się do tej jednostki aprobującej, która wydała europejską aprobatę techniczną, stanowiącą przedmiot zmiany.