§ 2. - Określenie kwalifikacji fachowych do sporządzania projektów w budownictwie w zakresie specjalności nie objętych przepisami prawa budowlanego oraz sposób ich stwierdzania.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1958.66.328

Akt utracił moc
Wersja od: 1 listopada 1962 r.
§  2.
1.
Do wykonywania prac projektowych w zakresie wymienionym w § 1 niniejszego rozporządzenia wymagane są następujące kwalifikacje:
1)
tytuł inżyniera z ukończonymi studiami II stopnia (magistra inżyniera) w zakresie danej specjalności i posiadanie przynajmniej 3-letniej praktyki zawodowej, w tym przynajmniej 11/2 roku praktyki na stanowisku technicznym w danej specjalności, na budowie, w ruchu (w komórkach technicznych eksploatacji), w zakładzie przemysłowym lub równorzędnym i 1 rok praktyki w projektowaniu,
2)
tytuł inżyniera z ukończonymi studiami I stopnia w zakresie danej specjalności i posiadanie przynajmniej 4-letniej praktyki zawodowej, w tym przynajmniej 11/2 roku praktyki na stanowisku technicznym w danej specjalności, na budowie, w ruchu (w komórkach technicznych eksploatacji), w zakładzie przemysłowym lub równorzędnym i 2 lata praktyki w projektowaniu,
3)
w wyjątkowych przypadkach, po pozytywnym zaopiniowaniu przez zarząd okręgowy właściwej organizacji naukowo-technicznej, ukończenie szkoły technicznej typu licealnego, z tytułem technika, albo posiadanie pół dyplomu wyższej szkoły technicznej i przynajmniej 8 lat praktyki zawodowej, w tym 5 lat praktyki na stanowisku technicznym w danej specjalności, na budowie, w ruchu (w komórkach technicznych eksploatacji), w zakładzie przemysłowym lub równorzędnym i 3 lata praktyki w projektowaniu.
4) 1
w uzasadnionych przypadkach do wykonywania projektów dróg lokalnych - ukończenie szkoły technicznej typu licealnego z tytułem technika drogowego albo posiadanie pół dyplomu wyższej szkoły technicznej na wydziale o kierunku budowy dróg i przynajmniej 5 lat praktyki zawodowej, w tym 4 lat na stanowisku technicznym oraz 1 roku praktyki w projektowaniu w zakresie budowy dróg, za każdorazową zgodą wydziału budownictwa prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej wyrażoną w porozumieniu z wydziałem komunikacji.
2.
Do wykonywania prac projektowych w zakresie opracowywania szczegółowych planów zagospodarowania przestrzennego wymagana jest, poza uprawnieniami przewidzianymi w prawie budowlanym, co najmniej trzyletnia praktyka zawodowa w projektowaniu i realizacji prac urbanistycznych.
3.
Do wykonywania prac projektowych dla zakładów górniczych w zakresie określonym w § 1 pkt 2, 3, 4 i 6 wymagane są następujące kwalifikacje:
1)
tytuł inżyniera z ukończonymi studiami I stopnia w zakresie danej specjalności i posiadanie przynajmniej 5-letniej praktyki zawodowej, w tym przynajmniej 3 lata praktyki w ruchu zakładu górniczego i 2 lata praktyki w projektowaniu,
2)
tytuł inżyniera z ukończonymi studiami II stopnia (magistra-inżyniera) w zakresie danej specjalności i posiadanie przynajmniej 3-letniej praktyki zawodowej, w tym przynajmniej 2-letniej praktyki w ruchu zakładu górniczego i rocznej praktyki w projektowaniu.
4.
Ponadto przy ustalaniu kwalifikacji fachowych ma zastosowanie art. 366 ust. 1 i 2 przepisów z dnia 28 lutego 1928 r. o prawie budowlanym i zabudowaniu osiedli.
1 § 2 ust. 1 pkt 4 dodany przez § 1 rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury z dnia 26 września 1960 r. (Dz.U.60.46.280) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 października 1960 r.